2024. július 16., kedd

Verbászon növekvőben a fertőzöttek száma

A verbászi Veljko Vlahović Egészségházban működő Covid-rendelőben naponta átlag 150 páciens jelentkezik koronavírusos tünetekkel egészségügyi ellenőrzésre, emiatt jelentősen megnövelték az itt dolgozó személyzet számát. Dr. Brajana Nikolić, az egészségház epidemiológusa lapunknak elmondta, sajnos csaknem minden második jelentkezőnél kimutatták a vírus jelenlétét.

− A szeptember és november közötti időszakban emelkedett a koronavírussal fertőzöttek száma, decemberben viszont csökkenő tendenciát mutatott a statisztika és a gyakorlat is. Az újévi ünnepeket, összejöveteleket követően január 7-e és 10-e körül újra sok páciensnél pozitív tesztet jegyeztünk, számuk január közepétől folyamatosan növekszik. A kollégák nyilvántartása szerint a község területén lévő Covid-pontokon napi 120, sőt néha 170 új beteg jelentkezik ellenőrzésre, és sajnos 50–70 százalékuknál kimutatták a fertőzést. Fontos elmondani azt is, hogy a gyermekrendelőkben naponta mintegy 100 páciens jelentkezik vizsgálatra a vírus jelenlétére utaló tünetekkel, átlag 50-60 százalékuk koronavírus-fertőzött. A legtöbb esetben 1–5 nap múlva megismételjük az antitest-vizsgálatot, hiszen a betegség lappangási időszaka változó, és a szervezet is másképpen reagál – fogalmazott az epidemiológus.

Kifejtette, a betegség gyermekeknél (és a felnőttek egy részénél) általában csak influenzaszerű tünetekkel jár, (nátha, orrdugulás vagy orrfolyás, torok-, és fejfájás, hányinger, gyomorpanaszok, láz, köhögés) és többnyire rövid idő alatt lezajlik. Előfordulhat azonban kórházi kezelést szükségessé tevő súlyosabb állapot, vagy intenzív ellátást igénylő sokszervi gyulladás is. Ilyen például a tüdőgyulladás, amely ráadásul egyéb szövődményekkel jár(hat) és sokkal nehezebb a gyógyulás.

−A legfontosabb az, hogy az erősebb és a gyengébb tünetek jelentkezését követően betartsuk az orvosok által előírt terápiát. Az idősebbeknél az enyhe tünetekkel járó betegséget gyakran az ún. hosszú Covid-panaszok követik, mint például a végtagfájdalom, a köhögés, az alvás- és figyelemzavar, a szellemi- és fizikai teljesítőképesség tartós csökkenése. Ezek elkerülése és természetesen a fertőzés terjesztésének csökkentése érdekében fontos a védőoltás – mutatott rá a verbászi szakember.