2024. szeptember 6., péntek
KORONAVÍRUS-JÁRVÁNY

Új-Zélandon nincs már beteg

Új-Zélandon az utolsó koronavírusos beteg is felépült, a szigetállam területén két hete nem észleltek új megbetegedést – jelentette be tegnap a szigetállam egészségügyi minisztériuma. A tárca tájékoztatása szerint az utolsó ápoltról, akit az orvosok a kórral Aucklandban megfigyelés alatt tartottak, a hét végén megállapították, hogy teljesen felépült. Ashley Bloomfield egészségügyi főigazgató kijelentette, hogy február 28-a óta, amikor az első esetet regisztrálták, most jutottak oda, hogy nem maradt igazolt fertőzött az ország területén.

A prágai Lennon-fal is az aktuális „divat” szellemében (Fotó: AP via Beta)

A prágai Lennon-fal is az aktuális „divat” szellemében (Fotó: AP via Beta)

Indiában bizonyos vallási szentélyek is újra látogathatók. A felvétel egy bengalurui mecset előtt készült (Fotó: AP via Beta)

Indiában bizonyos vallási szentélyek is újra látogathatók. A felvétel egy bengalurui mecset előtt készült (Fotó: AP via Beta)

Az Athénhoz közeli Alimosz strandon már javában tart az idény, igaz külföldi turisták még csak mutatóban vannak (Fotó: AP via Beta)

Az Athénhoz közeli Alimosz strandon már javában tart az idény, igaz külföldi turisták még csak mutatóban vannak (Fotó: AP via Beta)

Hosszú sorok a törökországi Adanába induló járatra való bejelentkezésnél. A felvétel tegnap az észak-londoni Stansted repülőtéren készült (Fotó: AP via Beta)

Hosszú sorok a törökországi Adanába induló járatra való bejelentkezésnél. A felvétel tegnap az észak-londoni Stansted repülőtéren készült (Fotó: AP via Beta)

Az országban már teljesen helyreállt a tömegközlekedés rendje, újraindult a vasúti forgalom az egész országban, megnyíltak az üzletek, megindult a termelés, újra munkához láttak a vállalatok és az állami intézmények. A szolgáltatásban és a közétkeztetésben még megmaradt néhány korlátozás. Az oktatási intézményekben azonban minden szinten teljesen újraindult a tanítás.

Szkopje tovább szigorít

Észak-Macedóniában hétfőre 2915-ről 3025-re emelkedett a regisztrált fertőzöttek száma. A kormány további korlátozó intézkedések bevezetését tervezi, mert napról napra nő a fertőzöttek száma. Múlt csütörtök estétől hétfő reggelig teljes kijárási tilalmat vezettek be a legtöbb fertőzöttel rendelkező településen, míg az ország többi részében éjszakai kijárási tilalom volt érvényben. A kijárási tilalmat ismét mindennapossá tehetik, emellett lakhelyelhagyási és gyülekezési tilalmat vezethetnek be, hogy megakadályozzák a kór terjedését.

Érvénybe lépett a brit karanténszabály

Tegnap érvénybe lépett az a brit kormányzati rendelkezés, amelynek alapján kéthetes karanténba kell vonulniuk a külföldről Nagy-Britanniába érkezőknek. A kormány indoklása szerint az intézkedés célja annak megakadályozása, hogy az immár visszavonulóban lévő járvány a külföldről behurcolt fertőzések miatt ismét fellángoljon.

Az új szabályozás alapján a külföldről beutazóknak, köztük a brit állampolgároknak is úgynevezett elérhetőségi helyszínazonosító (contact locator) kérdőívet kell kitölteniük, amelyben bejelentik, hogy hol töltik az elkülönítés 14 napját és ott milyen módon lehet felvenni velük a kapcsolatot. A kormány online felületén elérhető kérdőívet még az utazás előtt ki kell tölteni, és a beutazóknak vagy nyomtatott formában, vagy telefonjukban, elektronikusan tárolt formában, a határrendészeti hatóságok kérésére fel kell mutatniuk a kitöltést igazoló bizonylatot.

A kérdőív kitöltésének elmulasztása esetén a beutazók Angliában 100 font helyszíni bírsággal sújthatók.

Arra, aki nem tartja magát a karanténelőíráshoz, 1000 fontos pénzbüntetést szabhatnak ki.

Olaszországban mobilalkalmazással keresik a fertőzötteket   

Hétfőn megkezdődött Olaszországban annak a mobilalkalmazásnak a használata, amely jelzi felhasználójának, ha olyan emberrel került kapcsolatba, akiről tudni, hogy koronavírus-fertőzött.

Az Immuni nevű app használatát egyelőre négy tartományban (Abruzzóban, Marchéban, Liguriában és Pugliában) vezették be. Az alkalmazás június 15-étől egész Olaszországban elérhető lesz. Domenico Arcuri járványügyi kormánybiztos adatai szerint kétmillióan csatlakoztak az Immunihoz. Arcuri nagyon hasznosnak nevezte az alkalmazást a tünetmentes pozitívak felkutatására. Ellentétesen ítélte meg az eszköz használhatóságát az északi Lombardia, Veneto, Friuli – Venezia Giulia, és a politikai pártok vezetőinek nagy része sem csatlakozott adatvédelmi problémákra hivatkozva.

A kormány eredetileg májusban akarta bevezetni a kontaktkereső applikációt, de számos, főleg adatvédelmi jellegű akadály késleltette az indulást. Az adatvédelmi ombudsman közlése szerint az Immuni most induló verziója nem azonosítja az alkalmazás használóját, mobilszámát és a vele kapcsolatba kerülő embereket sem. Ha valaki fertőzött személlyel kerül kapcsolatba, az alkalmazás értesíti erről őt.

A kontaktkeresés eredményességéhez a 14 évnél idősebb lakosság 60 százalékának csatlakozására, mintegy 31 millió letöltésre van szükség. A kormány többszörös felszólításának ellenére az olaszok többsége tart személyi adatai titkosságának megsértésétől. Az alkalmazás használatának elterjedését lassítja az is, hogy az olaszok többsége idős, vagy nincs annyira korszerű mobiltelefonja, amely alkalmas az alkalmazás letöltésére.   

Több tartomány saját kontaktkereső rendszert dolgozott ki, köztük Szardínia, ahol a szigetre érkezők a tartomány hivatalos oldalán regisztrálhatnak a Sardegna Sicurához (Biztonságos Szardínia). A regisztrációt a szállások is kérhetik a foglaláshoz.

Tegnap újraindult a Vöröskereszt országos szerológiai tesztelése is: 150 ezer kiválasztott embert kértek fel, hogy vegyen részt az ellenanyagszintet mérő vérvizsgálatban. Eddig 42 ezren mondtak igent, a többiek elutasították.

Olaszországban február 20-ától majdnem 235 ezer fertőzöttet szűrtek ki, és valamivel kevesebb mint 34 ezren haltak meg. Az aktív fertőzöttek száma több mint 32 ezer. Hat tartományban vasárnap nem regisztráltak egy új beteget sem.

Indiában megnyíltak az üzletközpontok és az éttermek

Indiában a legtöbb államban újra megnyithattak tegnap az üzletközpontok, az éttermek és a vallási létesítmények annak ellenére, hogy a járvány továbbra is terjed.

A kormány számos egészségbiztonsági előírás betartásának feltételével lazított a március végén bevezetett korlátozásokon. Egyes államokban viszont továbbra is hatályban maradnak a tilalmak.

Az újra megnyitott templomok nagy részében belépés előtt megmérik a hívek testhőmérsékletét, és egyelőre még tilos az épületekbe ételáldozatot bevinni. Újdelhiben a Dzsámi Maszdzsid mecsetben, India egyik legnagyobb mecsetében a szokásos napi öt ima helyett egyelőre csak három imára nyitják meg az épületet.

Az 1,3 milliárd lakosú Indiában hivatalosan több mint 256 ezer fertőzöttet és 7135 áldozatot regisztráltak. Míg egyes szakértők attól tartanak, hogy a járvány tetőzése majd csak júliusban várható, a kormány úgy látja, hogy az országos korlátozó intézkedésekkel kellőképpen lassítani tudták a járvány terjedését. A zárlat miatt viszont több millió ember elvesztette a munkáját, és a hatóságok szerint szükség van a korlátozások lazítására a szorult helyzetbe került gazdaság fellendítése érdekében.