Huszonötödik alkalommal rendezik meg a Mesterségek Ünnepé t a budai vár történelmi környezetében. Négy napon át kézművesmesterek műhelyekben mutatják be a népi mesterségek fortélyait. A mesterségbemutatók mellett az érdeklődők is bekapcsolódhatnak az alkotás folyamatába, a kézművesek pedig kirakodóvásáron kínálják portékáikat. Közel nyolcszáz mester és több mint nyolcvanezer látogató tölti a hagyományok jegyében ezt a pár napot a Mesterségek Ünnepének köszönhetően.
A színpadokon hagyományőrző magyar és külföldi táncosok és zenekarok lépnek fel, valamint lesz viseletbemutató is. Korok és korosztályok, hétköznapi és ünnepi alkalmak divatja címmel Galgamente, Sárköz, Kalocsa és Rábaköz ünnepi és köznapi viseletét mutatják be.
Egész nap vásári komédia, utcaszínház, bábszínház, gyermekprogramok, esténként pedig táncház szórakoztatja a közönséget. Idén a Mesterségek Ünnepe a 20 éves Borfesztivállal ünnepli együtt születésnapját, és ennek apropóján számos program fog kapcsolódni a borkultúra népszerűsítéséhez is. Lopózás, színezősarok, „palackozd magad” programok és gyerekborászképzés is várja a legfiatalabbakat. A szervezők úgy gondolták, hogy a jubileum alkalmából pályázatot írnak ki, ahová bárki beküldheti „visszatekintő” fotóit, szakmai zsűri bírálja el az alkotásokat, és a legjobbakat kiállítják a rendezvényen.
A rendezvény idei fő témája a viselet és kiegészítők, mellyel kapcsolatban egy közös pályázatot is kiír a Népművészeti Egyesületek Szövetsége és a Hagyományok Háza Tetőtől talpig címmel. A pályázat célja a Kárpát-medence hagyományos öltözetkultúrájának, valamint népi kézműves értékeinek megőrzése, népszerűsítése, a mai öltözködéskultúrába történő alkalmazása, hogy azok ünnepeink és hétköznapjaink részévé váljanak.
A 2011-es program díszvendégei a balti államok lesznek: Észtország, Litvánia és Lettország kézművesei mutatják meg mesterségeik titkait.
A megnyitó augusztus 18-án du. 6 órakor lesz a nagyszínpadon, ahol Tarlós István, Budapest főpolgármestere mond beszédet.
A Vajdasági Magyar Folklórközpont 2002-től a Mesterségek Ünnepe résztvevője. Az idei jubiláris rendezvényen tizenkét kézműves részvételét tervezik. Ízelítőt adnak vidékünk népi kézművesmunkáiból, így a nagyközönség betekintést nyerhet vidékünk díszített tárgyi hagyatékába, a berendezett műhely és a folyamatos szakágankénti bemutatózás pedig az adott kismesterség titkaiba avatja be az érdeklődőket. A résztvevők: Ágoston Andrea (Topolya, szövő), Berta Izabella (Szabadka, fazekas), Bozóki Klára (Újvidék, szövő), Dobó Ilona (Szabadka, szövő), Fehér Valéria (Szabadka, hímző), Forgács Csilla (Óbecse, fazekas), Forgács Ottó (Óbecse, fazekas), Illés Marina (Újvidék, mézeskalács-készítő), Kollár Ilona (Kishegyes, hímestojás-készítő), Kőműves Erzsébet (Szabadka, viseletkészítő), Kovács B. Andrea (Törökkanizsa, hímző), Lazarević Teréz (Szabadka, szövő), Makó Erzsébet (Bácsgyulafalva, hímző), Nagy Elvira (Magyarkanizsa, szövő), Kiss Zsélykó (Újvidék, faműves), Papp Julianna (Bácsfeketehegy, szövő), Raj Rozália (Szabadka, hímző szakoktató).
Vidékünket más népművészek és mesterek is képviselik: 2004 óta minden évben felállítják népművészeink nemezsátrát. A Duna–Tisza közi népművészeti egyesület nemezkészítő alkotóközössége – Nagy Mari és Vidák István köré csoportosuló művészek – kézműves-foglalkozásokat és mesterségbemutatókat tart a budai várban. Mezei Erzsébet grafikusművész, valamint Rúzsa Mária, Molnár Gábor Ottó, Túri Emese és Túri Enikő is meghívást kapott a rendezvényre.