2024. október 5., szombat

Sikerül-e a demokratáknak jól teljesíteniük?

Sikerül-e a demokrata pártiaknak jól teljesíteniük a november 6-ai kongresszusi félidős választásokon az Egyesült Államokban? Sok elemző tette fel a kérdést a napokban, ám egyikük sem tudja, milyen lesz a szenátus és a képviselőház új összetétele, merthogy erről is döntenek az amerikaiak.

Az amerikai elemzők többsége egyetért abban, hogy a november 6-ai parlamenti (kongresszusi) időközi választásokon a Demokrata Párt visszaszerezheti a többséget a képviselőházban, ám a szenátusban nem, ott továbbra is a Donald Trump elnököt támogató republikánusoké lesz a döntő szó.

A demokraták optimizmusa az utóbbi két hétben egyre nyilvánvalóbb. Pedig Tom Perez, a párt vezető testületének (DNC) elnöke október közepén még óvatosságra és visszafogottságra intette a lelkesedőket.

A közhangulat azonban a pittsburghi Élet Fája zsinagógában bő egy hete elkövetett vérengzés után Trump ellen fordult. A tizenegy halálos áldozatot követelő merényletért a sajtó egy része ugyanis az elnök – gyűlölködést szító – beszédstílusát tette felelőssé.

Sok demokratát éppen Trump személyisége ösztökéli szavazásra, illetve arra, hogy a republikánus jelöltek ellen voksoljanak. A Demokrata Párt aktivistái két éve járják az országot. Agitálnak és protestálnak azokban a tagállamokban is, amelyek lakossága hagyományosan republikánus érzületű.

Az időközi választásokat az elnöki ciklus félidejében tartják. Az amerikaiak a képviselőház egészének és a szenátus harmadának személyi összetételéről döntenek, továbbá 36 tagállamban kormányzót is választanak.

Az előző voksolások általában helyi ügyekről, jelöltekről szóltak, és kevésbé a mindenkori elnökről. Ezúttal nem így alakult.

Az idei választás központi alakja ugyanis Trump. Talán az egészségbiztosítás témája az egyetlen, amelynek középpontjában nem ő szerepel.

Az elemzők egy része úgy véli: a holnapi választás referendum lesz Trumpról. Az elnök is sejtheti ezt, s talán éppen emiatt teljes erővel vetette be magát a kampányba.

A társadalom továbbra is megosztott. Az elnök személyiségjegyei és stílusa a demokrata érzületű szavazókat továbbra is riasztja és dühíti, a republikánusokat azonban egyáltalán nem zavarja, sőt csodálattal ünneplik.

A választók egy része csak a személyiségét nem kedveli, a (gazdaság)politikája eredményeit azonban elismeri. A The Wall Street Journal és az NBC televízió közösen készíttetett legutóbbi felméréséből is az derül ki, hogy a lakosság ugyan díjazza a szárnyaló gazdaság eredményeit, a 49 év óta legalacsonyabb mértékű munkanélküliséget, de az elnököt és stílusát nem szeretik.