2025. január 22., szerda

Húszéves a Facebook

Teljes 20 év telt ez azóta, hogy Mark Zuckerberg néhány harvardi barátjával megindította a Facebook nevű közösségi hálózatot, amely több, mint 3 milliárd felhasználójával globális jelenséggé vált, mindörökre megváltoztatta társadalmunkat és az emberek közötti viszonyokat. A Facebook megemlítésére olyan érzésünk támadhat, mintha mindig jelen lett volna. A tény, hogy elmúlt 20 év talán abban tükröződik a legjobban, hogy a hálózat első felhasználói ma már nagyapák és nagyanyák. Nem sok technikai újító mondhatja el magáról, hogy ilyen óriási változásokat hozzott az emberek mindennapjaiba, megváltoztatva mindennnapi viselkedést, szokásokat, ismerkedést, barátkozást, véleménycserét.

Minden 2003-ban kezdődött egy harvardi alkalmazás kifejlesztésével. Mark Zuckerberg az ihletet a Facebook nevű egyetemi nyomtatott tájékoztatóból merítette, melyben az összes egyetemista fényképe és adatai voltak feltűntetve. Facemash néven azonnal óriási sikert aratott az alkalmazás, mindössze néhány óra alatt több, mint 22 ezren tekintették meg. A tekintélyes egyetem vezetősége viszont hamarosan betiltotta és Zuckerberget kidobással fenyegette meg a hallgatók magánéletének sértéséért. A fiatal hallgató viszont nem adta fel ilyen könnyen ötletét és négy kollégájával 2004. február 4-én megalapította a Facebook-ot.

Elsődlegesen a hálózat csak a Harvard hallgatói számára volt elérhető, de nemsokára kiterjedt más egyetemekre is, mit a Columbia, Stanford és a Yale. 2006. február 26-ától a Facebook minden 13 évnél idősebb felhasználó számára elérhetőve vált. Kihatását a mindennapi nyelvhasználatra is kiterjesztette, új szavak és fogalmak jelentek meg, mint a „like“, „poke“, „follower“, vagy „írni valakinek a falára". 2009-ben az „unfriend" kifejezést az év szavának választották meg.

Manapság a felhasználók száma elérte a 3 milliárdot. A barátkozás, kommunikáció, ismerkedés átköltözött a közösségi hálóra. A változások nem csupán az egyént érintették, az egész társadalmunkra nagy hatást gyakorolnak, aminek a következményeit sokszor nehéz megérteni. Sajnos a hamis információk, álhírek, a propaganda mindennapivá vált a Facebook-on és hasolnló közösségi oldalakon, olyannyira, hogy néha elveszünk bennük. Amíg egyesek már visszavonultak, Zuckerberg nemcsak fennmaradt, hanem új terveket készít, mint amilyen a „metaverzum", a virtuális élet egy formája. Tervei között szerepel a mesterséges inteligencia további fejlesztése is.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Pixabay