A nagybecskereki városi képviselő-testület mai ülésén a Vajdasági Magyar Szövetség két képviselője az ellenzéki padsorokban marad – közölték a párt körzeti szervezetének tegnapi sajtótájékoztatóján. Ezzel cáfolták a városban hallható mendemondát – amely egyébként immár a helyi parlament minden ülése előtt időszerűvé válik –, mely szerint a magyar párt csatlakozik a haladó–szocialista többséghez. Ugyanakkor megerősítették, hogy mindenkivel tárgyaltak, úgy a jelenlegi hatalmi többséget alkotó pártok képviselőivel is. A párt körzeti szervezetének elnöksége azonban arra az álláspontra helyezkedett, hogy csak ahhoz a párttömörüléshez hajlandók csatlakozni, amely hathatóan támogatja a magyar kisebbséget érintő kérdések megoldását.
Puskás János, a VMSZ körzeti szervezetének elnöke, ismertetve a VMSZ eddigi politizálását, hangsúlyozta, hogy a VMSZ Nagybecskereken eddig is ellenzékben volt, és a vkt mára bejelentett ülésén is ellenzékként fog szerepelni. Az eddigiekben kiálltak a kisebbségeket érintő kérdések felvetése mellett.
– Kiemelném a részarányos foglalkoztatás problémáját, amellyel kapcsolatban egy kimutatást is kértünk, és beadványunkra viszonylag gyors választ is kaptunk. Rámutattunk a helyi közösségek tanácsai megválasztási módjának a problémáira. Közreműködtünk a hó által okozott károk mielőbbi szanálásában. Készülünk a helyi közösségek tanácsainak a megválasztására Muzslyán, Szentmihályon és Erzsébetlakon. Kérni fogjuk, hogy az oktatási és kulturális intézményekre kerüljenek magyar nyelvű feliratok is, hogy azokban az iskolákban, amelyekben magyar tannyelven is folyik tanítás, a lógót nyomtassák ki magyar nyelven, hogy a faliújságok és egyéb értesítések íródjanak magyar nyelven is. A többnyelvűségnek teret kell kapnia a magyarság számára kiemelkedő fontosságú intézményekben, mint amilyen a könyvtár, a múzeum, a színház, a műemlékvédő intézet – mondta Puskás János, hozzátéve, hogy hamarosan kezdeményezik majd, hogy egyes utcák kapják az itteni magyarság kiemelkedő képviselőinek a neveit.
Hallai Zoltán képviselő elmondta, hogy a városban és a környékén 12 300 magyar él, ami továbbra is meghaladja az összlakosságnak a tíz százalékát. A VMSZ kötelessége, hogy harcoljon az itteni magyarság érdekeinek az érvényesítéséért az oktatásban, a kultúrában, a részarányos foglalkoztatás terén.
– A következő tanévben várhatólag három nagybecskereki középiskolában nyílik majd magyar tannyelvű első osztály: a gimnáziumban, az egészségügyiben (négyéves szakok), valamint a villamossági szakközépiskolában (egy három- és egy négyéves szakon). Ez azt jelenti, hogy az általános iskolák 120 végzőse tanulhat majd tovább anyanyelvén. Felméréseink szerint Közép és Dél-Bánát térségében Székelykevétől Tordáig évente mintegy 180 diák fejezi be magyar tannyelven az általános iskolát – mondta Hallai Zoltán.