2024. július 18., csütörtök

A regionális fejlődés serkentése

Évi 20 000 új munkahely létesítése és a piacképesség javítása a cél

A héten a szabadkai városházán tartottak munkatalálkozót a kis- és középvállalkozások fejlesztésével foglalkozó köztársasági ügynökség képviselői Szabadka város önkormányzatának képviselőivel. A találkozó utáni sajtókonferencián Goran Džafić, a kis- és középvállalkozások fejlesztésével foglalkozó köztársasági ügynökség igazgatója elmondta, hogy Szerbiában 318 000 vállalkozás létezik, és ezek nagy része kis- és középvállalkozás. Az ügynökségnek ezek megsegítése a célja, és ennek érdekében jelenleg négy projektumon is dolgoznak.

November 27-éig nyitott az a pályázat, amely a vállalkozások üzleti helyzetének javítását tűzte ki célul. Üzleti tervek kidolgozására és képzésekre lehet pályázni a 30 millió dináros keretösszegből, közölte Džafić.

2,8 milliárd dinár áll a Start up elnevezésű hitelprojektum rendelkezésére, amelynek induló cégek megsegítése a célja. A vállalkozások igen kedvező, egyszázalékos kamat mellett juthatnak 3–5 éves futamidejű hitelekhez, amik igen nagy segítséget nyújtanak az induláshoz, mondta el az ügynökség igazgatója. Az észak-bácskai körzetben 35 Start up hitelt osztottak ki, ebből 30-at Szabadkán. Džafić szerint a hitelnek köszönhetően 85 új munkahely nyílt a városban.

Országos szinten 306 cég részesült a versenyképesség javítását célzó, vissza nem térítendő támogatásban, közölte Džafić. Ezt a támogatást infrastrukturális fejlesztésekre, szabványok bevezetésére és menedzserképzésre lehet igényelni. Eddig az észak-bácskai körzetben tíz vállalkozás kapta meg.

A negyedik projektum a vállalkozói szövetkezetek és társulások támogatását célozta meg, és az észak-bácskai körzetből két vállalkozói egyesület kapta meg.

Ezekkel a projektumokkal azt szeretnék elérni, hogy éves szinten 20 000 új munkahely nyíljon, valamint a hazai vállalkozások piacképesek legyenek az Európai Unió piacán is, mondta el a köztársasági ügynökség igazgatója, de emellett megemlítette, hogy serkenteni szeretnék a regionális fejlődést is, mert a vállalkozások Belgrád körül tömörülnek.

Újságírói kérdésre Džafić elmondta, hogy az induló vállalkozások számára a tőkehiány jelenti a legnagyobb gondot, de problémát jelent bizonyos minőségi bizonylatok megszerzése, valamint a pályázás is, főleg az előcsatlakozási alapoknál. Az igazgató arra is rámutatott, hogy az emberek félnek a hitelektől, mert nem biztosak benne, hogy vissza tudják fizetni. Szerencsére az utóbbi időben e téren pozitív változásokat tapasztalt.

Džafić azt is elmondta, hogy a kiadott támogatások alapján a legtöbben az élelmiszeripar, a szolgáltatások és a vendéglátóipar, valamint a turizmus területén kezdenek vállalkozásba.