2024. október 7., hétfő

Csehül járt a magyar csapat

IX. KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG – AUSZTRIA - Magyarország kikapott Csehországtól, így nem jutott tovább a csoportból - Helyszíni tudósítás

A magyar szurkolók ismét csodálatos hangulatot varázsoltak a bécsújhelyi sportcsarnokba, amire szükség is volt, hiszen a csehek elleni, péntek esti mérkőzés a középdöntőbe jutásról döntött. Magyarországnak a döntetlen is elég volt az innsbrucki csoportba jutáshoz, de ahogy Nenad Puljezević, a magyar csapat kapusa mondta, döntetlenre nem lehet játszani...

A mérkőzésre az Európai Kézilabda-szövetség (EHF) a két dánt, Per Olesent és Lars Elby Pedersent jelölték ki, így ők fújhatták a sípot a magyar csapat legfontosabb Eb-mérkőzésén. Nekünk kicsit szokatlan, zöld szerelésben lépett pályára Csoknyai István együttese, a csehek fehér mezben és nadrágban voltak.
Nemcsak a két csapat mérte össze erejét, hanem a cseh és a magyar szurkolótábor is, de a cseheknek esélyük sem volt, ugyanis a hajrá magyarok gond nélkül elnyomta a česi, česi rigmusokat.
A mérkőzés jól kezdődött, hiszen Laluska Balázs kétszer is eredményes volt, Fazekas pedig háromszor, igaz Jicha hétméteresét, majd átlövését nem tudta hárítani (2:2). Mindkét cseh gól emberelőnyben született, s harmadikat is akkor rámolták be, amikor még Schuch Timuzsin a padon ült (2:3). Iváncsik Gergő megszerzett egy kipattanót, s abból egyenlített, de Jicha megpattanó lövése becsorgott a magyar kapuba (3:4). A magyar beállós Gál Gyula közeli lövése ismét azt jelentette, hogy egyenlő az állás (4:4). A 9. percben Fazekas hárította Jicha hetesét, de aztán elaludt a védelem, s a kapufáról kipattanó labdát Filip lőtte be (4:5), majd egy Jicha- és egy újabb Filip-gól következett (4:7). Erre Csoknyai két cserével reagált: érkezett Krivokapić és Császár, s az utóbbi szépített a 16. percben, de Jicha ismét háromgólosra növelte az előnyt (5:8). Aztán ismét Császár majd Jicha jött, s 9:6-ra vezettek a csehek. Érdekes, hogy a 20. percre a magyar csapatból csak Iváncsik Tamás, Törő Szabolcs és Nagy Kornél nem kapott lehetőséget, a többiek mind pályára léptek, ki hosszabb, ki rövidebb ideig. Katzirz szép pattintós gólt lőtt, Filip pedig a szélről bombázott (7:10), de Katzirz még egyszer eredményes volt (8:10). Filipnek erre is volt válasza (8:11). A 22. percben Laluska birkózókat is megszégyenítő módon teperte le a csehek beállósát, amiért kétperces büntetést kapott, Nočar pedig növelte a csehek előnyét (8:12), amihez Jicha még egyet hozzátett (8:13). A cseh csapat 13 gólján hárman osztoztak: Jicha 6, Nočar 2, Filip pedig 5 gólt lőtt. A 24. percben Császár kihagyta a hétméterest, de szerencséjére a labda pont elé pattant, s másodszorra már nem hibázott (9:13), Katzirz pdig háromgólosra csökkentette a hátrányt (10:13). Sajnos utána Gulyás naggyá tette az amúgy is túlzott optimizmussal rendelkező cseh kapust, amikor a ziccernél a lábát találta el. Pár perccel később Krivokapić hetesből lőtt gólt (11:13), s ez aztán nagy lendületet adott a csapatnak: előbb Iváncsik Gergő, majd testvére Tamás lőtt gólt, s egyenlített a magyar válogatott. A hitetlen szurkolók is felébredtek, s már zúgott a ria, ria Hungária, a Magyarország, Magyarország és a mindenki szurkoljon. Vladan Matić hiába mutatta Timuzsinnak, nehogy véletlenül két perces kiállítást érően szabálytalankodjon, a mutogatás nem ért semmit… A félidő végén Vitek megszerezte első, csapata 14. gólját, s mivel Császár lövését a cseh kapus, Martin Galia védte, így Csehország 14:13-as előnnyel mehetett a pihenőre. A második félidő elején azonban nagyon gyorsan nagy bajba került a magyar együttes, hiszen percek alatt 18:13 lett a cseheknek. Még jó, hogy Császár gyorsan szépített (14:18), de Katzirz kiállításának már a magyar tábor egyáltalán nem örült, ám azt a két percet sikerült kapott gól nélkül megúszni, utána azonban Filip ismét értékesített egy hétméterest (14:19). Császár megszerezte ötödik gólját (15:19), aminek akkor nagyobb jelentősége lett volna, ha Fazekas indítását nem fülelik le a csehek, akik Nočar révén újabb gólt lőttek (15:20). Katzirz kiharcolt egy hetest és egy két perces kiállítást: az előbbit Krivokapić értékesítette (16:20), Jicha azonban emberhátrányból is gólt lőtt (16:21), de Krivokapić következő hetesnél se hibázott, majd Törő is eredményes volt (18:21), utána azonban rosszul védekezett, s Filip négygólosra növelte az előnyt (18:22). A 45. percben Katzirz-gól (19:22) és Laluska kiállítás következett, s Jicha duplázott (19:24), majd Piskač is betalált (19:25). A csapatok egyre kevesebbet törődtek a védekezéssel, s ennek az lett az eredménye, hogy mindkét csapat betalált (21:27). Ennek azonban a csehek örültek, hiszen ekkor már csak kilenc perc volt a meccs végéig, s nem sokan hittek benne, hogy a magyar csapat képes lenne egy ugyanolyan feltámadásra, mint az első félidő végén. És igazuk lett, hiszen a végéig a csehek magabiztosan őrizték előnyüket, s végül 33:26 arányban nyertek.

A csehek 33 góljából Jicha 14-et, Filip pedig 11-et lőtt. Ha kettőjük közül az egyiket sikerült volna megállítani, akkor a magyar csapat jutott volna tovább, így azonban a csehek folytathajták a középdöntőben.

A találkozó végén Gál Gyula azt nyilatkozta, hogy köszöni szépen a szurkolóknak a buzdítást, hiszen a drukkerek olyan hangulatot varázsoltak, mintha Magyarországon játszott volna a csapat. Gál szerint a kezdés rémálomszerű volt, s habár a félidő végéig sikerült csökkenteni a csehek hátrányát, s az egyenlítetés is összejött, de a második félidőben is a csehek voltak a jobbak.
Kézilabda Európa-bajnokság, D csoport, 3. forduló: Spanyolország–Franciaország 24:24, Magyarország–Csehország 26:33 (13:14). A csoport végeredménye: 1. Spanyolország 5, 2. Franciaország 4, 3. Csehország 2, 4. Magyarország 1 pont. A csoportból Spanyolország (3 ponttal), Franciaország (3) és Csehország (0) jutott tovább az innsbrucki középdöntőbe.