2024. szeptember 12., csütörtök

Szerbia a bennmaradásért játszik

Szerbia női teniszválogatottja 3:1-es vereséget szenvedett Szlovákiától Nišben a Fed-kupa 1. fordulójának meccsén, így április 20-án és 21-én a Világcsoport I.-ben való maradásért játszik. A lehetséges ellenfelek a Világcsoport II. első körének győztesei, Svájc, Németország, Spanyolország vagy az Argentína–Svédország meccs győztese.

A niši mérkőzésen a Bojana Jovanovski és Vesna Dolonc alkotta szerb válogatott csak kemény rivális tudott lenni, de igazi esély a győzelemre nem volt. Jovanovski ugyan jól kezdett Daniela Hantuchová ellen, de az előnyt gyorsan leadta, és a tapasztalt szlovák ezután új alkalmat már nem nyújtott. Első válogatottsága alkalmával Dolonc remekül küzdött Dominika Cibulková ellen, de vereségre állt, amikor 6:4, 5:4-es vezetésnél Cibulková a győzelemért adogatott, de rosszul lett, összeesett, és feladásra kényszerült. A váratlan ajándékból sem lehetett tőkét kovácsolni, mert Jovanovski, habár a döntő játszmában 4:2-re is vezetett a 19 éves tartalék Jana Čepelová ellen, maratoni meccsen nem kerülte el a vereséget. A végén Dolonc újra csak lelkesedésből vizsgázott jelesre, de Hantuchová ellen ennyi édeskevésnek bizonyult, és a 2002-es bajnok szlovák lányok tíz év után először jutottak túl az első fordulón.

Az elődöntőben a címvédő Csehország az Olaszország–USA mérkőzés győztesét várja, Oroszország pedig Szlovákiát fogadja. A Világcsoport II.-ben való maradásért Belgium, Franciaország, Ukrajna és az argentin–svéd csata vesztese mérkőznek a zónatornák legjobbjaival.

Az izraeli Eilatban megtartott euroafrikai zónatornán Magyarország 3:0-ra nyert Bosznia és Portugália ellen, majd 2:1-re kikapott Nagy-Britanniától, így nem jutott a legjobb négy közé. Európából Nagy-Britannia és Lengyelország, Ázsiából Kazahsztán, Amerikából Kanada jogosult minősítőre.

Sorsolták Dohában a sérülteket

Ana Ivanović és Jelena Janković szerb teniszezőnőket, akik sérülésre hivatkozva lemondták a hétvégi niši Fed-kupa-meccset, sorsolták az erős összetételű dohai tornán. Ivanović az 1. fordulóra az osztrák Tamira Paszeket, Janković pedig a román Monica Niculescut kapta. Bojana Jovanovski az amerikai Christina McHale ellen rajtol, a magyar Babos Tímea pedig a kanadai Heidi El Tabakhot kapta ellenfeléül. A ranglista első 16 helyezettje közül Dohában csak a kínai Na Li nem szerepel.

A héten Rotterdamban, San Josében és Sao Paulóban tartanak férfitornát szerbiai teniszező részvétele nélkül. Rotterdamban Roger Federer, San Josében Miloš Raonić, Sao Paulóban pedig Rafael Nadal az első kiemelt.

Eredmények, Fed-kupa, Világcsoport I.: Csehország–Ausztrália 4:0, Olaszország–USA 2:2, Oroszország–Japán 3:2, Szerbia–Szlovákia 1:3 (Jovanovski–Hantuchová 5:7, 2:6, Dolonc–Cibulková 4:6, 4:5 – Cibulková feladta, Jovanovski–Čepelová 7:5, 5:7, 9:11, Dolonc–Hantuchová 3:6, 2:6). Világcsoport II.: Svájc–Belgium 4:1, Argentína–Svédország 2:1, Spanyolország–Ukrajna 3:1, Franciaország–Németország 1:3.

A Világcsoport II. minősítőjéért: Lengyelország–Horvátország 2:1, Nagy-Britannia–Bulgária 2:0.

VINA DEL MAR. – A férfitorna negyeddöntőjében: Nadal–Gimeno 6:1, 6:4, Chardy–Lorenzi 6:2, 6:3, Zeballos–Ramos 6:1, 5:7, 7:6, Berlocq–Rufin küzdelem nélkül. Elődöntő: Nadal–Chardy 6:2, 6:2, Zeballos–Berlocq 6:3, 7:6.

MONTPELLIER. – A férfitorna negyeddöntőjében: Nieminen–Sztahovszkij 4:6, 6:3, 7:6, Paire–Simon 7:5, 7:6, Gasquet–Benneteau 6:1, 4:6, 6:1. Elődöntő: Gasquet–Nieminen 6:3, 3:6, 6:2, Paire–Llodra 4:6, 6:3, 6:1. Döntő: Gasquet–Paire 6:2, 6:3.

ZÁGRÁB. – A férfitorna negyeddöntőjében: Čilić–Kavčič 6:3, 7:6, Juzsnyij–Dodig 6:3, 6:2, Haase–Petzschner 6:4, 3:6, 6:0. Elődöntő: Čilić–Juzsnyij 4:6, 6:4, 6:3, Melzer–Haase 7:6, 6:3.

SAO PAULO. – A férfitorna selejtezőjének 1. fordulójában: Campozano–Lajović 7:5, 3:6, 6:4.

QUIMPER. – A challenger selejtezőjének 1. fordulójában: Krajinović–Menendez 6:4, 6:2. 2. forduló: Seifert–Krajinović 6:4, 6:2.