Vasárnap Verbászon a második világháborút követő megtorlások ártatlan magyar és német áldozataira emlékeztek. A kegyeletadás szentmisével kezdődött a katolikus templomban, majd a régi – részben megtisztított – temetőben a két tömegsír közelében lévő emlékkereszt megkoszorúzásával folytatódott.
Az egyházi szertartást követően a kegyelet virágait a kettétört, majd újraállított keresztnél először a Keskenyúton Alapítvány és az elhunytak hozzátartozói nevében Cseresznyésné Kiss Magdolna, az alapítvány kuratóriumi elnöke helyezte el, őt követően Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke, a Vajdasági Magyar Szövetség helyi és kúlai szervezetének képviselői, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt topolyai szervezetének képviselői és a Szirmai Károly Művelődési Egyesület képviselői koszorúztak.
Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke kiemelte, nem elég csupán emlékezni az ártatlan áldozatokra, hanem ezt az emléket méltó módon meg kell őrizni. − Komoly változások történtek az elmúlt két évben a verbászi temetőben. Látjuk, hogy minél több embernek fontossá, jelentőssé vált, hogy a temetőt ne csak a gyomtól és a gaztól tisztítsuk meg, hanem méltó emlékhelyet állítsunk mindazoknak, akik életükkel fizettek csupán azért, mert más nemzetiségűek voltak. Bízom benne, hogy itt hamarosan egy emlékparkot, az itt eltemetetteknek pedig méltó emlékhelyet alakítanak ki – fogalmazott az MNT elnöke.
Valka Károly, a VMSZ körzeti elnöke elmondta, folynak a tárgyalások a temető rendezéséről. − Úgy gondolom, hogy megkezdődött a megbékélés ideje, ezzel együtt pedig fontos a temető rendbetétele, hogy méltó módon tudjunk emlékezni a halottainkra. Nem csupán azokra, akik a tömegsírokban vannak, hanem a többi személyre is. Tárgyalunk a katolikus, a református és az evangélikus egyházzal, továbbá a verbászi önkormányzattal is, hogy ezt a temetőt rendbe tegyük, mert ennyivel tartozunk a verbászi polgároknak – mondta Valka Károly.
Cseresznyésné Kiss Magdolna elmondta, elkészült a terület rendbetételének tervezete. − Ezt a temetőt a '70-es években lezárták. Ezért vagy elvitték az itt eltemetetteket és máshova temették, vagy pedig sírrablók áldozatává vált a sírok nagy része. Évek óta próbáljuk legalább a kereszt környékét rendben tartani. A Bethlen Gábor Alap és a Magyar Nemzeti Tanács támogatásával két éve fogtunk hozzá a nagy volumenű gyomirtáshoz, mert évtizedek óta gyakorlatilag itt más nem történt. Egy nagyon fiatal, lelkes tájépítész látványterveket készített a terület rendezésére, ahol végül is minden sír a helyén maradna, egy tanösvényt alakítanánk ki, és helyet lehetne biztosítani a temető többi részén lévő sírok elhelyezésére – mutatott rá az alapítvány elnöke.
A koszorúzást követően a római katolikus templom kórusa alkalmi énekeket énekelt.