A Verbász község területén szórványban élő magyaroknak sokkal nehezebb megmaradniuk, mint a tömbben élőknek, de sohasem hagyjuk őket magukra, a Szirmai Károly Magyar Művelődési Egyesület ajtaja mindig nyitva áll – mondta évértékelője elején Paróci Mária, az egyesület elnöke.
Szavai szerint a 90-es évek elején, miután megszűnt a magyar nyelvű tanítás kevesebben maradtak, de amikor kell, összefognak és az egyesület keretében működő szakcsoportokban dolgoznak. Fiatalok és idősek megmutatják képességeiket, rátermettségüket, ami erőt és kitartást ad az identitás megőrzéséhez és a további munkához. Az egyesületen belül aktív az Aranykalász kézimunkacsoport és a kórus, valamint szépen működik a diákok anyanyelvápolási- és szavalócsoportja, alkalmanként közösen emlékeznek, ünnepelnek.
− Eseménydús évet zárt egyesületünk. Az Aranykalász kézimunkacsoport az esztendőt a már hagyományos teadélutánnal kezdte, ez mellett több műhelymunkán is részt vettünk. Márciusban mintegy 340 gyermek számára tartottunk egyhetes csoportos képzést a Városi Múzeumban, és megrendeztük a már hagyományos húsvéti kiállítást is. Áprilisban az egyesületünkben járt a Halló TV stábja és tovább folytatódtak a teadélutánok, valamint a különböző műhelymunkák. Júniusban a római katolikus plébánia hittantermében került sor a Vajdasági Kézimunka-kedvelők Szövetségének hagyományos csoportfoglalkozására, amely keretében 16 csoportot láttunk vendégül. Július utolsó szombatján egyesületünk megtartotta az új kenyér ünnepét, népviseletbe öltözött fiatalok és idősebbek vitték a kenyeret a városközponton át a templomba, később a megszentelt kenyeret szétosztottuk a jelenlévők között. Az ünnepség közös vacsorával zárult. A kézimunkázók szép sikerrel szerepeltek a Kikindán megrendezett nemzetközi nagykiállításon, augusztusban pedig háromnapos kézimunkatáborban vettünk részt az újvidéki Petőfi Sándor MMK-ban. Szeptember 16-án megtartottuk a Magyar Konyha és Hagyomány Fesztivált, decemberben pedig első ízben került sor a karácsonyi fesztiválra Verbász központjában. Mindkét eseménynek hatalmas visszhangja volt és megérte a sok fáradozást – sorolta Paróci Mária.
Elmondta azt is, hogy az ősz folyamán a kézimunkázók Kúlán és a magyarországi Tiszaszigeten jártak, ugyanakkor közösen emlékeztek Szirmai Károly halálának évfordulójára, és koszorút helyeztek el a verbászi író, költő és irodalomtörténész sírjánál. November 2-án a verbászi magyarság gyászmisével és koszorúzással emlékezett az 1944–45-ben ártatlanul kivégzett áldozatokra, emellett ugyanebben a hónapban részt vettek az ártatlan áldozatok emlékére Kalocsán tartott megemlékezésen is. Decemberben ott voltak a római katolikus templom búcsúján, a múzeumban pedig megrendezték a hagyományos karácsonyi kiállítást és az egyhetes műhelymunkát a diákok számára.
− Büszkék vagyunk arra, hogy a magyar nyelvet gyakorló fiatalok az órákon kívül több szavalóversenyre is beneveztek, ahol szép sikereket értek el – mondta a Szirmai Károly MME elnöke.
Kiemelte, az egyesületben működő csoportok munkáját a Magyar Nemzeti Tanács és a verbászi önkormányzat támogatta.
Nyitókép: Részlet a Városi Múzeumban tartott karácsonyi kiállításról (Paraczky László felvétele)