2024. szeptember 5., csütörtök
EU-CSÚCS

Macron: 2050-ig nullára csökkenteni szén-dioxid-kibocsátást!

Az Európai Uniónak stratégiai céljai közé kell emelnie azt, hogy 2050-ig nullára csökkenti szén-dioxid-kibocsátását – hangoztatta Emmanuel Macron francia elnök tegnap Nagyszebenben az uniós tagállamok vezetőinek informális találkozóján.

A nagyszebenieket üdvözlik az uniós csúcsvezetők a családi fényképezkedést követően – előtérben Donald Tusk és Emmanuel Macron (Fotó: AP/Beta)

A nagyszebenieket üdvözlik az uniós csúcsvezetők a családi fényképezkedést követően – előtérben Donald Tusk és Emmanuel Macron (Fotó: AP/Beta)

A francia államfő közölte, hogy ezt a vállalást már nyolc tagország támogatja. Szerinte az Uniónak kiemelt figyelmet kell fordítania határai megvédésére és a schengeni övezet biztonságossá tételére is. „Olyan Európára van szükségünk, amely képes megvédeni határait és az európaiakat, és ebben a vonatkozásban én Schengen újraalapítását kiemelt fontosságúnak tartom” – hangsúlyozta.

A közelgő EP-választásokra kitérve úgy vélekedett: három héten belül az Unió polgárainak azt kell eldönteniük, hogy együtt akarnak-e építkezni Európában, vagy vissza akarnak térni a nacionalizmushoz, amely magát az Uniót veszélyezteti.

Angela Merkel jelképes jelentőségűnek nevezte, hogy a román uniós elnökség idején az erdélyi Nagyszebenben ülésezik az Európai Tanács, és azt is, hogy az EU–27-ek vezetői Európa napján, a Schuman-nyilatkozat évfordulóján, és a nagy bővítés után tizenöt évvel tanácskoznak az Unió jövőjéről.

„A véleményeink különböznek, de keressük a közös nevezőt, olyan intézkedéseket akarunk hozni, amelyek segítenek megőrizni a jólétet, biztonságot. Ugyanakkor meg akarjuk őrizni az európai értékeket is, amelyeket az EU-n kívül is népszerűsíteni akarunk” – mondta a német kancellár.

Az EU állam- és kormányfőit házigazdaként fogadó Klaus Iohannis román államfő felhívást intézett minden uniós polgárhoz, hogy éljen szavazati jogával az EP-választásokon, ahol szerinte szó szerint Európa jövője dől el.

A Romániában januári látogatása és románul mondott beszéde óta roppant népszerű Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke a csúcstalálkozóra érkezésekor a kordonok mögött összegyűlt nagyszebeniekhez ment és üdvözölte őket.

Elismeréssel kommentálták a nyilatkozatokra vadászó újságírók azt is, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök nem limuzinnal, hanem gyalogosan, a nagyszebeni óváros felől érkezett meg a csúcstalálkozóra. Az EU-27-ek későbbi, családi fotója alkalmával már az állam- és kormányfők többsége igyekezett közvetlenebbül viselkedni, amit a téren összegyűltek hangos éljenzéssel és tapssal honoráltak.

Sebastian Kurz megismételte korábbi, a Lisszaboni Szerződés módosítására vonatkozó javaslatát. Az osztrák kancellár szerint dinamikusabb, a döntéseket gyorsabban meghozó EU-ra van szükség, amely megbirkózhat a nagy kihívásokkal; ennek értelmében kevesebb, ám hatékonyabb szabályozásra lenne szükség. Kurz többek között egy kisebb EU-bizottságot szeretne; szerinte nem kellene minden országnak EU-biztost kineveznie; a jelölés rotációs rendszer szerint történne. Az Európai Parlament székhelye pedig Brüsszelben lenne, a strasbourgi székhelyet meg kellene szüntetni.