2024. július 18., csütörtök

Egy ősi érzés ápolása

Több mint száz együttes részvételével Kishegyesen megkezdődött a Durindó – A Gyöngyösbokrétára vasárnap negyven együttest várnak

A „lelki honvédelem” letéteményesei a hagyományainkat – népi, nemzeti, kulturális, történelmi és vallási hagyományainkat – felvállaló művelődési egyesületek és kultúrmunkások, akik talán nem is tudják, csak érzik, hogy a múltját vesztett kultúra gyökértelen, és ugyanúgy gyökértelen, esendő és veszendő a nemzet, amely elszakad hagyományaitól. Jó érzés tudni, hogy ha meggyöngülünk emberségünkben és magyarságunkban, ha őseink földjén meg akarunk maradni magyarnak, a megmaradáshoz hagyományainkból kell meríteni erőt, hiszen nyelvünk, hitünk és kultúránk tartott meg minket az évszázadok viharában.

A fentieket dr. Szöllősy Vágó László mondta péntek délután Kishegyesen, megnyitva a XXXIII. Durindót, amelyen a fesztivál két napja alatt több mint száz népzenei csoport és énekcsoport fog bemutatkozni.

A tegnapi műsorok a helybeli iskolában kezdődtek, ahol dr. Szőke Anna megnyitotta a kishegyesi fehérhímzők munkáit bemutató kiállítást, majd a fesztiváltanács tagjai: dr. Szöllősi Vágó László, Linka B. Gabriella és ifj. Virág Gábor sajtótájékoztatót tartottak a kétnapos rendezvénysorozatról. A fesztiváltanács elnöke közölte, hogy a következő rendezvény szervezési jogát Péterréve kapta, s hogy a jövőben a résztvevőknek át kell esniük a községi selejtezőkön, amelyeket február folyamán rendeznek majd.

Az ünnepi megnyitón elsőként Csóré Róbert kishegyesi polgármester üdvözölte a résztvevőket, a helybelieket és a megjelent vendégeket, többek között Tápi Lajos vezető konzult, Nagyné Végh Mária konzult, Józsa Lászlót a Magyar Nemzeti Tanács elnökét, Pásztor Bálint képviselőt, az MNT Intéző Bizottságának elnökét, Dudás Károlyt a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnökét és a fesztiváltanács tagjait.

– Nagy feladatra vállalkoztak a kishegyesi szervezők, de szemmel láthatóan helyt álltak és erre büszkék is a helybeliek. A vajdasági magyarság két legrégebbi fesztiváljának közösségteremtő és közösségmegtartó ereje van, s ezt a hagyományt tovább is kell vinni – mondta a polgármester.

A Magyar Nemzeti Tanács nevében Józsa László elnök üdvözölte a szemle résztvevőit és közönségét, kiemelve, hogy az együtt éneklés a legősibb érzések egyike, a fesztivál résztvevői éppen ezt az ősi érzést ápolják és adják tovább. Ezért van ekkora szerepe a Durindónak és a Gyöngyösbokrétának is, mert ilyen hagyományokra épül, tette hozzá.

Ifj. Virág Gábor a kishegyesi helyi közösség titkára, a szervezőbizottság tagja üdvözlő beszédében rámutatott, hogy Kishegyes évfordulóinak jegyében szervezte ezt a fesztivált is. Nemrégiben emlékeztek meg ugyanis az újratelepítés 240. évfordulójáról, nem egész egy hónap múlva emlékeznek a 160 évvel ezelőtt lezajlott hegyesi csatára, 135 éves a helybeli önkéntes tűzoltó testület és fél évszázada működik a kerámiai művésztelep is.

– Kishegyesről indult, és a falu nevét öregbíti többi között Németh István író, publicista, akit a település az idén díszpolgárává avatott, de ugyaninnen indult Lajkó Félix és Rúzsa Magdolna is, akik zenéjükkel világszerte hirdetik: érdemes Kishegyesen felnőni, mert a szülőfalu közelségétől olykor nem látszik a drágakő csillogása, az itt szerzett tapasztalat olyan gazdagságot ad, amely megnyithatja a kapukat a világ felé – mondta többek között ifj. Virág Gábor.

Az énekcsoportok és zenekarok fellépésének sorát a kishegyesi Petőfi Művelődési Egyesület Rizgetős csoportjának énekkara kezdte és az est folyamán még 33 énekkar és zenekar lépett fel. A mai, szombati programban a tervek szerint hatvannégy együttes áll közönség elé.