2024. szeptember 10., kedd

Részmegállapodással mérsékli a háborút Peking és Washington

Az egyezséget az amerikai elnök és a kínai kormányfőhelyettes írta alá

Bő másfél évig tartó kölcsönös vádaskodás és sorozatos vádemelésekkel tarkított viaskodás után ma a Fehér Házban egyezséget kötött az Egyesült Államok és Kína, amellyel részben véget vethetnek konfliktusuknak. A 86 oldalas részmegállapodástól, amelyet Donald Trump amerikai elnök és Liu Ho kínai kormányfőhelyettes írt alá, azt remélik, hogy mérséklődik az államközi kereskedelmi háború.

Történelmi jelentőségűnek nevezte Donald Trump elnök az amerikai-kínai kereskedelmi egyezményt, amelyet Liu Ho kormányfőhelyettessel írt alá (Fotó: Beta/AP)

Történelmi jelentőségűnek nevezte Donald Trump elnök az amerikai-kínai kereskedelmi egyezményt, amelyet Liu Ho kormányfőhelyettessel írt alá (Fotó: Beta/AP)

Az egyezség célja az amerikai iparcikkek, mezőgazdasági termékek, energiahordozók és szolgáltatások kínai importjának jelentős növelése. A megállapodásban Kína kötelezi magát arra, hogy a következő két évben 200 milliárd dollárral növeli importját az USA-ból, hogy csökkenjen a kétoldalú áruforgalomban kialakult hatalmas amerikai hiány, amely 2018-ban 420 milliárd dolláron tetőzött.
Washington cserébe vállalta, hogy nem vezet be új pótvámot kínai importra, 120 milliárd dollár értékű áru esetében pedig megfelezi, 7,5 százalékra mérsékli a pótlólagos vámot. Ám továbbra is 25 százalékos vámmal sújt évi 250 milliárd dollár értékű kínai terméket.

Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszter szerint a jelenlegi pótvámok az átfogó megállapodás aláírásáig érvényben maradnak.
A két nagyhatalom közti kereskedelmi háború több százmilliárd dollár értékű terméket érint; viszálykodásuk lelassította a világgazdaság növekedését.

Bár a részmegállapodás Trump újraválasztási kampányának fontos része, elemzők figyelmeztetnek: az eredeti célokhoz képest szerény eredményeket hozott, sőt a kereskedelmi kapcsolatok több vitás kérdésére sem ad választ.