2024. szeptember 7., szombat
KORONAVÍRUS-JÁRVÁNY

Fokozatos lazítás

Európa és a világ számos országában fokozatosan lazítanak a járvány miatt bevezetett korlátozó intézkedéseken. Svájcban tegnaptól a megszorítások fokozatos eltörlése keretében a fodrászatok, a masszőr- és a kozmetikai szalonok, a barkács- és kertészeti boltok nyíltak meg újra. Az orvosok ismét fogadhatnak betegeket nem sürgős esetekben is, a kórházakban megkezdődhet az elhalasztott beavatkozások pótlása.

Az üzleteknek a korábbiaknál szigorúbb higiéniai előírásoknak kell megfelelniük, s ellenőrizniük kell, hogy vásárlóik megtartják-e egymástól a kellő távolságot. Egyes környező országokkal ellentétben azonban nem kötelező a védőmaszk viselése.

A kormány tervei szerint az általános iskolákat, az egyéb üzleteket és a piacokat május 11-én nyitják újra. A harmadik fázisban, június 8-ától pedig a közép- és szakiskolák, az egyetemek, továbbá például a múzeumok, a könyvtárak és az állatkertek is megnyitják majd kapuikat.

Utazhatnának, de nincs hova

A prágai kormány feloldotta a külföldi utazások tilalmát, de a szomszédos országok korlátozó intézkedései miatt nem tudnak sehova utazni. Tegnap egyébként Csehország-szerte is megnyíltak a 2500 négyzetméternél kisebb alapterületű üzletek és a legtöbb szolgáltató is. Újra látogathatók a fitnesz- és a wellness-központok, de az öltözők és a zuhanyozók használata nélkül. A ruházati boltokban tilos a vásárlandó áru felpróbálása. A köztereken már engedélyezett legfeljebb tíz ember csoportosulása, de a maszkok kötelező használata várhatóan június végéig érvényben marad. Továbbra is zárva vannak a vendéglők, az iskolák, a színházak, a mozik és elmaradnak a sportrendezvények.

Norvégiában lehet iskolába menni

Újra megnyitották tegnap az iskolákat Norvégiában az alsó tagozatos diákok számára, de az osztálytermekben egyelőre legfeljebb 15 gyerek tartózkodhat. A járvány miatti hathetes leállást követően fokozatosan normalizálni kezdik az életet: már megnyithattak például a fodrászatok, és újraindulhattak a bőrgyógyászati rendelések is.

Erna Solberg kormányfő pénteken azt hangsúlyozta, hogy a szigorú biztonsági előírásokat továbbra is be kell tartani, a legrosszabb esetben ismét visszatérhetnek a korlátozásokhoz.

Csak Schleswig-Holsteinben nem kötelező a maszk

Újabb 12 német tartományban lépett életbe tegnap a maszkviselési kötelezettség, így a 16 közül már 15 tartományban kell eltakarni a szájat és az orrot több élethelyzetben a cseppfertőzéssel terjedő vírus átadásának megakadályozására.

Schleswig-Holstein az egyetlen tartomány, ahol még nem kötelező a maszkviselés, de már csak szerdáig. Szászországban egy hete, Szász-Anhaltban csütörtökön, Türingiában pénteken lépett életbe a kötelezettség. Hétfőn a legtöbb lakosú, 18 milliós Észak-Rajna-Vesztfália, a 13 milliós Bajorország és további 10 tartomány állt be a sorba.

Május derekáig marad a kijárási korlátozás Olaszországban

Ha szeretitek Olaszországot, továbbra is be kell tartanotok a társadalmi távolságtartást – szólította fel a lakosságot vasárnap esti sajtótájékoztatóján Giuseppe Conte kormányfő, hangsúlyozva, még nem oldják fel a kijárási korlátozást, és nagyon hosszú és nehéz időszak következik, amelyben a gazdaság újraindítását egyeztetni kell a járvánnyal való együttéléssel.

Május 4-étől továbbra is csak indokolt esetben lehet elhagyni a lakókörzetet, például munkavégzés céljából vagy egészségügyi okból. Zárt helyeken kötelező lesz a szájmaszk viselése. Engedélyezett lesz a nem együtt élő családtagok találkozása, valamint a lakóhelyre való visszatérés azok számára, akik a járvány miatt nem tudták korábban ezt megtenni. Továbbra is tilos a közösségi gyülekezés. 37,5 foknál magasabb testhőmérséklet esetén pedig kötelező lesz a házi karantén, ami eddig csak javasolt volt.

Engedélyezik a profi sportolók egyéni edzését, illetve a temetéseket legfeljebb tizenöt résztvevővel, miséket azonban továbbra sem lehet majd bemutatni hívőkkel. Engedménynek számít a szabadtéri sportok lakóháztól távolabbi gyakorlása is: a polgármesterek újranyithatják a parkokat, kerteket.

Májusban újraindul a kézműves- és az építőipar rendkívüli egészségvédelmi előírásokkal, a vendéglátóhelyek kizárólag elvitelre árulhatnak ételt-italt.

Az eredetileg tervezettnél csak egy héttel később, május 18-ától indul újra a teljes kereskedelem, megnyitják a múzeumokat, könyvtárakat, folytathatják az edzést a professzionális csapatsportok játékosai. Június 1-jétől nyitják újra a presszókat, éttermeket, fodrászatokat és kozmetikai szalonokat. Mérlegelik a labdarúgó-bajnokság újraindításának lehetőségét is.

A kijárási korlátozást május 18-áig nem oldják fel, utána pedig a fertőzés terjedését mérő R0-értéktől és az intenzív osztályok telítettségétől teszik függővé.

Japánba csak kiváltságosok utazhatnak

Zuhanyozik a skóciai Stirlingben levő Blair Drummond Safari Park egyik Humboldt pingvinje. A brit állatkertek mindegyike zárva van, ami a bennlakók számára kész felüdülés (Fotó: AP via Beta)

Zuhanyozik a skóciai Stirlingben levő Blair Drummond Safari Park egyik Humboldt pingvinje. A brit állatkertek mindegyike zárva van, ami a bennlakók számára kész felüdülés (Fotó: AP via Beta)

A japán kormány 14 újabb országgal bővíti azoknak a listáját, ahonnan tilos beutazni a távol-keleti szigetországba. Abe Sindzó miniszterelnök tegnapi bejelentése szerdától hatályos. A rendelkezés értelmében immár 87 országból nem lehet Japánba utazni. Felkerült a listára Kína, az Egyesült Államok és az összes európai ország mellett Oroszország és Szaúd-Arábia is.

WFP: Milliókat sújthat az éhínség

David Beasley, az ENSZ Világélelmezési Programjának (WFP) vezetője arra figyelmeztette a világ leggazdagabb országait, hogy a koronavírus-járvány nemcsak az ő gazdaságukat veszélyezteti, hanem súlyos következményekkel jár a konfliktusok sújtotta, sebezhető országokban is, ahol emberek millióit sújthatja majd éhínség, ha a világszervezet nem tud segíteni.

Beasley azt is hangsúlyozta, hogy létfontosságú fenntartani az ellátási láncokat, amit jelenleg a járvány miatt számos tényező (exportkorlátozás, határlezárás, a termelés leállása) akadályoz. A WFP képes megakadályozni az éhínség okozta humanitárius katasztrófát, ha van elegendő forrása és hozzáférése az érintett területekhez. Viszont ha nem működnek az ellátási láncok, az katasztrófával járhat.