Tizenkilencedik alkalommal szervezték meg Verbászon a Vajdasági Kézimunka-kedvelők Szövetségéhez tartozó tagcsoportok műhelymunkáját. A szombati eseményen 65 kézimunkázó vett részt.
Paróci Mária, a Vajdasági Kézimunka-kedvelők Szövetségének elnöke elmondta, kilenc településről tizenegy csoport érkezett szombaton délelőtt a verbászi hittanterembe. Kiemelte, az ilyen jellegű összejövetelek, műhelymunkák célja a tapasztalatcsere, a különféle technikák átadása és újak elsajátítása.
− Topolyáról három, Szenttamásról kettő, Újvidékről, Palicsról, Becséről, Pirosról és Csókáról pedig egy-egy csoport képviselői érkeztek hozzánk, a házigazda a helyi Aranykalász kézimunkacsoport volt. Ami a témaköröket illeti, három kézimunka-technikával dolgoztunk: szövés (kis táskák készültek), szemüvegtartó csójából és hamis laposöltés. Munka közben elbeszélgettünk a csoportvezetőkkel az előkészületekről a 25. Nemzetközi Kézimunka-kiállításra, az augusztusi háromnapos táborról, amelynek idén az újvidéki Petőfi Sándor MMK ad otthont, szeptemberben pedig meghirdetésre kerül a laposöltésű varrás pályázata. Ez lesz a negyedik alkalom, hogy az asszonyok összemérjék ügyességüket és felújítsák a hagyományos hímzést – sorolta Paróczi Mária.
Kosányi Valéria, a Palics Magyar Művelődési Egyesület kézimunkacsoportjának vezetője elmondta, minden évben részt vesznek a verbászi műhelymunkán, ahol tulajdonképpen egymástól tanulnak.
− Nincs oktató, hanem az idősebb hölgyektől kérdezünk egy-egy fajta hímzéssel vagy szövéssel kapcsolatban. Öten érkeztünk Palicsról, és mindegyik technikát kipróbáljuk. Egyesületünkben jelenleg húsz állandó taggal dolgozunk, meg vagyunk elégedve a létszámmal – mondta Valéria.
A topolyai Simon Julianna a Nagyapáti Kukac Péter Magyar Hagyományőrző és Néprajzkutató Társaság koordinátora elmondta, a Vajdasági Kézimunka-kedvelők Szövetsége havi szinten tart műhelymunkákat, táborokat, ahol a Taníts, tanítalak! mottóval zajlik a munka.
− Ennek köszönhetően vannak olyan szövők, akik segítség nélkül tudnak szőni, de kezdők is, akiknek segíteni kell. Mivel vannak saját szövőállványaink, nyári táborokat is szervezünk a gyerekek számára, mert a fő célunk az, hogy tudásunkat átadjuk a fiatalabb generációknak – mondta Julianna.
Szenttamásról két csoport érkezett a verbászi műhelymunkára. Füstös Erzsébet, a Kézimunkakedvelők Egyesületének elnöke elmondta, a csoportból öten vesznek részt a közös munkában.
− Folytatjuk a Szenttamáson kezdett hamis laposöltés technikájának elsajátítását, de az érdeklődők szőhetnek és szemüvegtokot is készíthetnek. Nagyon jó a hangulat, az ismerősökkel, barátokkal egész nap dolgoztunk, beszélgettünk, nevettünk. A házigazda Aranykalász csoport derekasan odatette magát, megmutatták gyönyörű munkáik egy részét, és külön ügyeltek arra, hogy senki ne legyen híján semminek – mondta Erzsébet.
Bacsa Margit, a Hagyományápoló Klub Tulipán kézimunkacsoport tagja ugyancsak elégedett a műhelymunkán tapasztaltakkal.
− Jelenleg szemüvegtartók készülnek, az anyagot különböző motívumokkal hímezzük, de tervben van, hogy a szövést is kipróbáljuk. Köszönet a verbásziaknak, hogy mindehhez biztosították az anyagot – mondta a szenttamási kézimunkázó.
Hozzátette, valamennyien készülnek a Vajdasági Kézimunka-kedvelők Szövetségének a jövő hónap végén Csantavéren sorra kerülő nagykiállítására, így a kézimunkák zömét már becsomagolták.
Nyitókép: (Fotó: Paraczky László)