2025. február 20., csütörtök

Jóindulatú prosztata megnagyobbodás – a gyakori férfi probléma

A prosztatamegnagyobbodás egy rendkívül kellemetlen jelenség. Az idősebb korosztály jelentős részét érinti – az 50 év feletti férfiaknak több mint a fele szenved valamilyen, prosztatával kapcsolatos panasztól. Negyvenéves kor alatt ritkán fordul elő ilyen jellegű probléma.

A jóindulatú prosztatahiperplázia (BPH) a prosztata megnagyobbodásával járó állapot, melynek hátterében az öregedés folyamatában lejátszódó hormonális változások is állnak. Kellemetlen tünetei gyakran megkeserítik a férfiak mindennapjait, jellegzetes panasz a gyakori vizelési inger, a vizeletsugár akadozása, a vizelet elcsöpögése, súlyos esetben a teljes vizelési képtelenség. Fontos megjegyezni, hogy a tüneteket akár más, súlyosabb probléma (pl. prosztatagyulladás, prosztatarák) is okozhatja, éppen ezért fontos, hogy már enyhe tünetekkel is mielőbb forduljunk szakorvoshoz!

A jóindulatú prosztatamegnagyobbodás diagnózisát orvosi vizsgálat, ultrahangvizsgálat, általános és speciális laborvizsgálatok segítségével állítja fel az urológus-szakorvos. Kezelésére számos gyógyszer, étrend-kiegészítő és gyógytea létezik, melyek kimagasló hatékonysággal képesek enyhíteni a kellemetlen tüneteket.

Amikor a panaszok enyhék, és a betegségnek még kezdetlegesek a tünetei, jó eséllyel lehetnek segítségünkre egyes gyógynövényes készítmények, étrend-kiegészítők.

Íme néhány gyógynövény, mely hatékonyan képes enyhíteni a prosztata eredetű panaszokat:

Kisvirágú fűzike (lat. Epilobium parviflorum): A kisvirágú fűzikét a népi gyógyászat évszázadok óta használja, elsősorban a prosztatabántalmak tünetének kezelésében. A belőle készült tea igen hatékonynak bizonyul nemcsak a férfi panaszok enyhítésében, de a nők számára is hasznos tud lenni pl. hólyaggyulladás esetén. Erőteljes gyulladáscsökkentő és vizelethajtó hatást fejt ki, így hatékonyan képes csökkenteni az éjszakai vizelési ingerek számát, ezáltal elősegítve a nyugodt és pihentető alvást.

Szabalpálma (lat. Serenoa repens): A szabalpálma vagy fűrészpálma javítja a jóindulatú prosztata-hiperpláziával kapcsolatos húgyúti tüneteket, mint amilyen a túl gyakori vizelési inger, a vizelés megkezdésének vagy fenntartásának problémája, valamint az éjszakai vizelés szükségessége. Egyes tanulmányok szerint a kopaszodó férfiaknál is segíthet hajhullás esetén.

Csalán (lat. Urtica dioica): A gyógynövények királynőjét, a csalánt, már nagymamáink és dédmamáink is ismerték és előszeretettel alkalmazták. A csalán gyökerét Európában széles körben használják a jóindulatú prosztatamegnagyobbodás kezelésére. Klinikai vizsgálatok szerint a csalángyökér a prosztata méretének befolyásolása nélkül csökkenti a BPH szubjektív tüneteit és javítja a vizeletáramlást. Ezenkívül enyhe vizelethajtó hatást is kifejt. Más gyógynövényekkel (különösen a fűrészpálmával) kombinálva is hatékonynak mutatkozik.

Afrikai szilvafa (lat. Pygeum africanum): Az afrikai szilvafa törzsének kivonata leginkább étrend-kiegészítőkben található meg.  Csökkenti a vizelési gyakoriságot és az ehhez kapcsolódó fájdalomérzetet. Fontos azonban megjegyezni, hogy ezek a hatások csak azoknál a férfiaknál figyelhetők meg, akiknél enyhék és közepesek a tünetek. Az afrikai szilva önmagában nem képes a teljes gyógyításra.

Közönséges tök (lat. Cucurbita pepo): A tökmag és a tökmagolaj is biztonsággal alkalmazható jóindulatú prosztatamegnagyobbodás esetén. Csökkenti az éjszakai vizelés gyakoriságát, a hólyagban visszamaradó vizelet térfogatát, valamint nő a vizeletáramlás sebessége is. Tartós alkalmazás esetén kismértékben csökkenti a trigliceridszintet is.

* * *

Aki felsorolt tünetek valamelyikét tapasztalja, a pontos diagnózis és a minél korábban elkezdett szakszerű kezelés érdekében mielőbb forduljon háziorvosához vagy urológusához! A BPH önmagától nem szűnik meg! Ma már hatásos gyógyszeres terápiák és különféle étrend-kiegészítők, gyógyteák kínálnak megoldást a panaszok enyhítésére és a tünetmentességre.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: A természet erejével