2024. szeptember 1., vasárnap

Négynapos iskolahét?

A Change.org weboldalon néhány nappal ezelőtt petíciót indítottak annak érdekében, hogy négy napra csökkentsék az iskolahét hosszúságát Szerbiában. A kezdeményezést azzal indokolják, hogy a gyerekek túl sok időt töltenek az iskolában, így más dolgokra nincs idejük. Mit szólnak ehhez a tanárok és a szülők?

– A gyerekek rengeteg időt töltenek különféle képernyők előtt, emiatt hiányos az offline szociális életük. Félő, hogy a négynapos iskolahét bevezetésével a felszabadult idejüket is a számítógép előtt vagy a telefonjuk társaságában töltenék. Ha ez nem így történne, hanem a szabadidejüket barátkozásra, egymással való találkozásra fordítanák, az kifejezetten hasznos lenne. Tartok tőle azonban, hogy ez csak elméletben lehetséges. Ami minket, tanárokat illet, azt látom, hogy túl sok felesleges tananyagot kell előadnunk, és ez a heti öt napba sem fér bele – hangsúlyozta Albert László, az Óbecsei Műszaki Iskola gépeszet szakos tanára.

Albert László

Albert László

– A négynapos iskolahét ötletét nagyon érdekes témának tartom. Szerintem kihívás lenne a szülők és a tanárok számára is, hiszen ha az iskolán kívüli munkaidő ötnapos marad, akkor a fiatalabb gyermekek szüleinek meg kellene oldaniuk a gyermekfelügyeletet, illetve a tanügyben komoly változtatásokat kellene kezdeményezni a tanmenetet illetően. A gyerekeknek jót tesz, ha közösségben vannak, ezért nem abban látom a megoldást, hogy csökkentjük a napok számát. Inkább az iskolarendszer megreformálását tartanám fontosnak – véli Kiss Tamás történelemtanár.

 

 

Kiss Tamás

Kiss Tamás

– Másfél éve tanítok a gombosi általános iskolában, jelenleg elsős és másodikos gyerekeket, összevont tagozaton dolgozom. A négynapos iskolahét ötlete csábítóan hangzik, de ha megvizsgáljuk részleteiben, akkor sajnos csak hangzik. Ez nemcsak abból állna, hogy csökkentik az időkeretet, hanem minden szempontból változtatásra lenne szükség az oktatásban, és nem hiszem, hogy az oktatási minisztériumnak erre lenne kapacitása. A gyerekek már így is keveset járnak iskolába, két-három hetente történik valami, sportnap, ünnep. Többek között ezek miatt is állandó a lemaradásunk, mindig valamit pótolni kell. Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy az iskolahét rövidítésével a szülők munkahete nem változik, és nem tudja mindenki megoldani a gyermekek felügyeletét, amíg ő dolgozik. Illetve a gyerekeknek is meg kell szokniuk egy bizonyos munkarendet. Mert ha munkába állnak az iskola után, ott valószínűleg nem heti négy napon fognak dolgozni nyolc órán át. A nyugati országok jól megtervezett oktatási rendszere talán alkalmas a rövidebb munkahétre, de a miénk még egyáltalán nem, és egyelőre nem látok módot arra, hogy megfelelően működni tudna – mondta Bóka Olivér általános iskolai tanár.

 

Bóka Olivér

Bóka Olivér

– Egyáltalán nem tartom jó ötletnek a négynapos iskolahetet. Már a Covid alatti rendszertelen oktatás is nagyon látszik a gyerekeken. A generációk közötti különbségek nálunk kifejezetten szembetűnőek, mivel három gyermekünk van. A legnagyobb nyolcadikos, a középső ötödikes, a legkisebb pedig most indult elsőbe. Minden újabb generációnak egyre kevesebb és kevesebb tudása van, mind nehezebben sajátítják el a tananyagot. Az, hogy a gyerekek a tévén és az interneten keresztül próbáltak tanulni, egyáltalán nem volt hatásos. Ahhoz, hogy behozzák az így szerzett lemaradásukat, inkább heti hat iskolanapot kellene bevezetni, nem pedig eggyel kevesebbet. Igyekszem a gyerekekkel itthon minél többet tanulni, de vannak olyan szülők, akiknek erre nincs kapacitásuk vagy tudásuk – fogalmazott Ciganović Csilla temerini szülő.