2024. december 27., péntek

Múltuk, jelenük és jövőjük is van

Deák Ferenc író nevét vette fel a magyarittabéi kultúrotthon

A felújított magyarittabéi kultúrotthon ezentúl a falu szülöttjének, Deák Ferenc írónak a nevét viseli majd. A kultúrotthon új névtábláját pénteken leplezték le a XV. Falunap keretében. A háromnapos rendezvény nyitónapján több esemény is volt.

Tábori egészségházzal kezdődött, majd ünnepi istentisztelettel folytatódott a bánáti faluban. Az istentisztelet után Sarlay Péter, Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának konzulja és Kerekes József, Magyarittabé tanácselnöke elhelyezték a kegyelet virágát a Kossuth-szobornál és a második világháború áldozatainak emlékművénél. A legünnepélyesebb pillanat a kultúrotthon új névtáblájának a leleplezése volt.

– Nagyon büszke volt arra, hogy ittabéi születésű és majdnem halála napjáig visszajárt Ittabére. Bármilyen meghívásra eleget tett. Ő volt az Ittabéi Téli Találkozónak a megálmodója. A rendezvényt jövőre tartjuk meg 39. alkalommal. Ezért is fontos, hogy mi ezen a módon tisztelegjünk előtte. Az idén van Deák Ferenc halálának tizedik évfordulója. Ezért most ez az első lépés, hogy a kultúrotthonunk ezentúl az Ő nevét viseli. Október 23-án pedig egy Deák-estet tartunk, annak emlékére, hogy akkor lesz halálának a tizedik évfordulója – mondta Kerekes József tanácselnök.

A falu művelődési életének a központja nemcsak a nevében újul meg, hanem küllemében is.

Új névtábla a kultúrotthonon (Fotó: Kecskés István felvétele)

Új névtábla a kultúrotthonon (Fotó: Kecskés István felvétele)

– Ez a szellemi közösségi központ, művelődési központ a legméltóbb hely arra, hogy a falu szülöttjének a nevét viselje. Hiszen ez a tér, ez a közösségi tér fogja össze és tartja össze a falubelieket, a helybelieket és az ide hazatérőket. Ez mind azt bizonyítja, hogy ennek a kis közösségnek nemcsak múltja és nemcsak jelene van, hanem jövője is. Hiszen vannak céljaik, vannak álmaik, és van erejük ezeknek a megvalósításához – mondta az eseményen Jerasz Anikó, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának elnöke.

Az esemény vendégei között voltak a magyarországi Békés város képviselői is. A harmadik falutelepítés során ugyanis 1786-ban, 44 békési család költözött Magyarittabére. A két település között 2006 óta van testvértelepülési kapcsolat.

– Mindig itt vagyunk. Mindig jönnek a magyarittabéiek is hozzánk. Szeretettel várjuk is. Többek között pontosan két hét múlva, akkor meg nálunk lesz egy nagyszabású rendezvény. Nem is szeretnénk, hogy ez a kapcsolat elhaljon, hogy lanyhuljon. Nemcsak a magyarságunk megőrzése a fontos, hanem olyan emberi és családi kapcsolatok alakultak ki, amik remélem még sok-sok évtizeden keresztül meg is maradnak – nyilatkozta Polgár Zoltán, Békés város alpolgármestere.

A művelődési műsor keretében – a kultúrotthon felújított színpadán – a helybeli Búzavirág hagyományápoló egyesület mintegy negyven néptáncosa lépett fel.

A háromnapos rendezvényen – a szórakoztató tartalmakon kívül – lesz még sakkverseny, pörköltfőző-verseny, mezőgép-kiállítás és középkori harcművészetek bemutatója a VMMI szervezésében.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás