2024. szeptember 9., hétfő

Megállapodás Oroszországgal a gázszállítás ügyében

Tüntetők és ellentüntetők, pártvillongás és megegyezés a budapesti Putyin-látogatás alkalmával

Sikerült megállapodásra jutni az orosz–magyar kormányfői találkozón gázügyben az egyik legégetőbb kérdés, a „le nem hívott” gáz ügyében. Az idén lejáró hosszú távú orosz–magyar gázszállítási szerződés keretein belül lehetőség van arra, hogy az eddig fel nem használt gázt Magyarország a jövőben felhasználhassa, és mindig az igénybevételkor fizessen. Orbán Viktor a késő esti sajtótájékoztatón a jelenlegi feszült világpolitikai helyzetről szólva azt mondta, hogy minél előbb rendezni kell az Európai Unió és Oroszország közötti viszonyt. A rendezés alapja a minszki tűzszüneti megállapodás, annak alapja pedig a béke és az eurázsiai gazdasági együttműködés lehet.

Vlagyimir Putyin és Orbán Viktor (Fotó: Beta/AP)

Vlagyimir Putyin és Orbán Viktor (Fotó: Beta/AP)

Kilenc év után kedden ismét Budapestre látogatott Vlagyimir Putyin. Az orosz államfővel az Országházban Orbán Viktor miniszterelnök folytatott megbeszélést. A késő esti órákban Áder János köztársasági elnök fogadta az orosz állam első emberét a Sándor-palotában. Külügyminiszteri találkozó is zajlott, Szergej Lavrov, az orosz külügyi tárca vezetője és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is tárgyaltak.

Vlagyimir Putyint tekintélyes tárgyalóküldöttség kísérte el idei első európai látogatására: Szergej Lavrov külügyminiszter, Alekszandr Novak energiaügyi, Alekszej Uljukajev gazdaságfejlesztési, Nyikolaj Fjodorov mezőgazdasági miniszter, az orosz–magyar kormányközi gazdasági vegyes bizottság elnöke, valamint Pavel Popov védelmiminiszter-helyettes. Vlagyimir Megyinszkij, a kulturális tárca vezetője és Veronyika Szkvorcova egészségügyi miniszter ugyancsak a küldöttség tagja volt. A delegációval tartottak a jelentős állami vállalatóriások vezetői is: Alekszej Miller, a Gazprom energetikai cég vezérigazgatója, Vlagyimir Jakunyin, az Orosz Államvasutak első embere és Szergej Kirijenko, a Roszatom vezetője is.

A Hősök terén koszorúzással kezdődött az orosz elnök programja. Vlagyimir Putyin először a Hősök terén helyezett el virágokat a hősök emlékkövén. Az orosz államfő ezután hadisírokat koszorúzott a budapesti Fiumei úti Nemzet Sírkertben található szovjet parcellákban. A második világháborúban, valamint az 1956-os forradalom idején meghalt szovjet katonáknak emléket állító parcellákat egy orosz alapítvány újította föl. Ellenzéki pártok előzőleg tiltakoztak a koszorúzás miatt, amiért az emlékmű ellenforradalomként emlékezik meg 1956-ról – írja az MTI. Az Indexnek sikerült megszólaltatnia Oroszország budapesti nagykövetségét, és ott közölték, hogy „Putyin egy darab koszorút fog elhelyezni a síremlék központi obeliszkjéhez, amin többek között ilyen szöveg áll: Nyugodjatok békében, drága elvtársaink, az az ügy, melyért harcoltatok, az a zászló, melyet hordoztatok, hőstettekre és hősies munkára lelkesít bennünket.” Ehhez fűzte hozzá kommentárját a Válasz.hu újságírója „Na, most a központi obeliszk nem az ellenforradalmi emlékmű, az hátrébb és odébb található a síremlékek között.” Ennek ellenére az ellenzéki sajtóban nem csitult a felháborodás a koszorúzás miatt. Több médiumban Mécs Imrét, az 56-os forradalomban részt vevő, egykori szabad demokrata politikust idézték, aki otromba, sőt ostoba lépésnek nevezte az orosz elnök tisztelgését az orosz áldozatok előtt a Fiumei úti Nemzet Sírkertben. Mesterházy Attila, a volt a kommunista utódpárt, az MSZP elnöke is felháborodott azon, hogy „ellenforradalmi” emlékművet koszorúzott Vlagyimir Putyin, amit a Facebookján ki is emelt – írta az Origo.hu.

TÜNTETŐK PUTYIN ELLEN ÉS MELLETT

A Putyin látogatásait immár „szokásosan kísérő” jelenség Budapesten sem maradhatott el. A Femen nőjogi szervezet egy női aktivistája Budapest V. kerületében, a Markó utca és a Balassi utca kereszteződésében félmeztelenül, „Putin go home!” („Putyin, menj haza!”) feliratú ruhában jelent meg az orosz elnök érkezésére váró fotóriporterek és operatőrök között. A rendőrök – amint a fotókról látszik – letakarták és elvezették az intézkedés ellen tiltakozó aktivistát. Az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs szolgálata később az MTI kérdésére közölte: a Készenléti Rendőrség munkatársai szabálysértés miatt előállítottak a 26 éves, francia állampolgárságú nőt.

Két szimpátiatüntetést is tartottak kedden Budapesten az orosz elnök mellett. Az orosz nagykövetség elé a Jogállamért Egyesület, a Magyar Ifjúság Közösségi Szervezete, valamint a Magyar Jog és Igazság Csoport hirdetett demonstrációt, amelyen mintegy százan vettek részt. A szervezők szerint Vlagyimir Putyin tiszteletre méltó erőfeszítéseket tesz a nemzetközi politikai-katonai egyensúly fenntartásáért. A Jogállamért Egyesület elnöke, Balog István, aki korábban a devizahitelesek érdekeinek egyik képviselőjeként tűnt fel, arról beszélt, hogy azért alacsony az életszínvonal Oroszországban, mert a Nyugat fegyverkezési versenyre kényszeríti a Keletet – tájékoztatott az eseményről a HírTV. Az Eurázsiai Népszövetség a késő esti órákban tartotta meg Vlagyimir Putyin orosz elnök budapesti látogatása alkalmából Zdrasztvuj Vova!!!! elnevezésű szimpátiatüntetését.

Az orosz államfő látogatása ellen egy nappal érkezése előtt, hétfőn este tüntettek a magyar fővárosban.

KÉTÓRÁS TÁRGYALÁS

A koszorúzást követően Orbán Viktor kormányfővel találkozott az orosz államfő az Országházban, akivel az MTI tájékoztatása szerint csaknem kétórás négyszemközti megbeszélést folytatott. A magyar és az orosz delegáció tagjai ezt követően munkavacsorán vettek részt.

Orbán Viktor miniszterelnök a Vlagyimir Putyin orosz elnök megbeszélése után öt egyezményt írtak alá Magyarország és az Oroszország képviselői. Az Országházban rendezett ceremónián a magyar kormányfő és az orosz elnök jelenlétében egyezményt írtak alá az atomenergia-ipari képzés területén, valamint kicseréltek egy olyan megállapodást is, amelynek értelmében magyar főkonzulátus nyílik az Oroszországi Föderációhoz tartozó Tatárföld székhelyén, Kazanyban. Emellett orosz–magyar regionális, egészségügyi és felsőoktatási együttműködésről szóló egyezményeket szignáltak a két kormány képviselői.

Az este nyolc órakor megtartott sajtótájékoztatón kiderült, hogy sikerült megállapodásra jutni az orosz–magyar kormányfői találkozón gázügyben, az egyik legégetőbb kérdés, a le nem hívott gáz ügyében. Az idén lejáró hosszú távú orosz–magyar gázszállítási szerződés keretében lehetőség van arra, hogy az eddig fel nem használt gázt Magyarország a jövőben felhasználhassa, és mindig az igénybevételkor fizessen – közölte Orbán Viktor miniszterelnök a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott keddi, budapesti megbeszélést követő közös sajtótájékoztatón. „Ez nagy megkönnyebbülés számunkra” – mondta a miniszterelnök. A kormányfő úgy fogalmazott: biztonságba helyezték a magyar családok energiaellátását, és garantálták a magyar ipar működését is. Orbán Viktor kérdésre azt is mondta, hogy e nélkül a megállapodás nélkül, a biztosan és kiszámíthatóan érkező orosz gáz nélkül nem lehetne folytatni a rezsicsökkentést.

A magyar miniszterelnök a jelenlegi feszült világpolitikai helyzetről szólva azt mondta, hogy minél előbb rendezni kell, mégpedig ésszerűen kell rendezni az Európai Unió és Oroszország közötti viszonyt. Orbán Viktor szerint Oroszország kirekesztése Európából nem ésszerű dolog. A térség biztonságát nem lehet Oroszország ellenében megteremteni. A rendezésnek jó kiindulópontja a minszki tűzszüneti megállapodás. A rendezés alapja – folytatta – a béke és az eurázsiai gazdasági együttműködés lehet.