2024. szeptember 9., hétfő
BOSZNIAI FORRONGÁSOK

Bekövetkezett a polgárok cunamija

A nepotizmus és etnikai ellentétek megosztotta Boszniában az emberek több városban kedden is tömegesen vonultak ki tüntetni és az aktuális vezetőket lemondásra szólítani. A problémák súlya alatt roskadozó országban sokan keresik a „váratlanul” kirobbant tüntetések okait és felbujtóit, így merült fel Szarajevó talán legbefolyásosabb emberének, az EU-párti Fahrudin Radončićnak a neve, az Unió egy Jobb Jövőért (SBB) párt alapítója, a föderáció biztonsági minisztere hónapokkal ezelőtt „egy korrupció elleni cunamit” követelt a politikai vezetőktől, mondván: ha a kormány nem lép, „a polgárok cunamija következik”. Nos, jóslata valósággá vált. Az ország legnagyobb médiavállalatának és legnagyobb napilapjának tulajdonosa EU-tagságot, több demokráciát és nagyobb jólétet szeretne, egy olyan Boszniát, amelyben nincsenek népcsoportokra vonatkozó kvóták.

Bakir Izetbegović, a Demokratikus Akciópárt (SDA) vezetője, a kollektív államelnökség bosnyák tagja most azzal vádolta meg Radončićot, hogy nem védte meg az állami intézményeket. Az SBB vezetője azzal védekezett, hogy a rendőri erők koordinálása nem tartozik a hatáskörébe. Radončić ráadásul támogatásáról biztosította a tüntetőket, miközben bírálta az országot 20 éve irányító „inkompetens hatalmat”.

A tüntetéseknek közben már eredményük is volt: a tíz regionális kormányfőből négy lemondott, és távozott posztjáról a boszniai rendőrfőnök is. Dušica Ikić-Cook tuzlai üzleti ügyintéző szerint a napokban történtek után „már nincs visszaút”.

A lemondani nem óhajtó Izetbegović bejelentette; hétfőn Szarajevóba várják Catherine Ashtont, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjét és Štefan Füle bővítési biztost. A Föderáció parlamentje alsó- és felsőházának előrehozott ülésén a kollektív lemondás helyett – az egyébként októberre betáblázott – előrehozott választásokat ígértek. Živko Budimir, jelenlegi elnöklő és Nermin Nikšić kormányfő sem hajlandó lemondani, úgy vélik ugyanis, hogy ez csak fokozná az anarchiát.

Milorad Dodik, a szerb entitás elnöke szerint mindaz ami „odaát” történik csak annak kísérlete, hogy a boszniai Szerb Köztársaságot (RS) is destabilizálják, holott – állítja – náluk minden a legnagyobb rendben. Ennek fényében „a Föderációban elharapózott vandalizmus” nem indokolja az előrehozott választásokat – vélekedett.