2024. július 17., szerda

Javuló színvonal

CSÁNGÓ OKTATÁSI PROGRAM

Budapesti tudósítónktól

Javult a moldvai magyar oktatási program színvonala, a rendszerben megjelent a szakfelügyelet (azaz a minőségbiztosítás), a technikai nehézségeket pedig sikerült minimalizálni – erre a megállapításra jutottak az illetékesek a minap azon a Budapesten szervezett találkozón, amelyen Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége, a moldvai magyar oktatási program megbízott koordinátora, a Moldvai Magyar Oktatásért Alapítvány, valamint a Teleki László Alapítvány képviselői folytattak eszmecserét.

Emlékezetes, hogy február elején Répás Zsuzsanna kijelentette: átmeneti, három hónapra szóló megállapodást köt a Bethlen Gábor Alapkezelő a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségével annak érdekében, hogy töretlenül működhessen tovább a Csángó Oktatási Program. Az új megállapodásra azért volt szükség, mert az oktatási programot addig bonyolító Moldvai Csángómagyarok Szövetségének vezetősége lemondott, s ezzel veszélybe került a 2000 óta folyamatosan működő program. A helyettes államtitkár akkor arra is felhívta a figyelmet: egy alapos vizsgálatot követően egyértelművé vált: a magyar kormány a továbbiakban nem támogathatja a Moldvai Csángómagyarok Szövetségét, mert annak gazdálkodásában súlyos szabálytalanságokat találtak. Visszaélésekre adhatott módot, hogy nem volt megfelelő a számviteli politika, rossz volt a könyvelési gyakorlat, hiányos a vagyonleltár, ráadásul a szövetségnek nem volt pénzügyi terve és működési szabályzata sem. Mindezen okok miatt a moldvai magyar oktatási program irányítását a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége vette át. A minapi budapesti találkozón a résztvevők értékelték az elmúlt három hónap tapasztalatait és megállapították, hogy a moldvai magyar oktatási program színvonala javult. Örvendetes változásnak nevezték, hogy a tanárok immár minden hónapban időben megkapják járandóságukat, ráadásul a pénzeszközök felhasználása is sokkal hatékonyabb, mint a korábbi években.

A nemzetpolitikai államtitkárság közleménye hangsúlyozza: Moldvában gördülékenyen folytatódik a csángó gyerekek magyar nyelvű oktatása. A közlemény írói ugyanakkor azt is kiemelték: a támogatók, így a magyar kormány és a keresztszülők szempontjából az RMPSZ közreműködése az egyre magasabb színvonalon történő oktatást, továbbá a rendelkezésre álló pénzeszközök hatékony és átlátható felhasználásának garanciáját jelenti.