Az esti naplementével kezdődő zsidó vallási pihenőnap, a szombat kezdetekor pénteken este az izraeli hadsereg (IDF) minden eddiginél súlyosabb tüzérségi csapást mért a Gázai övezet északi részére. A bombázásban több száz épület vált romhalmazzá, a tüzérségi előkészítés után izraeli szárazföldi erők nyomultak be az övezet északi részébe. Benjamint Netanjahu izraeli miniszterelnök szombat esti beszédében azt mondta, ezzel elindult a három hete kezdődött, Hamasz ellen folytatott háború második szakasza.
Az övezetben több mint kétmillió palesztin civil rekedt, csak egy részük tudott vagy volt hajlandó az izraeliek felszólítására hallgatva a déli területekre húzódni. Magában a városban leírhatatlan állapotok uralkodnak, egyre kétségbeejtőbb a humanitárius helyzet. Vasárnap lakosok ezrei rohamozták meg a gázai segélyraktárakat.
ROMHALMAZZÁ VÁLT ÉPÜLETEK
Az október 7-én kitört háború kezdete óta nem volt példa ilyen hevességű levegőből, szárazföldről és tengerről intézett csapásra, amelyek helyi idő szerint este hét órakor kezdődtek.
A bombázásban több száz épület teljesen megsemmisült – közölte szombaton a palesztin polgári védelem.
„Épületek és házak százai semmisültek meg teljesen, és több ezer további otthon is megrongálódott” – mondta Mahmúd Basszal, a Hamász iszlamista szervezet ellenőrzése alatt álló terület polgári védelmi szóvivője az AFP hírügynökségnek. Az éjszakai intenzív bombázás után nem lehet ráismerni Gáza városra és az északi kormányzóságokra – tette hozzá.
Joav Gallant védelmi miniszter a televízióban kijelentette: rengett a föld szombaton Gázában, és a területet irányító Hamász elleni háború új szakaszába lépett.
A hadsereg által közzétett felvételeken látni lehetett, amint harckocsioszlopok vonulnak lassan Gáza nyílt területein, sok közülük feltehetően a határ közelében, harci gépek pedig a Hamász iszlamista szervezet több tucatnyi alagútját és föld alatti bunkerét bombázták.
„Az utóbbi pár napban végrehajtott támadásokon felül a szárazföldi erők ma este kiterjesztik műveleteiket” – közölte Daniel Hagari, az izraeli hadsereg szóvivője pénteken.
Később Daniel Hagari, a hadsereg szóvivője felszólította az észak-gázaiakat a délre való menekülésre. „Ezt most nem csak elővigyázatosságból ajánlatos megtenniük a civileknek, és fogy az idő! De a harcok végeztével lehetőség lesz visszatérni” – írta az X-en.
A Hamász is megpróbált visszacsapni, a terrorszervezet katonai szárnya tudatta, hogy válaszul rakétákat lőttek ki Izraelre. „Rakéták sorozatait indítottuk a megszállt területek (Izrael) felé, válaszul a civilek elleni mészárlásra” – közölte az al-Kasszám Brigádok Telegram-oldalán. Az izraeli sajtó szerint a szélsőségesek rakétáikat Tel-Aviv, Izrael központi része és Ciszjordánia megszállás alatt álló északi része ellen indították.
A harcok szombaton is folytatódtak, az izraeli hadsereg 450 gázai katonai célpontot támadott a zsidó vallás pihetőnapján. Izrael szombaton azt állította, hogy megölte a Hamász palesztin szélsőséges iszlamista szervezet légi műveletekért felelős emberét, akit egyúttal az izraeli települések elleni, október 7-i terrortámadások egyik kitervelőjének tart.
Aszem Abu Rakaba irányította azokat a terroristákat, akik siklóernyőn szivárogtak be Izraelbe, és ő volt a felelős az Izraeli Védelmi Erők (IDF) hadállásai elleni dróntámadásokért is – írta a hadsereg a Telegramon. A hadsereg egy videót tett közzé, amelyen egy épület felrobbanása látható a levegőből.
NETANJAHU: A HÁBORÚ HOSSZÚ LESZ
A Gázai övezetet uraló Hamász palesztin iszlamista szervezet elleni háború hosszú és nehéz lesz, és készen állunk rá – jelentette ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök szombat esti tel-avivi sajtótájékoztatóján.
A miniszterelnök közölte, hogy a Gázában, az izraeli csapatok által indított szárazföldi hadművelet a háború második szakasza. A kormányfő ígéretet tett „az ellenség elpusztítására a föld felett és a föld alatt”, és ismételten felszólította a palesztin polgári lakosokat, hogy hagyják el a Gázai övezet északi részét, ahol az izraeli támadás összpontosul.
Benjámin Netanjahu a Joav Galant védelmi miniszterrel és Beni Ganzcal, a háborús kabinet tagjával közösen tartott sajtótájékoztatón kijelentette: minden lehetséges erőfeszítést megtesznek a több mint kétszáz túsz kiszabadításáért a szárazföldi hadművelet során.
A kormányfő igennel válaszolt arra az újságírói kérdésre, hogy folytatódnak-e a túszok kiszabadítása érdekében folyó tárgyalások a szárazföldi offenzíva idején.
Benjámin Netanjahu közölte, hogy az izraeli háborús kabinet megvitatta a túszok palesztin foglyokra való kicserélésének kérdését, de további részleteket nem árult el.
A HAMÁSZ FOGOLYCSERÉT SZORGALMAZ
Szombaton több százan, az elhurcolt izraeli túszok rokonai tüntettek több izraeli városban, köztük Tel-Avivban, szeretteik azonnali kiszabadítását követelve. A túszok családtagjainak a képviselő szombaton találkoztak Benjámin Netanjahu elnökkel, és arra kérték, hogy bocsássanak szabadon minden börtönben tartott palesztint, az izraeli túszokért cserébe. Netanjahu mindössze azt ígérte, minden tőle telhetőt megtesz a túszok szabadon bocsátása érdekében.
A Hamász kész elengedni az összes túszt, ha Izrael elengedi az összes általa bebörtönzött palesztin rabot – jelentette be szombaton este Jahja Szinvár, a Gázai övezetet irányító Hamász iszlamista terrorcsoport vezetője.
A Hamász fegyveresei október 7-én mintegy 230 embert raboltak el, őket túszként tartják fogva, vélhetően Gáza alagútjaiban.
Szinvár egyúttal felszólította az ügyben érintett civil szervezeteket és intézményeket, igyekezzenek összeállítani egy listát az izraeli börtönökben lévő palesztin nőkről és férfiakról.
MEGROHAMOZTÁK A SEGÉLYRAKTÁRAKAT
A Gázai övezet egészségügyi minisztériuma közölte, hogy a terület kommunikációs blokádja miatt a legfontosabb intézmények, szervezetek sem tudnak kommunikálni egymással, és ez tovább nehezíti a dolgukat. A legsúlyosabb körülmény, hogy a mentők nem tudnak a sebesülésekről, így segíteni sem képesek. A kórházba szállítást a közelben lévő civilek próbálják megoldani saját járműveikkel.
Vasárnap több ezren rohamozták meg a Gázai övezetben az ENSZ palesztinokat segélyező szervezetének (UNRWA) humanitárius segélyeket tároló raktárait – jelentette be a szervezet vasárnap. Az emberek főleg lisztet és más alapvető élelmiszereket és tisztasági eszközöket vittek el.
Thomas White, az UNRWA gázai irodavezetője aggasztónak nevezte a jelenséget, kiemelve, hogy a raktárak megrohamozása arra utal, hogy a majdnem három hete szigorú blokád alatt álló övezetben kezd felbomlani a rend.
Izrael az október 7-ei terrortámadás után elzárta a vizet, az áramot Gázában, és megszüntette az élelmiszer-ellátást. Az első segélykonvoj 21-én érkezett az övezetbe a rafahi átkelőn keresztül. Az ENSZ szerint napi 100 kamion kellene a 2,4 millió gázai lakos ellátásához.
Izrael az Egyesült Államok kérésére jelentősen növeli a Gázai övezetbe juttatandó segély mennyiségét – jelentette be vasárnap az izraeli hadseregnek a palesztin megszállt területeken a civil közigazgatást szolgáló egysége, a COGAT egyik vezetője.
Elad Goren elmondta, közös izraeli–amerikai–egyiptomi csoport dolgozik majd a segélyek bejutásán az Egyiptom és Izrael közötti, Gázai övezettől 40 kilométerre délre lévő Nicana átkelőnél.
A segélyeket szállító teherautókat át fogják vizsgálni a határnál, a szállítmányok az ENSZ Gáza déli részén működő szervezeteihez kerülnek – közölte.
A vízellátásra kitérve Goren elismerte, az egyelőre „a szükséges mérték alatt van”, ám kiemelte: így is elegendő víz áll az emberek rendelkezésére. Aláhúzta, hogy az övezet vízszükségletének 90 százaléka palesztin területekről érkezik, csak 10 százalék Izraelből.
Az izraeli hatóságok egyúttal kiemelték, hogy a térségben nincs hiány élelmiszerből.
Nyitókép: Rommá lőtt gázai tömbházak (Beta/AP)