2024. november 22., péntek

Felelősségre vonást ígért az alelnök

Oroszország barbár háborút folytat Ukrajna ellen, ahol emberiesség elleni bűncselekményeket követ el, ám az elkövetőkre, feletteseikre és bűntársaikra felelősségre vonás vár – jelentette ki Kamala Harris amerikai alelnök szombaton az 59. Müncheni Biztonsági Konferencián (MSC), amely tegnap ért véget. Az MSC nem hivatalos találkozó, de 1963-as indulása óta a világ legfontosabb ilyen jellegű rendezvénye, amely egyedülálló alkalmat nyújt a mindenkori kül- és biztonságpolitikai kihívások magas szintű megvitatására, értékelésére és (megoldási) javaslatok megfogalmazására.

A rendezvényen mintegy 40 állam- és kormányfő, száz miniszter, továbbá katonai szakértő és tisztségviselő, gazdasági-pénzügyi vezető, tekintélyes nemzetközi (civil) szervezetek és a tudományos élet több ismert képviselője vett részt. Ukrajna elleni agressziója miatt Oroszországból nem hívták meg a rezsim egyetlen képviselőjét sem. Pedig a háromnapos találkozó fő témája a háború volt.
Harris kijelentette: az Egyesült Államok kitart Ukrajna mellett, hiszen Moszkva sikere világszerte súlyos következményekhez vezetne. Egyetlen ország sem lenne biztonságban, ha az orosz példa azt mutatná, hogy meg lehet sérteni bármelyik állam területi épségét, és erőszakkal el lehet mozdítani a határokat – fejtette ki Harris.

Washingtonban az orosz nagykövet erre reagálva tegnap hazája démonizálásával és az ukrajnai feszültség szításával vádolta meg az Egyesült Államokat. Anatolij Antonov azt is felrótta az USA-nak, hogy hibrid háborút folytat Oroszország ellen.

Az orosz támadás ellen védekező Ukrajna támogatása fegyverekkel erkölcsileg helyes, és a NATO érdekét szolgálja. Ezt már Jens Stoltenberg, a szövetség főtitkára mondta Münchenben. Kiemelte: meg kell adni Ukrajnának mindent, „amire szüksége van a győzelemhez és ahhoz, hogy fennmaradjon független, szuverén európai országként". Szerinte az igazi veszélyt az jelentené, ha Oroszország győzne, mert az azt üzenné az autoriter vezetőknek, hogy erőszakkal elérhetik céljukat, ez pedig az egész világot veszélyesebbé, a NATO-t pedig sérülékennyé tenné.

Az MSC-n felszólaló brit miniszterelnök azt javasolta, hogy a NATO-szabványoknak megfelelő védelmi kapacitásokat és biztonsági garanciákat kell nyújtani Ukrajnának a jövőbeni orosz támadások elrettentésére. Rishi Sunak kifejtette: a tartós ukrajnai béke eléréséhez a nemzetközi jog megerősítésére van szükség, valamint olyan új keretrendszerre, amely hosszú távra megteremti Ukrajna biztonságát.

Kiemelte: Kijevnek megfelelő stratégiákra van szüksége a háború és a béke megnyeréséhez, s még több fejlett hadieszközre. Ebből kiindulva a nyugati szövetségesek a következő hónapokban több katonai felszerelést adnak Ukrajnának, mint tavaly egész évben.

Sunak szerint Moszkva fenyegeti az „általunk vallott értékeket", háborúja pedig minden ország biztonságát és szuverenitását érinti. Ezért a közös fellépés ellene Európa biztonságát és a globális rend a védelmét is szolgálja.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Kamala Harris amerikai alelnök (Fotó: AFP)