2024. szeptember 8., vasárnap
KORONAVÍRUS-JÁRVÁNY

Az interneten jön a pápai áldás

Másfél millió körül a regisztrált fertőzöttek száma – Putyin: sorsdöntő hetek jönnek

Teljesen felborította az új típusú koronavírus okozta járvány a húsvéti ünnepek szokásos rendjét, a templomok egy része pedig zárva marad. Ferenc pápa vasárnap az interneten küldi a világnak a szokásos Urbi et Orbi áldást. 

Olaszország az új koronavírus-járvány „egyes számú betege” gyerekének a születését ünnepeli. A Mattia keresztnéven emlegetett férfi volt az első Olaszországban, akiről (február 20-án) kiderült a betegség. Azóta ő és várandós felesége is meggyógyult, kislányuk, Giulia a milánói kórházban született meg kedden éjjel.

Mindannyian Codognóban élnek. A 38 éves családfőt kórházban kezelték, sokáig volt válságos állapotban.

A nagycsütörtöki egyházi misére, amelyen az utolsó vacsorára emlékeznek a keresztények, azonban sem neki, sem sokan másoknak nem sikerült eljutni Olaszországban. Így járt a katolikus hívők egy része több államban is, merthogy a koronavírus-járvány kikényszerítette módosítások miatt a templomok jó része ott is zárva tartott még a húsvéti ünnepek idején is.

ELMARADT A LÁBMOSÁS SZERTARTÁSA

A nagycsütörtökön szokásos esti szertartást sokfelé azért megtartották, ámde leegyszerűsítve, hívek jelenléte nélkül. Sok helyszínről interneten közvetítették a szentmisét.

Elmaradt a nagycsütörtöki lábmosás szertartása is, amelyen korábban a pápa vett részt. Nem mutatták be a Vatikánban az olajszentelési, más nevén krizmaszentelési misét sem.

A nagypéntek esti keresztutat a római Colosseum helyett pedig a Szent Péter téren tartják. A programok kényszerű megváltoztatása miatt Ferenc pápa nem a bazilika lodzsájáról, hanem a vallási létesítmény főoltáránál adja Urbi et Orbi áldását a világra húsvét vasárnap.

A római katolikus egyházfő vezette ceremóniák egyedüli helyszíne a Szent Péter-bazilika és az előtte levő tér; hívek egyik helyszínen sem jelenhetnek meg.

A húsvéti szertartásokat a Vatikán interneten és a többi tömegkommunikációs eszközön azonos időben közvetíti.

DRÁMAI REKORD AZ USA-BAN

Olaszországban több mint 139 ezer igazolt beteget tartanak nyilván. A másik legfertőzötteb európai állam továbbra is Spanyolország, ahol csütörtök délelőttig 148.220 ember tesztje bizonyult pozitívnak. Az európai halálesetek nagyobb részét Olaszországban (csütörtök délelőttig 17.669 áldozat), Spanyolországban (14.792) és Franciaországban (10.887) jegyezték föl.

A legtöbb fertőzöttet (a világ országai közül) az Egyesült Államokban tartják nyilván. A vírust csütörtökön délelőttig 432.132 amerikainál mutatták ki, a betegségbe 14.817-en haltak bele. Országon belül a legkritikusabb New York állam és város helyzete. Egyedül ebben az államban a kór már több mint 5500 halálos áldozatot szedett; az elhunytak száma folyamatosan emelkedik. 

JAVUL JOHNSON ÁLLAPOTA

Londonban ugyanakkor arról számoltak be, hogy a vírus okozta betegség miatt intenzív osztályon kezelt brit miniszterelnök még nem gyógyult meg, de állapota javul. Boris Johnsont vasárnap vitték kórházba, s hétfőn került az intenzív osztályra.

A szigetországban több mint 61 ezer páciens szervezetében mutatták ki a koronavírust, amely 7111 ember halálát okozta.

A világban a járvány miatt elhunytak majdnem egynegyede olasz állampolgár. A napi 550-600 olaszországi halott és az ezer körüli diagnosztizált fertőzött kevesebb ugyan a korábbinál, de a járvány végére még várni kell.

KÖNNYGÁZZAL VÉDEKEZNEK

A spanyol parlament csütörtökön szavazott a szükségállapot meghosszabbításáról. A szigorítás értelmében az oktatási intézmények zárva tartanak és csak meghatározott esetekben, például munkába járás vagy bevásárlás miatt lehet elhagyni a lakhelyet.

Sorjáznak a szigorítások másutt is. A külföldről behurcolt koronavírus-fertőzések növekvő száma miatt Dél-Korea néhány napja korlátozza a beutazást. Kína pedig lezárta az Oroszországgal közös határátkelőit.

Bolíviába se lehet könnyen bejutni. A hadsereg nemrég könnygázt vetett be a Chiléből hazatérni kívánó bolíviai állampolgárok egy csoportja ellen a két ország határán, hogy gátolja a vírus terjedését. Az incidensben többen megsérültek.

Velük ellentétben Dánia, Ausztria, Csehország, Irán, Norvégia, Szlovénia és Horvátország már lazított a korlátozásokon, vagy enyhítésekre készül. Hírek szerint a jövő héten Olaszországban is újraindulhat a nem létfontosságú termelés és a kereskedelem egyes ágazatainak működése. Ismét kinyithatnak a több mint egy hónapja bezárt üzletek.

ÓVATOSSÁGRA INT AZ ENSZ

Óva intette szerdán az ENSZ egészségügyi szervezete (WHO) a kormányokat attól, hogy elsietve enyhítsék a járvány miatt bevezetett szigorú szabályokat. „Európa továbbra is a járvány gócában van, és egyrészt van okunk arra, hogy optimisták legyünk, másrészt viszont nagyon is megvan az okunk az aggodalomra – mondta a WHO európai igazgatója. Hans Kluge egyúttal figyelmeztetett: a járvány által leginkább sújtott tíz ország közül hét Európában található. Szerinte sokáig tart még a küzdelem a koronavírus ellen.

IRÁN FOLYTATJA ATOMPROGRAMJÁT

Az orosz elnök is hasonlóképpen vélekedik. Vlagyimir Putyin szerint a következő két-három hét döntő jelentőségű lesz a vírus terjedése elleni küzdelemben. A kormány tagjaival és a régióvezetőkkel tartott videokonferencián, amelyen újabb szociális és gazdaságélénkítő intézkedéseket jelentett be a járvány okozta gazdasági károk enyhítésére, azt üzente honfitársainak, hogy feltétlenül bírják ki az önizolációt.

Oroszországban csütörtökre 10.131-re emelkedett az igazolt fertőzések száma. A betegek többsége moszkvai. A járvány eddig 76 halálos áldozatot követelt az országban.

A Közel- és Közép-Kelet legveszélyeztetettebb országaként számon tartott Iránban egyre súlyosabb a helyzet. A vírus bizonyítottan 67.286 személyt fertőzött meg és 4003 halálát okozta.

Irán ennek ellenére folytatja a külföldön sokat bírált atomprogramját. Ali Akhbar Szalehi, az iráni atomenergia-ügynökség vezetője kijelentette: a natanzi nukleáris létesítményben hamarosan urándúsító centrifugák új generációját helyezik üzembe.

Mi mennyi?

Mivel viszonyítási alap nélkül nem tudni, hogy mi mennyi, valami sok-e vagy kevés, ezentúl napi rendszerességgel referencia-értékeket teszünk közzé, amivel – reményeinek szerint – az aktuális járványra vonatkozó adatok érthetőbbek és áttekinthetőbbek lesznek.

► Naponta világszerte mintegy 360 ezer ember születik (óránként 15 ezer), 150 ezer pedig meghal (óránként 6250). A halálesetek kétharmada (100 ezer fő) az ún. természetes okokra, az időskori végelgyengülésre vezethető vissza.

► A WHO adatai szerint globális szinten évi 290.000 és 650.000 közt mozog a szezonális influenzához köthető elhalálozások száma. Legenyhébb lefolyású náthalázas esztendő esetén ez napi 794, havi 24.166 elhunytat jelent, közepes intenzitású (400 ezres mortalitás) év során napi 1095, havi 33.333, sok fertőzöttel járó esztendő esetén pedig napi 1780, havi 54.166 személy halálát jelenti.

► A szezonális influenzától évente 240 millió–1,6 milliárd ember betegszik meg.

► Az új típusú koronavírussal (Sars-Cov-2) való fertőzöttek száma csütörtök délelőtti adatok szerint 1.484. 811. A fertőzés okozta betegség (COVID-19) szövődményei következtében (december végétől eddig) összesen 88.538-an haltak meg. A megbetegedettek közül 329.876 személy már meggyógyult.