2024. augusztus 4., vasárnap
LABDARÚGÁS

Champagne még támogató levelekre vár

Jérome Champagne-nak még nincs meg a szükséges számú támogatói levele, így egyelőre nem tekinthető hivatalos jelöltnek a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) elnöki posztjára. A szervezet korábbi főtitkárhelyettese és nemzetközi igazgatója hétfőn hírlevélben tájékoztatta erről a nemzetközi sajtót. Ebben jelezte, hogy már jelölt lenne, ha 2013-ban nem módosítottak volna a feltételeken, de mivel most már öt szövetség ajánlólevele szükséges, ő egyelőre nem hivatalos jelölt.

Emlékeztetett rá, hogy kampányát egy éve indította el, s az azóta eltelt időben igyekezett védeni a FIFA-t egy olyan környezetben, amelyben sokan gyengíteni próbálták. Visszautasította azt a „demagógiát”, amely szerint minden bajért egy személy lenne felelős, és szembeszállt azzal a „leegyszerűsítéssel” is, hogy minden rossz irányban halad a nemzetközi szövetségben.

Egyúttal leszögezi, hogy mostanáig nem rendelkezik a szükséges öt támogatói levéllel, noha a pályázatok határideje január 29-e. A késlekedésben szerinte szerepet játszhat az a vélekedés, hogy a szavazás végkimenetele lefutott, és a félelem, hogy esetleg hátrányt szenvednek majd azok, akik mást támogattak. Ugyanakkor szerinte a levél még nem elköteleződés, egyszerűen csak lehetőséget teremt arra, hogy versenyben maradjon egy olyan személy, aki „reális és megvalósítható” programmal rendelkezik. Arra kérte tehát a szövetségeket, hogy ne késlekedjenek, és tegyék lehetővé a megmérettetését. Az 56 éves francia Champagne volt az első, aki bejelentette, hogy harcba száll az elnöki posztért. Később a FIFA jelenlegi svájci vezetője, az ötödik mandátumát töltő 78 esztendős Joseph Blatter jelezte, hogy ismét indulni kíván. Január 6-án a 39 éves Ali bin al-Husszein jordán herceg, a FIFA alelnöke és a Jordán, illetve a Nyugat-ázsiai Labdarúgó-szövetség elnöke jelentkezett be, múlt pénteken pedig David Ginola, a 48. életévét vasárnap betöltő korábbi francia válogatott futballista állt be a sorba. Utóbbival kapcsolatban rögtön felmerült a kérdés, hogy megfelel-e majd a feltételeknek. A jelenlegi szabályozás szerint ugyanis a pályázónak amellett, hogy öt tagszervezet ajánlásával kell rendelkeznie, az elmúlt ötéves időszakban legalább két évet a nemzetközi labdarúgás irányításában kellett eltöltenie.

A FIFA-t és az elnököt az utóbbi hónapokban rengeteg bírálat érte a 2018-as oroszországi, illetve a 2022-es katari világbajnokság helyszínkijelölésével kapcsolatban felmerült korrupciós vádak miatt. A nemzetközi szövetség május 29-én Zürichben tartja az elnökválasztást.