2025. január 12., vasárnap

Sok műtét vár még a szétválasztott sziámi ikrekre

Rabeya egyre jobban van, Rukayát még lélegeztetőgépen tartják

Tucatnyi műtétet kell még elvégezni a fejüknél összenőtt és augusztus elején sikeresen szétválasztott bangladesi sziámi ikreken, de ezek kisebb beavatkozások lesznek – közölte a teljes egészében magyar tervezésű és kivitelezésű, Operation Freedomnak elnevezett műtétsorozat fő koordinátora szerdán az M1 aktuális csatornán.

Pataki Gergely azt mondta, jelenleg az intenzív terápiás szakasz tart, a további műtétek csak akkor kezdődhetnek el, ha a két kislány állapota stabilizálódik. A beavatkozások plasztikai helyreállító műtétek lesznek, többek között a koponyaboltozat további helyreállítását végzik majd – tette hozzá.

Közölte: Rabeya egyre jobban van, Rukaya viszont még lélegeztetőgépen van, de reményei szerint fel tudják majd ébreszteni a kislányt.

Pataki Gergely, Hudák István, Csókay András és Csapody Marcell a fővárosi János Kórházban tartott sajtótájékoztatón (Fotó: MTI)

Pataki Gergely, Hudák István, Csókay András és Csapody Marcell a fővárosi János Kórházban tartott sajtótájékoztatón (Fotó: MTI)

A műtét világújdonságot jelent, és az is egyedülálló, hogy technikai transzferrel egy fejlődő országban végezték el, viszont – amíg mindkét kislány fel nem épül – a műtét csak technikai siker – hangsúlyozta.

Csókay András, a műtétsorozat harmadik fázisának vezetője közölte: a műtétek előtt minden vizsgálat azt mutatta, hogy az egyik kislány veséje csak 11 százalékosan működik, műtét közben azonban „csoda történt”, mert a vese elkezdett jól működni.

A műtétet végző magyar orvoscsoport vasárnap tért haza Bangladesből, az aznap tartott sajtótájékoztatóján közölték, hogy még évekig eltarthat a fejüknél összenőtt sziámi ikrek rehabilitációja.

Az augusztus elején végrehajtott szétválasztási műtét a műtétsorozat harmadik fázisa volt, amelyben a koponyák és az agyak szétválasztása, az agyhártyák és a koponyafejbőr hiányzó részeinek pótlása történt meg Csókay András vezetésével. A „megaműtétet” 35 fős, magyar orvosokból és egészségügyi dolgozókból álló csapat végezte el Dakkában.

A műtétsorozat nem ér véget, a másodlagos koponyarekonstrukciós műtétek és egyéb rehabilitációk még évekig eltarthatnak – közölte Pataki Gergely.

Elmondta azt is, hogy a két kislány agya igen szorosan összetapadt, összenőtt, és eleve egy hosszú, körülbelül 20 órás műtétre készültek. Pataki Gergely a műtét nagyon fontos mozzanatának nevezte, hogy a beavatkozás alatt háromszor is közösen imádkoztak a magyar csapat tagjai, valamint a muszlim, illetve a hindu orvosok.

A két kislány állapotáról szólva elmondta, Rabeya mosolyog, beszél, eszik, és édesanyja már ölbe is vehette. Rukaya viszont még mélyaltatásban van, esetében egy vírusfertőzés kritikus állapotot okozott.

Kitért arra is, hogy a műtétsorozat eddig 21 hónapnyi tervezést igényelt, a beavatkozásokban több mint 100 magyar orvos vett részt aktívan vagy konzulensként, és eddig 55 ezer munkaóra van a csapat tagjai mögött. Megemlítette azt is, hogy csaknem 2 tonna felszerelést vittek magukkal Bangladesbe a végső műtéthez, ezek nagy részét otthagyták adományként.

Kérdésre válaszolva elmondta, hajnalban tértek vissza Bangladesből, fáradtak. A tervek szerint három–hat hónap múlva utazhatnak vissza Bangladesbe, és folytatnák a műtétsorozatot. Kiemelte, a műtétsorozatban számos magyar újítás szerepel, a már említett mellett a Csókay András által kikísérletezett „fogó ujjhegyre támasztás”, amely a korábbinál sokkal precízebb mikrosebészeti manipulációt tett lehetővé az agyak szétválasztásánál.

Csapody Marcell, az aneszteziológiai team vezetője azt emelte ki, hogy olyan helyzetekben kellett döntéseket hozniuk, amelyekben az evidenciaalapú orvoslás nem nagyon nyújtott támpontot.

Hozzátette, a szövődmények kódolva voltak a műtét nagysága és jellege miatt. Rukaya egy bakteriális fertőzés okozta szeptikus sokk állapotában volt, ez már önmagában életveszélyes. Erre tevődött még rá a trópusi vírusos láz, és „padlóra küldte a gyermeket”. A kisebb Rabeyánál is fellépett ez a vírusos láz, de nála „ekkora nagy pusztítást nem tudott végezni ez a betegség”.

Kérdésre válaszolva Csapody Marcell azt mondta, Rukaya esetében számos szövődmény lépett fel, ezek okozták azt, hogy lényegesen gyengébb állapotban van testvérénél. Továbbá az ő agyát jobban megviselte a műtét, és ehhez szükséges tehermentesíteni, így nagy mennyiségű altatószert kap.

Hudák István azt emelte ki, hogy a sikerhez kellett a szakmai tudás, a szervezés és a hit. Hit nélkül nem lehetett volna megcsinálni ilyen bonyolult esetet – jelentette ki, hozzátéve, hogy a továbbiakban még egy kis szerencsére lenne szükség.

A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a műtétsorozat eddig több mint 100 millió forintba került.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás