2024. szeptember 17., kedd

Törökországba érkeztek az orosz rakétaelhárító ütegek

Pénteken megérkeztek az Ankara külterületén fekvő Mürted légitámaszpontra annak a nagy hatótávolságú, orosz Sz–400-as légvédelmi rendszernek az első alkatrészei, amelynek beszerzése miatt az elmúlt hónapokban a török–amerikai viszony egyre feszültebb vált. A további alkatrészek leszállítása a következő napokban folytatódik. Egyúttal jelezték: a rendszer a telepítést követően az illetékes szervek által meghatározott módon lép használatba.

Az orosz rakétaelhárító ütegek ügye miatt az Egyesült Államok a közelmúltban ultimátumot intézett Anlkarához. Patrick Shanahan korábbi megbízott amerikai védelmi miniszter Hulusi Akar török védelmi miniszternek címzett levelében arra szólította fel Ankarát, hogy lépjen vissza az orosz rakétarendszer beszerzésétől, különben a Pentagon július 31-ével véget vet a török pilóták kiképzésének az F–35-ös program keretében, a harci géppel kapcsolatban álló török személyzetnek pedig el kell hagynia az Egyesült Államokat. A Pentagon azt is kilátásba helyezte, hogy Washington felbontja az F–35-ösök eladására vonatkozó török–amerikai megállapodást, továbbá véget vet a török cégek részvételének a vadászbombázók fejlesztésében.

A kérdés június végén a legmagasabb szinten is napirendre került a két fél között, amikor Donald Trump amerikai elnök Recep Tayyip Erdoğan török elnökkel találkozott a világ 19 legnagyobb gazdaságát, valamint az EU-t összefogó G20 csoport oszakai csúcstalálkozóján. Trump ismét kifogásolta, hogy Törökország tántoríthatatlan az orosz Sz–400-asok megvásárlásának ügyében, Erdoğan pedig azt hangsúlyozta, hogy hazája számára elsődleges fontosságú a légvédelmi rendszer, és leszögezte, hogy nem gondolja meg magát.

Erdoğan ugyanakkor nemrégiben kizártnak tartotta azt a lehetőségét, hogy Washington szankciókat vet ki Ankara ellen, miután jó kapcsolatot ápol Trumppal, Törökország pedig nagyon szolidáris tagja a NATO-nak. Erdoğan beszámolója szerint Trump az oszakai találkozón maga mondta, hogy Washington nem sújtja büntetőintézkedésekkel Ankarát.

Ennek ellenére Morgan Ortagus amerikai külügyi szóvivő kedden leszögezte, hogy Washington hozzáállása nem változott. Kijelentette: ha Ankara folytatja a török–orosz megállapodás végrehajtását, „nagyon negatív” következményekkel kell szembenéznie, beleértve az F–35-ös programban való részvételét is.

Hami Aksoy török külügyi szóvivő szerdán arra szólította fel Washingtont, hogy tartózkodjon az olyan lépésektől, amelyek a diplomáciát és a párbeszédet nélkülözve kárt okoznak a kapcsolatokban.

A 400 kilométeres hatótávolságú Sz–400-as rakétarendszer beszerzéséről szóló török–orosz egyezményt 2017. április 11-én írták alá. Ankara négy légelhárító egység beszerzését határozta el, 2,5 milliárd dollárért. A foglalót már kifizette, és elköltötte a rakétarendszer vásárlására kapott hitelt is.