2025. január 11., szombat

Netanjahu: Izrael háborúban áll

A Hamasz gyalogsággal és rakétákkal támadva példátlan pusztítást okozott

Izraeli állampolgárok százai haltak meg a hét végén és 2040-nél is többen megsebesültek, miután a Hamasz (terror)szervezet mintegy húsz települést támadott meg. Ez volt az elmúlt 50 év leghevesebb katonai akciója Izrael ellen. A Hamasz gyalogsággal és rakétákkal támadt az országra. Benjamin Netanjahu kormányfő szerint ez háború. Vezető külföldi politikusok elítélték a Hamasz hadműveletét, amelyre Izrael csapásokkal válaszolt, több száz palesztin halálát és majdnem 2000 sebesülését okozva.

A palesztinok lakta Gázai-övezetet uraló Hamasz iszlamista (terror)szervezet ezer fegyverese szombaton összehangolt földi, légi és tengeri hadjáratban lecsapott Izraelre, ahol másnap is folytatták a harcot. Ez volt a legvéresebb támadás az ország ellen az 1973-as jom kippuri (arab-izraeli) háború óta. Az invázióban mintegy 600 izraeli és több külföldi állampolgár meghalt, s legalább 2048-an megsebesültek Izraelben, ahol kihirdették a hadiállapotot.

A meglepetésszerűen támadók egy része gyalog érkezett (áttörve a Gázai-övezetet Izraeltől elválasztó határkerítést), míg mások gépkocsin. Az utóbbiak az övezettől távolabbi izraeli területekre is eljutottak. Iszmail Hanije, a Hamasz egyik vezetője szerint az Al-Aksza áradása hadműveletről van szó, amelyet válasznak szántak az izraeli katonai erők és telepesek által a megszállt területeken élő palesztinok ellen az utóbbi időben elkövetett állítólagos agresszióra.

 

Iszmail Hanije azt állította, hogy Izrael elnyomja a palesztinokat, a Gázai övezetet pedig folyamatos ostrom alatt tartja. Célként a sajátnak tartott területek felszabadítását és az Izraelben raboskodó embereik kiszabadítását nevezte meg, s a harcok kiterjesztését ígérte.

A Hamasz fegyveresei több mint húsz izraeli településre hatoltak be, főként azokra, amelyek közel vannak a Gázai övezethez, vagyis a határhoz. Sok helyen alakultak ki heves (utcai) harcok a betolakodókkal, akik Szderotban elfoglaltak egy rendőrőrsöt is, de onnan végül kifüstölték őket.

A támadók mintegy száz személyt túszul ejtettek, közöttük katonák és civilek is vannak. A csoportot elhurcolták a Gázai övezetbe.
Az izraeli hadsereg és a rendőrség segélyközpontot és telefonos segélyvonalat nyitott az eltűntek családtagjai számára. Már több tucat hozzátartozó hívása érkezett a központba, olyanoké, akik nem tudtak kapcsolatot teremteni szeretteikkel.

KEMÉNYEN ODASÓZNAK
A Hamasz harcosai több települést órákra megszálltak. Ofakim faluban gyújtogattak és túszokat ejtettek. Kaotikus állapotok alakultak ki Rahatban, a Negev-sivatag legnagyobb beduin településén, amelyre rengeteg rakéta hullott.
A földi offenzívával egy időben ugyanis a Hamasz (a Gázai övezetből) rakéták ezreit lőtte ki Izraelre. Találatok érték a Gázai övezettel északon szomszédos városokat, Askelont és Javnét. Az ország középső részén Rison Lecionban és Ramléban is becsapódott lövedék, Jeruzsálemből légvédelmi riasztást jelentettek.

Benjamin Netanjahu miniszterelnök a szombati „fekete napon” kijelentette: Izrael háborúban áll és megbosszulja a terroristák támadását. Közölte: a háború eltart egy ideig.

Joav Galant védelmi miniszter azonnali és széles körű mozgósítást rendelt el a tartalékos erőknél, egyúttal közölte: olyan keményen vágnak vissza, hogy ötven évre megváltozik a gázai helyzet. Netanjahu pedig megüzente: lerombolnak minden helyet, ahol a Hamasz rejtőzködik. Izrael időközben leállította az áram-, üzemanyag- és áruszállítást a Gázai övezetbe.

ELŐVETTÉK A VASKARDOKAT   
Az izraeli hadsereg Vaskardok fedőnéven ellentámadást indított huszonkét településen. Harci repülőgépei közben a Hamasz hadállásait, katonai célpontjait lőtték a Gázai övezetben; több száz célpontra mértek csapást. Északon, a libanoni határnál is lecsaptak iszlamista terrorszervezetek rejtekhelyeire, létesítményeire.

A Gázai övezet elleni légicsapásokban több mint 310 helybeli halt meg és majdnem kétezer megsebesült. A támadások miatt sok palesztin menekült el otthonról és Egyiptomba indult.

A palesztin fegyveresek közül legalább négyszázzal végezett az izraeli haderő, amely arról is beszámolt, hogy a légicsapásokkal felszámolta a Hamasz harcokhoz infrastruktúráról gondoskodó tíz létesítményét, köztük a titkosszolgálati központját. Emellett lőtték a Hamasz finanszírozására használt két bankfiókot, köztük a szervezet terroristatevékenységének pénzügyeit segítő Iszlám Nemzeti Bankot, továbbá az Iszlám Dzsihád terrorszervezet fegyverek gyártására szolgáló létesítményét Gáza városában és egy fegyverraktárt.
A hadsereg azt is bejelentette, hogy tüzet nyitottak Libanonban arra a területre, ahonnan néhány perccel korábban Izrael felé lövéseket adtak le az ország északi határvidékén. Tegnap reggel Dél-Libanonból indítottak rakétákat a Dov-hegy felé, amelyekkel a hadsereg szerint a támadók egy olyan radarberendezést próbáltak megsemmisíteni, amely a Libanonból és Szíriából érkező rakéták felderítését és nyomon követését szolgálja.

TEHERÁN ELÉGEDETT
Több kormány, vezető politikus aznap elítélte és élesen bírálta a Hamasz akcióját, a „terrort és az ártatlan civilek elleni folyamatos erőszakot”. A NATO is hasonló nyilatkozatot fogalmazott meg.

Joe Biden amerikai elnök segítséget is ígért Izrael számára az önvédelemhez. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke „a terrorizmus legmegvetendőbb formájának” nevezte a támadást. Charles Michel, az Európai Tanács elnöke pedig közölte: az EU szolidáris az izraeli néppel. Annalena Baerbock német külügyminiszter azt üzente, hogy „az ártatlan emberek elleni erőszaknak, a rakétatámadásoknak azonnal véget kell vetni. Teljes mértékben szolidárisak vagyunk Izraellel, amelynek a nemzetközi jog szerint joga van megvédeni magát a terrorral szemben”. Volker Türk, az ENSZ emberi jogi főbiztosa a civilek elleni erőszak azonnali beszüntetésére szólította fel a feleket. Egyiptom pedig jelezte: a konfliktus megállítása érdekében közvetítene a Hamasz és Izrael között.

Az Irán támogatását élvező Hezbollah libanoni síita terroristaszervezet ugyanakkor üdvözölte és hősiesnek nevezte a Hamasz támadását. Ali Khamenei ajatollahnak, Irán legfontosabb vezetőjének egyik katonai tanácsadója is üdvözölte a Hamasz „bátor offenzíváját”.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Palesztinok ünnepelnek egy kilőtt izraeli tank körül a Gázai-övezet határkerítésénél (Fotó: Reuters)