2024. november 28., csütörtök

Santander

Nyolcvan éve szinte az egész város leégett egy tűzvészben. Ami túlélte, azt a háború tette tönkre. Hamar újjáépítették, olyannyira, hogy mára a világ egyik legélhetőbb városa lett. Több mint 20.000 érzékelőt telepítettek városszerte, amelyek különböző applikációknak küldik az adatokat. Így percre kész információt kapnak a lakók a közlekedési helyzetről, a szabad parkolóhelyekről, az időjárásról, a közbiztonságról, a figyelmeztetésekről, az aktuális történésekről.

 

Santander katedrálisa

Santander katedrálisa

Santander Kantábria észak-spanyol autonóm terület fővárosa, nem messze Baszkföldtől. A nyarak itt lényegesen hűvösebbek és több a csapadék is, mint Spanyolország többi részén, ezért a délebbi vidékeken élő spanyolok előszeretettel költöznek ide a forró nyári hónapokra. Sok gazdag madridi tölti itt szabadságát vagy nyugdíjas éveit, de a város irányítását a baszkok nem adták ki a kezükből. Ezért is annyira különlegesek itt a mindennapok. A több entitás mellett meg kell említeni azt is, hogy Santander egyszerre ipari város, kikötő és turizmusa is jelentős. Ez a kavalkád adja meg az alig százéves város tarka mindennapjait.

A város hőseinek emlékére

A város hőseinek emlékére

A régi-új város pár kilométer hosszú, így az összes látnivalót egy nap alatt fel lehet keresni. A nyüzsgés a Magdaléna-félszigeten kezdődik. Kedvező klímájának köszönhetően számos növény- és állatfaj él a félszigetet borító parkban. Létesítettek egy miniállatkertet is, de lényegében sportolni, lovagolni, piknikezni, sétálni és felfrissülni járnak ide a helyiek. A félsziget két oldalán van a két leghíresebb santanderi strand: a Playa de los Bikinis és a Playa Sardinero. Ez utóbbi több mint egy kilométer hosszú és száz méter széles. Itt van a város két történelmi jelentőségű emblematikus épülete is: a Palacio de la Magdalena és a világítótorony. A műemlék kastély a spanyol királyi család nyári rezidenciája volt két évtizeden át. A kerteket angol stílusban alakították ki, a homlokzat francia vonásokat visel, a belső teret pedig spanyol és arab motívumok díszítik. Santander lakói felismerték, hogyha odacsábítják a királyt (legalább az ibériai nyári forróság idejére), az ő és háza népének kiszolgálása hatalmas lehetőséget és bevételt kínál a városnak. Kölcsönökből és közadakozásból felépítették a palotát, amelyet XIII. Alfonz előszeretettel látogatott is. Nemesek és grófok vásároltak telkeket a királyi palota közelében és nyaralót emeltek rajtuk.

Egy tér Santanderben

Egy tér Santanderben

A központ felé haladva egy szerintem nem odaillő, posztmodern épület emelkedik ki a városképből. Ez a Centro Botín művészeti központ. A multifunkciós épület azt a benyomást kelti az öbölben, mintha a vízen úszna. A százmillió eurós létesítmény célja, hogy felkarolja és teret biztosítson a kreatív tehetségek számára.

Építészetileg és spirituálisan is sokkal értékesebb a santanderi katedrális. A hányatott sorsú épület 1200 éves fennállása alatt többször összedőlt, leégett, egyszer fel is robbantották, sokszor átépítették, így még ma sincs teljesen befejezve. A Szűz Mária mennybevételének szentelt katedrális két különálló, egymásra épült templomból áll. Falai meglepően vastagok, néhol több méter szélesek.

Minden 1941 után épült

Minden 1941 után épült

Santander utcáit járva előbb-utóbb eljutunk a hatalmas Gran Casino Sandineróig; megtaláljuk a legnagyobb spanyol bank, a Banco Santander központi épületét; a híres Hotel Santemar szállodát; a városházát és a piaccsarnokot; tekintélyt parancsoló épületeket, tereket és szobrokat; múzeumokat és történelmi jelentőségű helyeket, építményeket. Nincs olyan utca, ahol ne lenne étterem vagy kávézó. Jóllakni elég drága mulatság lenne Santanderben, de egy jó tapast mindenki megengedhet magának. A városi szenzorok ebben is segítenek…

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A Magdaléna-kastély