2024. július 16., kedd

A mindennapi favágásból élünk

A Delibláti-homokpuszta közepén ünnepeltek a Vajdaság Erdői Közvállalat dolgozói
Akcióban a favágó és a láncfűrész (fotó: Varjú Márta)

Gyönyörű környezetben, hatalmas méretű, a mintegy 33 000 hektáros természetvédelmi terület kellős közepén, a Delibláti-homokpuszta legszebb részén a Čardaknak keresztelt üdülőközpontban ünnepeltek a Vajdaság Erdői Közvállalat dolgozói a hétvégén. A hetedik favágóverseny és sportjátékok színhelyén, festői környezetben majd ötszázan jöttek össze versenyzők, foglalkoztatottak és vendégek, hogy bátorítsák a szakmai versenyszámokban vetélkedőket és a labda- és egyéb sportjátékokban erejüket összemérő csapatokat. A zombori, újvidéki, pancsovai, péterváradi Sremska Mitrovica-i és a bánáti erdőgazdaságok legjobbjai próbálták kivívni a részvételi lehetőséget a köztársasági versenyre, amelyen majd ha sikeresen veszik az akadályt és túljutnak a megmérettetésen, részt vehetnek a jövőre megrendezendő fehéroroszországi világversenyen. Vidám hangulatban, napfényes időben telt el a szombati nap, ami amolyan favágós közös reggelivel kezdődött, s még ennél is bőségesebb estebéddel folytatódott, s végül a szórakozás, a barátkozás éjfélig is eltartott. Takács Márta, a közvállalat igazgatónője a következőket nyilatkozta lapunknak a rendezvényről:

A zsűritagok és a bírók mérik a levágott falapokat

– Jövőre lesz tízéves a közvállalatunk, 2002-ben alapult meg, s néhány évre rá eldöntöttük, hogy évente tartunk egy ilyen nagyszabású rendezvényt, amelyen az 1700 dolgozót foglalkoztató nagyvállalat munkásainak lehetőség nyílik találkozni. Egy-egy sportrendezvény, favágóverseny alkalmával 400-500-an összejönnek, s ilyenkor alkalom nyílik szórakozásra, sportolásra, rekreációra és különböző verseny szerinti megmérettetésre. Mondhatom, hogy a favágók, az erdészek nagyon komolyan veszik ezt a versenyt, készülnek rá, s az utóbbi években az eredmények is beértek, mert például tavaly a zágrábi világversenyen két bronzérmet szereztünk. Immár harmadszor szervezzük meg az összejövetelünket a Delibláti-homokpusztán, ebben a csodálatos környezetben, ahol nagyon jól érezzük magunkat.

Milenko Ilić, a sportjátékok és a favágóverseny szervezője


– A vállalatot nagy elismerés érte, ugyanis az idén megkapta a gazdasági kamarától a legjobban működő vajdasági vállalatnak járó elismerést, melyet a 2010-es eredményeink alapján érdemeltünk ki. A díj nagy-nagy örömet jelentett számunkra mert nehéz év volt a tavalyi, ugyanis a 2009-es gazdasági válság után próbáltuk stabilizálni a helyzetet a vállalatban, s a díj arról tanúskodik, hogy sikerült megteremteni az összhangot, létrejöttek a feltételek, hogy pozitívan tudjunk működni tovább, sőt nagyon ésszerűen gazdálkodtunk, úgyhogy a 2010-es évet pozitívan zártuk. Mi a mindennapi favágásból élünk, nagyon odafigyelünk arra, hogy elő tudjuk teremteni mindazt, amire szükségünk van, s számomra nagyon hízelgő, hogy a gazdasági kamara ezt méltányolta.

– A sportjátékok és a favágóverseny megnyitóján bejelentette, olyan jól megy a cégnek, hogy előfordulhat, hogy a fizetéseket visszaállítják a 2008-as szintre. Ez mikor várható?

Ljubiša Šćepanović nagy hangsúlyt fektet a munkavédelmi szabály betartására


– Nem ígérem azt, amit nem tudok teljesíteni, megalapozott ez a lehetőség, a vállalat pénzügyi helyzete ezt megengedi. Mi piacgazdálkodást folytatunk, megkeressük a mindennapravalót, ebből kifolyólag a vállalatban mindenki azt gondolja, hogy joga van a megvalósított munka utáni fizetésre. Nem költségvetésből élünk, hanem saját magunk keressük meg a fizetésünket, ami nem kis összeg, hiszen az összköltség 30 százalékát teszi ki. De mivel képesek vagyunk előteremteni, így ha az alapító megadja beleegyezését, akkor beválthatom az ígéretemet – mondta Takács Márta igazgatónő.

Ez mindenképpen ösztönzőleg hathatott a versenyző favágókra, akik közül a Sremska Mitrovica-i csapat tagja, Milan Zujić immár 17 éve rendszeresen versenyez, ezúttal is ő lett a győztes. Magáról a favágásról a következőket osztotta meg velünk:

Az örök nyertes Milan Zujić

– Én legjobban az úgynevezett precíz favágást kedvelem. Motoros fűrésszel vágjuk az óriási farönköt, úgy, hogy felülről a rönk közepéig és aztán alulról megpróbáljuk eltalálni ugyanazt a vájatot, amelyet már korábban kivágtunk. Egy-egy fakarika, amit ilyenkor lemetszünk a rönkről 3–8 centiméter vastag lehet, van, amikor az egyik fele 3, a másik 8 centiméter. Ilyenkor nagyon nehéz eltalálni a középutat, az az ideális, ha fent is és lent is ugyanolyan vastag a karika. A verseny úgy kezdődik, hogy mintegy 15 méterre vagyunk a felállított versenyhelytől, mellettünk áll az elektromos fűrész, azt felkapjuk és sietünk, hogy minél előbb megkezdjük a munkát. A gyorsaság is és a pontosság is nagyon fontos, fogalmazhatok úgy, hogy minden milliméter és perc számít. Az ágvágó versenynél pedig az a lényeg, hogy a felállított ágakat minél precízebben és gyorsabban levágjuk. De összemérjük szaktudásunkat a motoros fűrész összeállításában is, ami szintén nem egy egyszerű dolog, nagy pontosságot, odafigyelést igényel, egyébként a versenyhez a szakma szeretete, hozzáértés, gyakorlat és persze versenyszellem kell.

Kötélhúzásban is versenyeztek a favágók

Milenko Ilić, a közvállalat igazgatóhelyettese szervezte a mostani hetedik favágó és sportjátékokat. Ő úgy érzi, hogy a Delibláti-homokpusztánál szebb környezetet keresve sem találtak volna, hiszen ez Vajdaság tüdeje, ahol nagyon tiszta a levegő és gyönyörű a természet. Ötven évvel ezelőtt ifjúsági munkaakció révén épült a Čardak rehabilitációs és üdülőközpont, amit azóta sajnos meglehetősen elhanyagoltak, nem használják ki kellőképpen, ezért ők a közvállalat részéről igyekeznek megtenni mindent, amit lehet.

T akács Márta igazgatónő átadja a díjat a legjobb versenyzőnek


Ljubiša Šćepanović a versenyző Zujić közvetlen főnöke, aki a Sremska Mitrovica-i erdőgazdasághoz tartozó kupinovói egységet vezeti arra mutatott rá, hogy az erődgazdaságban dolgozók esetében nagy hangsúlyt kell fektetni a védelmi intézkedésre. Csapatához 16 favágó tartozik, akik csakis védősisakban és kellő felszereléssel mehetnek a munkahelyükre, azaz fát vágni, és párban dolgoznak, mert az a szabály, hogy egy-egy favágó négy óránál tovább aktívan nem dolgozhat, ezért a partnerek váltják egymást. Amíg az egyik vágja a fát – nyomban hozzátette, hogy csakis olyan fákat vágnak ki, amelyeket úgy ítélnek meg, hogy kivághatók –, addig a másik a már ledöntött óriási farönkről az ágakat igyekszik eltávolítani és kévébe kötni. Nagyon nehéz munka az erdészeké és a favágóké, a törvény szerint kedvezményes munkakor érvényes rájuk, ami azt jelenti, hogy nyugdíjbiztosításkor egy év helyett tizenöt hónapot számolnak el.