2025. január 22., szerda

Kongóban megkezdték az ebola elleni oltási kampányt

Megkezdődött hétfőn az ebola elleni oltási kampány a Kongói Demokratikus Köztársaságban, csaknem egy héttel azután, hogy a vírus ismét megjelent az ország északkeleti részén - közölte az Egészségügyi Világszervezet (WHO).

A WHO Twitter-bejegyzése szerint elsőként annak a matandai egészségügyi központnak a dolgozóit oltották be, ahol az első pácienst kezelték.
A kongói egészségügyi minisztérium február 7-én jelentette be, hogy ebolafertőzést azonosítottak egy páciensnél azután, hogy az illető elhunyt.
A WHO szerint február 13-ig négy esetet azonosítottak, közülük ketten meghaltak. A negyedik páciens, akinél a fertőzés tényét hivatalosan megerősítették, a matandai egészségügyi dolgozója.
A kongói kormány november 18-án jelentette be, hogy véget ért a tizenegyedik ebolajárvány az országban. A járvány során 130-an fertőződtek meg, 55-en meghaltak, 75-en kigyógyultak a hivatalos adatok szerint. Az ezt megelőző, tízedik járvány során 2280 ember halt bele a kórba a WHO szerint.
Mindeközben az afrikai kontinens másik országában, Guineában bejelentették az ebolajárványt azután, hogy a vírus ismét megjelent az ország délkeleti részén található Gouécké nevű településen, amely nem messze található az ország második legnépesebb városának számító Nzérékorétól.
Mike Ryan, a WHO vészhelyzeti igazgatója egy hétfői sajtótájékoztatón úgy vélekedett: a kongói és guineai ebolajárvány rendkívüli éberséget igénylő regionális kockázatot jelent.
A betegséget 1976-ban, a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti felében található Ebola folyó melletti településeken észlelték először.
A vírus természetes hordozói egyelőre nem ismertek, a legvalószínűbb, hogy a denevérekről terjedt át emberekre a kórokozó. A betegség fertőzött ember vagy állat testnedvével történő közvetlen érintkezés által terjed. A betegség súlyos vérzéssel jár, a halálozási arány egyes esetekben akár 90 százalékos is lehet.

Magyar ember Magyar Szót érdemel