2024. július 3., szerda
SZÓFIGYELŐ

Rikongat

Balaton melléki tájszóból vált regionális köznyelvivé a rikongat ige, a jelentése ’rikoltoz’. Dalszövegekben és prózai művekben is előfordul. Általában madárról és más állatról mondják: Rikongat a rigó madár az erdőbe berebbe bebebe. Birkát őriz a kisbojtár a mezőbebe-rebe-rebebe. – Egy fekete kakas rikongat az éjszaka csendjébe. – A kakas még az ólban pitymallatot rikongat, az égbe fúrt pacsirta fittyet hány éji gondnak, dalától messze rebben bimbóról bánat, szender. (Mécs László: Vadócba rózsát oltok...) – A közel nádasban a bölömbika búg, mint valami elvadult lélek; a mocsárok fülemüléje, a nádi veréb rikongat, cserreget; mellé ezernyi béka csinálja a kórust. – A nádi veréb: karicsol, rikácsol, rikongat, cserreget. A fürj: pitypalattyol, trityeg: a fürjkakas: ver. – Csivog lent délen, rikongat nyugaton, neki nincsen saját ege, ő csak bolyong egyik világtól a másikig, halálba vesző utakon, szárny nélkül száll az égboltozat. – Valami ma sincs helyén – ki helyett is élek én? Jártam én. A lapályban éhes róka rikongat, fácán, fajd ennek nemigen örül.

Emberre vonatkoztatva inkább a kurjongat szinonimájának számít: Rikongat a kanász, harsogtat a csordás. – Ó, mely sok hal terem a nagy Balaton-bahharahharahhaha. Minden ágon egy mérő makk a Bakony-bahharahharahhaha. Örül ott a halász, rikongat a kanász. (népdal) – Azt mondja, hogy „rikongat a kanász örömébe'”, ha sok makk van a Bakony erdeiben. – A bugyuta ember a kalapját a botra teszi, és rikongat nagyokat: huj, huj, huj, huj! (népmese) – De szerintem Te még nem láttál olyan gyereket, aki 24 órában pörög, éjszaka ugrál, a fejét, magát üti, véresre harapja a kezét, rikongat, rohan... – Most megint itt van a nagyágyon, rikongat éppen, láthatóan jól érzi magát, mint aki teljesen kipihent. – Mindig mindenkire vigyorog, próbálgatja a hangját, most épp rikongat teljes hangerőből. – A génmódosítás veszélyeihez képest pedig elenyésző jelentősége van annak, hogy az én gyerekem hogyan rikongat ébredés után, az sem ritka, hogy az utcán meg élvezi az ellenkezőjét, és magas hangon rikongat. – A hajósinas nem rikongat az árbockosárban, hogy: Föld! Föld! (Konrád György: Mi ez már megint?)

A rikongat állítmánynak hangszer, testrész stb. is lehet alanya vagy tárgya: Hej, kiabálja Fredman, ahányszor hallja: kürt rikongat. (Fredman episztolái No. 11.) – És habzsolok virágot, bíborba öltözöm, torkom a hatalomnak vurslijában rikongat – örömbe költözöm. (Szécsi Margit: Költő a Holdban) – Egy másik meg egy sípfélét rikongat, ami úgy néz ki, mint egy rövid furulya, de tölcséres a vége.