2024. szeptember 7., szombat

Közel a hárommillióhoz

Egy nap alatt világszerte százezerrel növekedett a koronavírus-fertőzöttek száma – Honnan szabadult ki a vírus? – A világ majdnem 2800 milliárd dollárral lesz szegényebb

Vasárnap reggelig világszerte kevés híján 2,9 millióan fertőződtek meg a koronavírus-járványban, a halálesetek száma meghaladja a 200 ezret. Egy nappal korábban a 2,8 milliót közelítette meg a regisztrált fertőzöttek száma, tehát százezernyi volt a növekedés. Az elhunytak száma több mint hatezerrel lett nagyobb. A fertőzés 185 országban van jelen. A diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, valamint a számontartás kritériumai is különböznek.

A legtöbb halálos áldozata a vírusnak az Egyesült Államokban van, ahol mintegy 940 ezer volt az igazolt fertőzöttek és 54 ezernyi a halottak száma. Spanyolországban, ahol a járvány továbbra is lassul, kevés híján 23 ezer halálos áldozatról lehet tudni, Olaszországban 26 ezernél valamivel többről. Bár Olaszországban a napi halálozási adat továbbra sem csökkent 400 alá, a kormány úgy döntött, hogy mától fokozatosan feloldja a óvintézkedéseket. Az olasz múzeumok és régészeti parkok újranyitása, a strandok és hegyi kirándulóhelyek biztonságossá tétele, a templomok és a temetők újbóli megnyitása, valamint a szájmaszk használatának kötelezővé tétele is szerepel a római kormány „újraindulásiˮ tervezetében.

Franciaországban, ahol az egészségügy-minisztérium közlése szerint már 17. napja csökken az intenzív osztályon ápolt súlyos betegek száma, az elhalálozások megközelítik a 23 ezret. Hasonlóképp az Egyesült Királyságban is több mint 20 ezer áldozatot követelt a járvány. Ezzel szemben Németországban, ahol eredményesen kezelték a járványt, csupán a 6 ezerhez közelít a halottak száma.

A kínai Vuhanban, ahol a vírus először megjelent, tegnap elhagyta a kórházat az utolsó, koronavírussal fertőzött páciens.

NEM LABORATÓRIUMI A VÍRUS

A kínai álláspont szerint az új koronavírus okozta világjárvány nem köthető a közép-kínai Vuhanban működő virológiai laboratóriumhoz, jóllehet az intézményben foglalkoztak a denevérekben föllelhető koronavírusok tanulmányozásával. A laboratórium alig 16 kilométerre fekszik az első gócként ismert vuhani hal- és húspiactól. A laboratóriumban különféle zoonotikus kórokozókat, köztük a koronavírusok családjába tartozó SARS-vírust is tanulmányozták.

A laboratóriummal kapcsolatban két elmélet látott napvilágot. A szélsőségesebb szerint a vírust az intézményben biológiai fegyverként hozták létre. A WHO szóvivője szerint azonban minden rendelkezésre álló bizonyíték arra utal, hogy a vírus állati eredetű, és nem laboratóriumban módosították vagy alakították ki. A másik elmélet szerint a vírust a vuhani laboratóriumban tanulmányozták, és baleset vagy hanyagság folytán került ki a külvilágba.

A laboratórium igazgatója azt nyilatkozta, hogy a vírus egészen biztosan nem az intézményből származik, mert tartják magukat a szigorú szabályokhoz. A Vuhani Virológiai Intézet igazgatóhelyettese márciusban úgy nyilatkozott: eredetileg benne is felmerült az aggodalom amiatt, hogy esetleg a laboratóriumból szivároghatott ki a vírus, de a járványt okozó új koronavírus genomja nem mutatott egyezést az ott tanulmányozott, kínai barlangokban élő denevérekből vett mintákkal.

A világ legveszélyesebb kórokozóinak tanulmányozására létesített vuhani laboratórium a biztonsági szempontokat figyelembe véve jóval az árvízszint fölött épült, s olyan eljárással, hogy az épület egy 7-es erősségű földrengést is kiálljon. A WHO referencialaboratóriumaként működő intézmény legmagasabb szintű biológiai biztonsági fokozattal (BSL-4) bír, működését hosszas előkészületek után 2018 januárjában kezdte meg. 

VESZÉLYBEN AZ INDIÁNOK

Több latin-amerikai országban a hatalmon lévők politikai szándékai erősen befolyásolják a Covid-19 járvány kezelésének módját. A legmarkánsabb véleményt Juan Guaidó venezuelai ellenzéki vezető juttatta kifejezésre Washingtonban egy konferencián. Kifejtette: hazájában Nicolás Maduro diktatórikus kormánya jelenti a legnagyobb akadályt annak az útjában, hogy a humanitárius segélyek eljussanak az éhezőkhöz, és a rendszer megnehezíti azt is, hogy a fertőzötteket megfelelően lehessen ellátni. Emlékeztetett, hogy a venezuelai hatóságok tizenhét orvost és újságírót tartóztattak le amiatt, hogy őszintén akarták tájékoztatni a lakosságot a járvánnyal kapcsolatos helyzetről.

A gazdaságilag amúgy is lerobbant Venezuelában csütörtökön tüntetők százai fosztogattak üzleteket a járvány nyomán súlyosabbá vált gazdasági válság közepette. A venezuelai sajtó szerint a tüntetések a járvány következtében megemelkedett élelmiszerárak miatt törtek ki.

Egészségügyi szakértők, antropológusok és néprajzkutatók felhívják a figyelmet arra, hogy Latin-Amerikában az indián közösségeket halálos veszély fenyegeti a járvány miatt, mivel az őslakosok korábban nem kerültek érintkezésbe olyan korokozókkal, mint amilyenekkel a nem indián lakosság. Brazíliában például 81 ezer indián a „kritikus mértékű sebezhetőségˮ állapotában van, ha közösségeikbe eljut a vírus, az végzetes lehet. Hasonlóképpen veszélyeztetettek a kolumbiai indián közösségek.

AZ EURÓÖVEZETBEN LEGNAGYOBB ZUHANÁS

Az új koronavírus okozta globális járvány miatt csaknem 3 ezermilliárd dollárral lesz szegényebb a világ az idén – áll a Fitch Ratings Londonban ismertetett legfrissebb átfogó előrejelzésében. A hitelminősítő a jelentősen rontott prognózisokat tartalmazó tanulmányban közölte: modellszámításai szerint a világgazdasági szintű GDP az idén 3,9 százalékkal zuhan. Ilyen mély globális recesszióra a második világháború óta nem volt példa. A cég hangsúlyozza: előrejelzése azt jelenti, hogy a világgazdaság teljesítménye 2020-ban kétszer akkora mértékben esik vissza, mint a 2008–2009-es globális pénzügyi válságot kísérő recesszió idején.

A 3,9 százalékos világgazdasági GDP-csökkenés 2800 milliárd dolláros globális jövedelemzuhanásnak felel meg a tavaly megtermelt jövedelemhez képest.

A hitelminősítő a világ legnagyobb gazdasági erőcentrumai közül az euróövezetben várja a legmélyebb recessziót: új prognózisa szerint a valutauniós gazdaság hazai összterméke 2020 egészében 7 százalékkal zuhan.

Megjegyezzük, hogy más londoni elemzőkhöz képest a Fitch Ratings 3,9 százalékos visszaesést valószínűsítő új előrejelzése a legborúlátóbb.