2024. december 27., péntek

A búza nagy része a magtárakban

Ne siessünk eladni a kenyérgabonát, várjuk ki az elfogadható árat

Szerbiában 2022 őszén mintegy 700 ezer hektáron vetettek búzát, ami minden eddigi rekordot fölülmúlt, Vajdaságban 20 százalékkal nőtt a kenyérgabonával bevetett terület. Vladimir Rankov, a verbászi Mezőgazdasági Tanácsadási Szakszolgálat agronómusának elmondása szerint a szakszolgálat hivatalosan 148 ezer hektár termőföld felügyeletét végzi a Verbász‒Kúla‒Becse‒Szenttamási határban.

− Az őszi kalászosokat illetően tavaly ősszel ezen a területen mintegy 36 ezer hektáron került földbe a mag, ebből búzát 32 ezer hektáron vetettek, ami az előző évhez viszonyítva 20 százalékkal több. A 3500 hektáron termelt árpa betakarítása befejeződött, a búzának pedig mintegy 70 százaléka került a magtárakba. Sem a hozamokkal, sem a minőséggel nem igazán lehetünk elégedettek, és ebben nagy szerepe volt az időjárásnak, ugyanis az enyhe tél, a hűvös tavasz és az átlagosnál több csapadék miatt többfelé megdőlt a búza, és a kalászok sem telítődtek megfelelően. Ami a hozamokat illeti, az árpa 5,5−6,5 tonnát, a búza pedig 5−5,5 tonnát termett hektáronként és a szem minősége sem a legjobb. Mint ismeretes, a magasabb hektoliter tömegű búzából magasabb kihozatal várható, míg a 78 kg/hl érték alatt a kiőrölhetőség jelentősen csökken. Ha azt mondom, hogy az idei termés hektoliter súlya 68 és 75 kg között alakul, akkor az adatok jóval az elvárások alatt vannak – mondta a verbászi szakszolgálat szakembere.

NEM SZÁMÍTHATNAK HASZONRA

Ami az árat illeti,Vladimir Rankov elmondta, jelenleg nem ismert a kenyérgabona ára, ezért azt tanácsolja, hogy aki csak teheti, raktározza el a búzát.

− Ami a felvásárlási árat illeti, az a jelen pillanatban nem reális, ezért azt ajánlom, aki teheti, csak megőrzésre adja át a gabonát, mert egy idő múlva valószínű, hogy emelkedni fog az ára. A jelenlegi 20-22 dináros ár nem fedi még az alapvető kiadásokat sem, hiszen tudjuk, hogy a műtrágya ára a fajtától függően a múlt évben 85 és 115 dinár között mozgott, a vetőmag áráról és a vetés előkészítéséről nem is beszélve. Amikor mindezt aláhúzzuk és összeadjuk, ilyen hozamok mellett a termelő nem számíthat haszonra – fogalmazott az agronómus.

Vladimir Rankov elmondta azt is, hogy a Vajdasági Szövetkezeti Szövetség szerint az idei termésű búza előállítási ára 33 dinár 30 para, viszont a földművesek a jelenlegi piaci helyzetben aligha számíthatnak erre az árra. Ismételten felhívta a termelők figyelmét, hogy aki csak teheti, várjon a búza eladásával.

Vladimir Rankov agronómus (Fotó: Paraczky László)

Vladimir Rankov agronómus (Fotó: Paraczky László)

MIT MONDANAK A TERMELŐK?

A veprődi Smih Tibor 12 holdon termesztett kenyérgabonát. Az egyik parcellán mintegy 30 százalékkal kevesebb termett mint amennyire számított, ugyanis a búzát megtámadta a vörösrozsda, amit nem vettek idejében észre, így nem tudtak védekezni ellene.

− 3100 kilogramm termett holdanként, fejtrágyáztam, az ősszel kapott alaptrágyát, jól kinézett, de megfogta a vörösrozsda, amit nem vettünk idejében észre. Mikor kimentem permetezni, a traktor teljesen vörös lett, vagyis elkéstünk. Emiatt, ahogy számoltam, alacsonyabb lett a hozam, mintegy harminc százalékkal. A gond az, hogy ez nemcsak nálam fordult elő, hanem az egész faluban – mondta a termelő.

A kérdésre, hogy az árról mit tudni, Tibor elmondta, a búzát 20 dinárral előlegezték meg, ami nagyon kevés. Szerinte a minimum 24-25 dináros ár fedi be a költségeket, ha pedig 30 dinárt kapnak érte, akkor kevés hasznot is remélnek.

Nagy Norbert kúlai termelő lapunknak elmondta, az ősszel 18 hektár búzát vetettek, az aratást tegnap fejezték be.

− Jól termett a búza, az átlaghozam 4 tonna körül volt holdján. A probléma az, hogy az ára 20 dinár, néhol 21, esetleg 22 dinár. Az ideális ára 30 dinár kellene hogy legyen, mert mindent megadtunk neki, az alaptrágyától kezdve a háromszori permetezésig. Az önrészt nem számoltam ki pontosan, de körülbelül 70 ezer dinár körül volt a beruházás, és amennyiben nem kapunk rendes árat, tiszta ráfizetés az egész. Magyarán, hiába terem jól, ha alacsony a felvásárlási ár. Leszedtük az árpát és a repcét is, ezeket is minimális áron vették át – mondta a fiatal kúlai gazda.

Oszkár Virág gunarasi termelő az őszi takarmányárpa mellett repcét és búzát is vetett és már mindent learatott. A búzát pár napja szedték le, elégedett a hozammal és a minőséggel is.

− A búza jól termett, az átlaghozam 40 mázsa, a hektoliter súly pedig 70-80 körül alakult. Megkapta a maximális agrotechnikát, a rágcsálók sem bántották, háromszor is permeteztem, kétszer gomba-, egyszer pedig rovarölő szerrel. A saját földekre istállótrágyát is szórtam, tehát mindent megadtunk neki, szépen termett. A problémát az ára jelenti, mert ami most megy, vagyis a 20 dináros előlegezés szinte semmire sem elég. Szerintem a korrekt ár 27-28 dinár körül kellene hogy legyen, ez a minimum – mondta a gunarasi termelő.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A kedvező időjárásnak köszönhetően Vajdaság-szerte folyamatos az aratás (Fotó: Paraczky László)