2024. július 17., szerda
Menekülthullám az USA-ban

Képmutatás a déli határon

A texasi kormányzó és az elnök csatája ötvenezer szerencsétlen közép-amerikai kiskorú feje fölött

(Munkatársunk jegyzete)

Washington, júl. 11.

Géppuskával felszerelt őrcsónakban – gépfegyver-ropogásszerűen szócséplő, szélsőséges jobboldali kommentátor társaságában – őrjáratozik Rick Perry texasi kormányzó az USA déli határfolyóján. „Katasztrófa Texas és Mexikó határán…!!!” – csiviteli a legutóbbi elnökválasztás republikánus előkampányában alaposan lebőgő, önjelölt Reagan-utód. Merthogy a nemkívánatosak elözönlötték Amerikát.

Naponta ezernél is több közép-amerikai kiskorú – az alig totyogóktól kezdve a tinédzserekig, közöttük néhány szoptató anyukával – gázol át a Rio Grandén, vagy bújik át a drótkerítésen vágott nyílásokon, hogy az „ígéret földjén” találja magát. Csakhogy ezek az illegális bevándorlók nem munkát keresnek, hanem biztonságot. A vezető nélkül érkező csoportok azonnal megadják magukat a határőrségnek, nem jelentenek sem biztonsági, sem gazdasági veszélyt. A rendőrök terepjárókkal és buszokkal szállítják őket ideiglenes táborokba, ahonnan a már az USA-ban élő rokonok váltják ki a szerencsésebbeket, hogy a hónapokra előre kitűzött bírósági idézésnek eleget tegyenek.

Itt kezdődik az egésznek az elpolitizálása. A jobboldal ugyanis a menekülthullámban talált még egy ürügyet az Obama elleni hadjárathoz. A cowboy csizmás Perry azért emleget katasztrófát, hogy az elnök „újabb felelőtlen mulasztását” célozza meg vele. Ezért szerveznek a teadélutánosok Texasban és Kaliforniában tüntetéseket a menekültek ellen, ezért harsogja a szélsőséges jobboldali média Amerika-szerte azt, hogy az adófizetők pénzét az illegális idegenek ellátására pazarolja.

Pedig a határőrség csak a dolgát végzi: a 2008-ban, ifj. Bush elnök idején meghozott törvény értelmében ugyanis a kiskorúaknak automatikusan jár a menekültstátus mindaddig, amíg ügyüket egyenként nem tárgyalja az illetékes bíróság. Obamát tehát most éppen a törvény betartása miatt támadják a republikánusok.

A 3145 km hosszú amerikai–mexikói határ egyharmadát Bush ideje alatt magas beton- vagy vaskerítéssel „védték meg”, de az annyira kiverte a biztosítékot a jobb érzésű emberi jogi szervezetek körében, hogy Obama leállította a „nyugati Vasfüggöny” továbbépítését – amivel kihívta maga ellen az idegengyűlölő jobboldalt. Az elnök a héten 3,7 milliárd dollárt kért a kongresszustól, hogy felgyorsítsa a gyermekmenekültek ügyének feldolgozását, illetve biztosítsa humánus ellátásukat, mert jelenleg sok ezrüket hevenyészett menhelyeken, raktárakban, óriásgarázsokban tartják fogva, és csak a katolikus egyház meg a Vöröskereszt adományaiból látják el.

Amikor a hét elején Obama Texasba látogatott, a kormányzó először nem is akart találkozni vele, de végül mégis hosszú eszmecserét folytattak. Az elnök erről elmondta, hogy szinte mindenben egyetértettek (kivéve a nemzeti gárda határra vezénylését), és hogy a megvalósításhoz csak a pénzeszközök jóváhagyására van szükség. Hozzátette, hogy ha a képviselőház obstrukció helyett másfél évvel ezelőtt napirendre tűzi a szenátus által jóváhagyott, kétpárti bevándorlási reformot, akkor az egész humanitárius katasztrófára nem is került volna sor. Perry viszont „őrcsónakozni” ment a találkozó után.

Obamát ugyanakkor balról is támadják, mert nem foglalkozik az USA történelmi felelősségével: Honduras, Guatemala és El Salvador ugyanis – ahonnan a gyerekek érkeznek – a világ legveszélyesebb országai közé tartozik, ahol bűnözőbandák uralkodnak, és szinte szünet nélküli gépfegyveres utcai harcokat vívnak egymással, még a gyermekeket sem kímélve. Ezeket a bandákat annak idején Ronald Reagan politikája keretében ötmilliárdból fegyverezték fel, hogy megvédjék a földesurak és katonai diktátorok hatalmát.

Miközben a képmutató texasi kormányzó katonákat és fegyvereket követel a határra, a valódi okokat saját példaképének, Ronald Reagannak közép-amerikai „kommunistavadász” nagyképűségében kellene inkább keresnie.