2024. augusztus 17., szombat

A statútumról is

Szili Katalin és Egeresi Sándor a sajtótájékoztatón (Mihájlovits Klára)

Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke tegnap munkatalálkozón fogadta Egeresi Sándort, a Vajdasági Autonóm Tartomány Képviselőházának elnökét. A találkozón a tartományi házelnök tájékoztatta vendéglátóját a vajdasági statútum elfogadásának folyamatáról, valamint a nemzeti tanácsok helyzetéről.

Szili Katalin a találkozó után sajtótájékoztatón elmondta: vendégével áttekintették az előttünk álló év teendőit, elsősorban a Magyar Országgyűlés és a Vajdasági Képviselőház szakbizottságai közötti együttműködést illető kérdéseket. Néhány olyan konkrét kérdés is szóba került, mint amilyen a gázellátás ügye: Egeresi Sándor a vajdasági és a szerbiai polgárok nevében köszönetet mondott, amiért a gázválság napjaiban Magyarország hajlandó volt gázt átadni Szerbiának.

Én kértem elnök urat, hogy az európai közös légtér-megállapodás ratifikációját segítse elő a szerb parlamentnél, tekintettel arra, hogy mindaddig, amíg ez nem történik meg, nincs lehetőség, hogy közvetlen Malév-járat repüljön Belgrádba” – tette hozzá a házelnök, aki vendégét tájékoztatta arról is, hogy Magyarország támogatja Szerbia schengeni fehér listára kerülését.

A két házelnök olyan programokról is beszélt, mint amilyen az üzletember-találkozó, amelyre a Vajdaságban kerül sor áprilisban. Ez a találkozó a két parlament toleranciaprogramjának részeként valósul meg.

Egeresi Sándor ismertette, hogy hol tart a vajdasági alapszabálynak a szerb parlamentben történő elfogadása. „A vajdasági alapszabály elfogadása, jóváhagyása a regionalizáció fontos kérdését nyitja meg Szerbiában, hiszen egy központosított országról van szó. A statútum elfogadása az első lépés lesz abba az irányba, hogy Szerbia európai értékrend alapján decentralizálódjon” – hangsúlyozta a tartományi parlament elnöke.

Hozzátette: az a keretegyezmény, amelyet a szerb és a magyar házelnök tavaly írt alá, s amelyben a vajdasági parlamenttel való együttműködésről külön függelék rendelkezik, példaértékűnek tekintendő. „Hasonló kezdeményezést tettem szlovéniai látogatásom alkalmával, s ezt szeretném javasolni majd horvát vendéglátóimnak is, amikor a jövő héten Zágrábba utazom” – tette hozzá Egeresi, aki szeretné, ha Szerbia minden volt jugoszláv tagköztársasággal aláírna egy a magyar–szerbhez hasonló parlamenti együttműködési keretmegállapodást.

A vajdasági házelnök egyébként Slavica Đukić-Dejanović szerb házelnökkel vasárnap Kragujevacra és Jagodinára látogat a vajdasági alapszabály megismertetése céljából. „Fontos, hogy a szerbiai polgárokkal megértessük: Vajdaság nem elszakadni akar, hanem komoly belső önállósággal akar rendelkezni” – tette hozzá.

Szili Katalin a vajdasági statútum kapcsán leszögezte: annak elfogadását Magyarország támogatja, hiszen a dokumentum európai értékrenden alapul. „Amikor az ősszel a szerb házelnökkel találkoztam, ígéretet kaptam tőle, hogy ő maga is támogatni fogja, hogy a szerb parlament mielőbb napirendre tűzze e dokumentum elfogadását” – emlékeztetett a magyar házelnök.

Újságírói kérdésre válaszolva Egeresi Sándor elmondta: a vajdasági magyarság parlamenti képviseletét nem veszélyezteti az, hogy a VMSZ 14 tagja a héten elhagyta a pártot. „A VMSZ alapító tagjaként hangsúlyoznám: a VMSZ demokratikus párt. Olyan párt, amelyben különböző ideológiák keverednek, de mindannyian egyetértünk abban, hogy a vajdasági magyarság érdekképviseletét maradéktalanul el kell látnunk. Voltak a múltban is próbálkozások, hogy a VMSZ egységét megbontsák, s ezek a kísérletek sikertelenek voltak, mint ahogyan sikertelen ez a mostani próbálkozás is. A VMSZ a legnagyobb politikai tekintélynek örvendő szervezet marad a vajdasági magyarok körében ezután is” – tette hozzá a vajdasági házelnök.