2024. szeptember 5., csütörtök

Verstappen rekordéve

Abu-Dzabiban lezárult a Formula–1 eddigi legsűrűbb idénye (a 2024-es még sűrűbb lesz…), és ki más nyert volna, mint a pole-t megszerző, rajt-cél győzelmet arató Max Verstappen, aki zsinórban negyedszer diadalmaskodott Katarban. A futam igazi kérdése az volt, hogy a Red Bull mögött mely csapat végez a második helyen, és a Mercedes javára érdekesmód nem az edzést elrontó Lewis Hamilton döntött, hanem George Russell, aki végül felállhatott a dobogóra, s bár előtte ért célba Charles Leclerc, Carlos Sainznak pocsék futama volt, így a Mercedes három ponttal megelőzte a Ferrarit.

Az idény tehát Verstappenről szólt, hiszen ilyen dominanciát még nem látott az F1-es világ: a 26 éves pilóta 22 futamból 19-et megnyert, ezzel rekordot állított fel, pályafutása során pedig ez volt az 54. sikere, amellyel harmadik az örökranglistán. 2023-ban 22 versenyből 21-et a Red Bull nyert meg, kétszer ugyanis Sergio Pérezt intették le elsőként, Verstappen 575 pontja szintén rekord, de hát a rekordok azért vannak, hogy megdöntsék őket! Erre talán pont a hollandnak lesz alkalma 2024-ben…

Ide tartozó hír, hogy a 20 éves francia Théo Pourchaire nyerte meg a bajnoki címet a Formula–2-ben, amelyet a F1 előszobájaként tartanak számon. Az ART Grand Prix csapat pilótája a szezonzáró Abu-dzabi Nagydíjon ugyan csak ötödik lett, de ez is elég volt az összetett elsőség megszerzéséhez. A bajnoki címre rajta kívül még a dánok 21 éves versenyzőjének, Frederik Vestinek volt esélye az utolsó futam előtt, őt végül harmadikként intették le, így összetettben a második helyen zárt.

Ugyancsak hír az is, hogy változhat jövőre a F1-ben az úgynevezett sprintfutamos versenyhétvégék lebonyolítása, miután a csapatok és a világbajnoki sorozatban érdekelt felek is támogatják azt az ötletet, hogy könnyebben követhetővé váljon a program. A FIA januárban mutatja majd be az erre vonatkozó végleges javaslatát: „A cél tovább racionalizálni a hétvégéket úgy, hogy különválasztják a sprinthez tartozó aktivitásokat a nagydíjhoz kapcsolódóktól.” A csapatok már tárgyaltak arról, hogy a sprintfutam időmérőjét pénteken rendeznék, a rövidtávú versenyt pedig szombaton délelőtt, hogy aztán délután a vasárnapi nagydíj rajtsorrendjéről döntő időmérő edzésre kerülhessen sor. Az idén a pénteki napokon bonyolították le a futam időmérő edzését, szombaton pedig előbb a sprintkvalifikációra, utána pedig magára a nagyságrendileg 100 kilométer versenytávú viadalra került sor. Felvetődött még az is, hogy a sprintfutamokon több pilóta jusson vb-pontokhoz, és gondolkodnak a fordított rajtsorrend lehetséges alkalmazásán is.

Abu-dzabi Nagydíj, Abu-Dzabi (58 kör, 306,183 km, a pontszerzők): 1. Max Verstappen (holland, Red Bull) 1:27:02,624 óra, 2. Charles Leclerc (monacói, Ferrari) 17,993 másodperc hátrány, 3. George Russell (brit, Mercedes) 20,328 mp h., 4. Sergio Pérez (mexikói, Red Bull) 21,453 mp h., 5. Lando Norris (brit, McLaren) 24,284 mp h., 6. Oscar Piastri (ausztrál, McLaren) 31,487 mp h., 7. Fernando Alonso (spanyol, Aston Martin) 39,512 mp h., 8. Cunoda Juki (japán, Alpha Tauri) 43,088 mp h., 9. Lewis Hamilton (brit, Mercedes) 44,424 mp h., 10. Lance Stroll (kanadai, Aston Martin) 55,632 mp h. A leggyorsabb kör: 1:26,993 perc (Verstappen, 45. kör).

A vb-pontversenyek végeredménye, versenyzők: 1. Verstappen 575 pont, 2. Pérez 285, 3. Hamilton 234, 4. Alonso 206, 5. Leclerc 206, 6. Norris 205, 7. Carlos Sainz Jr. (spanyol, Ferrari) 200, 8. Russell 175, 9. Piastri 97, 10. Stroll 74 stb. Csapatok: 1. Red Bull 860 pont, 2. Mercedes 409, 3. Ferrari 406, 4. McLaren 302, 5. Aston Martin 280, 6. Alpine 120, 7. Williams 28, 8. Alpha Tauri 25, 9. Alfa Romeo 16, 10. Haas 12.

Nyitókép: Egy kis ünnepi gumikoptatás a világbajnoktól (Fotó: Beta/AP)