2024. november 5., kedd

Filléres fotóktól az értékes selyemszőnyegekig

Mit ajándékoznak az államfők?

Kínossá vált, ami Ukrajna megtámadása előtt még csak puszta formalitás volt: az orosz elnök 2021-ben értékes tollal ajándékozta meg az amerikai elnököt. Joe Biden szerencséje, hogy az amerikai szabályok értelmében az elnök az értékes ajándékokat nem tarthatja meg (azok az államot illetik), így most nem égeti kezét a szuvenír.

Néhány hónappal az ukrajnai háború kitörése előtt Vlagyimir Putyin egy 12 ezer dolláros írókészletet adott, aminek a sorsa nem kerülte el a világsajtó figyelmét az orosz agresszió miatt.

A Welt cikke szerint Putyin a 2021 júniusában a genfi csúcstalálkozóra vitt egy Cholui lakkminiatűrökből készült íróasztali készletet, köztük egy tollat. Az ajándékkal Putyin majdnem meg is szerezte a 2021-es listán az első helyet, amennyiben az amerikai elnöknek és feleségének adott ajándékokat érték szerint rangsoroljuk.

Még ennél is nagylelkűbb volt azonban az akkori afgán elnök, Aszraf Ghani, aki néhány nappal a genfi csúcstalálkozó után feleségével, Rulával együtt meglátogatta Bident és feleségét Washingtonban, és két selyemszőnyeget adott nekik ajándékba 28 800 dollár értékben.

Az egyes országok polgárainak, illetve adófizetőinek pénzéből a politikusok által egymás között osztogatott ajándékok hiábavalóságát mutatja, hogy röviddel az ajándékozás után az USA viszonya megromlott mindkét országgal.

Az amerikai elnököt nem érheti a megvesztegetés vagy lekenyerezés vádja, ugyanis a 415 dollárnál drágább ajándékokat nem tarthatja meg, így Biden is átadta a nemzeti levéltárnak. Ha mégis ragaszkodna egy-egy darabhoz, annak pénzbeli értékét be kell fizetnie az államkincstárba.

Az amerikai módszer nem példa nélküli a világon. A brit uralkodók például olyan sok ajándéktárgyat adtak közgyűjteménybe, hogy ennek köszönheti London egyik nevezetességét, a világ legnagyobbnak mondott iparművészeti múzeumát. A V&A (Victoria and Albert Museum) műtárgyi anyagának gerincét ugyanis a világ minden tájáról származó ajándékok teszik ki, amiket évszázadokon át kaptak a királynők és királyok, szinte számolatlanul.

Az angolok gyakran viccelődnek azzal, hogy míg távoli földrészek szegény országai csupa nemesfémből és drágakőből készített műtárgyat adtak II. Erzsébetnek, a néhai brit királynő rendszerint filléres bekeretezett portréfotójával viszonozta a gesztust.

Így járt Joe Biden is, nem meglepő módon bekeretezett portrét kapott II. Erzsébettől. Ahogy a brit példa is mutatja, a politikusok ajándékainak rendszerint nem az értékét szemléli a világ, hanem azt, hogy mit árul el az ajándékozó vagy az ajándékozott jelleméről.

A sajtó sokat élcelődött azon, hogy Donald Trump hivatali ideje alatt külföldi államfők olyan ajándékokról remélték, hogy kedvességre gerjeszthetik, mint egy Louis Vuitton golftáska (Emmanuel Macron francia elnöktől) vagy egy aranyba keretezett, magát Trumpot ábrázoló portré (Nguyen Xuan Phuc akkori vietnami miniszterelnöktől).

A jelenlegi amerikai elnök attribútuma lehetne a toll, hiszen sorozatban tollakat kap: Putyin előtt közvetlenül Macrontól is azt kapott. A szóban forgó Dupont töltőtollról nem tudni, hogy írhat-e vele Biden, vagy le kell adnia, hiszen értéke 100 dollártól a csillagos égig a modelltől függően bármennyi lehet.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egy amerikai zászlót adott Bidennek, de azt sem tarthatja meg, mert értéke 285 dollárral meghaladja a limitet.

Joe Biden szokása, hogy ha egy ceremónián aláír egy dokumentumot, a kamerák kereszttüzében ajándékba adja az adott tollat egy arra érdemes személynek, akit az elnök protokollosai az eseménnyel összefüggésben úgy választanak ki, hogy kedvező sajtóvisszhangot kapjon az aktus. A cikkhez csatolt képen például 2022. augusztus 10-én egy törvény aláírása után egy rákbetegségben elhunyt őrnagy lányának adta a tollat a Fehér Ház keleti termében rendezett ünnepségen.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Biden gyakran ajándékozza el a tollakat, amikkel aláír egy-egy ceremónián (Fotó: Euronews / AP)