2024. december 22., vasárnap

Petőfi képek Fellinger Károly verseivel

AB ART Kiadó, Miskolc, 2023

Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója alkalmából nemrég igen ötletes kiadvány látott napvilágot – egy huszonhat oldalas, színes leporelló (lapozó), amely Fellinger Károly tizennégy, Petőfiről készült, vagy Petőfit idéző képzőművészeti alkotás által megihletett versét tartalmazza. Mind a tizennégy festmény, litográfia, dagerrotípia, grafika híres magyar képzőművészek alkotása, s közülük tizenkettőnek 19. századbeli a szerzője (Barabás Miklós, Benczúr Gyula, Munkácsy Mihály, Orlai Petrich Soma, Thorma János, Marastoni József, Kollarz Ferenc Franz Kollarž, Egressy Gábor, Madarász Viktor), kettőnek pedig két mai magyar festőművész, illetve grafikus (Molnos Zoltán és Kató Vladimír).

A versek címadói a művészek nevei és képeik címei – már ez is arra készteti az olvasót, hogy először tekintse meg a képet, mélyüljön bele a műbe, s csak utána olvassa el a hozzá tartozó verset. Petőfit a tizennégy képnek szinte mindegyike életének különböző korszakaiban ábrázolja, így a leporellót nézegetve életútjába is betekintést kapunk, s ha sorban olvassuk el az általuk ihletett verseket, azok, a fontosabb eseményeket kiemelve, összefoglalják Petőfi életét születésétől haláláig.

A gondolataiba mélyedt, a lázadó, vagy a kérdőre vonó tekintetű, a szülői háztól búcsúzó, a márciusi tömeg előtt szónokoló, a debreceni fűtetlen szobában, tollal a kezében üldögélő költőről szóló, vagy a képzőművészek által elképzelt halálát (két esetben angyallal) ábrázoló alkotásokat kísérő versek közül egyesekben maga a festmény témája konkretizálódik: „Mint behemót óriás, / úgy integet vissza, / garabonciás legény / a felhőt kiissza.” (Munkácsy Mihály: Petőfi Sándor búcsúja a szülői háztól). Néhány Petőfi-portré viszont olyan versek megírására ihlette Fellingert, melyek a költő alakját, egyedi jellemét, érdekes tulajdonságait idézik: „Balkezes volt, remek evezős, / és kiváló nyelvérzékkel bírt” (Barabás Miklós litográfiája: Petőfi Sándor portréja, 1848). Máshol nem mindennapi, ám igen találó metaforákat alkalmaz a vers szerzője: „Ficánkoló / partra vetett hal / a szeme”… „Nyelve / veszedelmes falat, / mint a lágy kenyér.” (Orlai Petrich Soma: Petőfi Sándor). Három képzőművészeti alkotás és a hozzájuk írt három vers idézi Petőfi halálát a kiadványban, s ezek filozofikusabbak a többinél: „Bőröndjét hordja, magát az ember, / nem bírja el, pedig üresen kong, / amikor visszaadja a lelkét” (Marastoni József litográfiája Lotz Károly rajza után: Petőfi halála), mintegy kiemelve életünk lényegét, és a halál megdönthetetlenségét. S a kötetzáró vers az, ami kimondja, hogy Petőfi korai halálával mekkora veszteség érte nemzetét: „A hős múltat egy kiszáradt / kútba belehajítja. / Majd beleszakad a szíve. / Az Isten telesírja.” (Kató Vladimír: Petőfi).

A versek zöme rímes, ritmikus, egyszerű stílusú (esetenként szinte „petőfiesen” az), így alsós és felsős gyerekek számára szavalásra is kiválóan alkalmas; arról nem beszélve, hogy ha gyerekek veszik kézbe ezt a szép, színes kis lapozót, Petőfivel kapcsolatos ismereteiket bővíthetik, olyan adatokra, eseményekre bukkanhatnak, melyeknek részleteire könyvekben vagy az interneten rákereshetnek.

A kiadványnak a jubileumi évben való megjelenése ugyanakkor méltó főhajtás a 200 évvel ezelőtt született költőóriás előtt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás