2024. július 16., kedd

Májusfák az utcákon

Egyre több helyen elevenedik meg régi hagyományunk

A májusfaállításnak minden közösségben megvan a maga kis szerepe, hagyománya. Egykor a legények állították fel kedvesük háza előtt, ma ennek már inkább hagyományőrző és közösségépítő szerepe van.

Magyarcsernyén a májusfaállítás több évtizedes hagyománnyal büszkélkedett, még annak ellenére is, hogy az évek során sokszor és sokféleképpen módosult ez a szokás. A faluban a májusfaállítás a nagykorúsággal, a regrutasággal, a katonakötelességgel is összefonódott. A feljegyzések szerint az aktuális esztendőben a tizennyolcadik életévüket betöltő fiatalok, a lányok és a fiúk is, már a tél végén összeültek, és színes krepp-papapírokból szalagokat vágtak, amit madzag segítségével fűztek össze. A május elsejét megelőző estén a fiatalok zenei és tűzoltósági kísérettel felvonulást szerveztek a központtól a falu szélén található vadászcsárdáig, ahol tábortüzet gyújtottak, majd amikor az kialudt, elindultak a májusfákat állítani. Azoknak a fiataloknak, akikről tudták, hogy abban az évben férjhez mennek vagy megnősülnek, vastag fehér szalagokkal, a regrutáknak vastag színes szalagokkal, a többiek májusfáját pedig vékonyabb, színes szalagfüzérrel díszítették fel.

Két héttel később, „újításkor”, új szalaggal és virágokkal frissítették fel a májusfákat. A regruták házainál egy-egy üveg bort is elhelyeztek a fán. Másnap, a bál napján, minden fát elbontottak, a borosüvegeket is kibontották, és a szokás az volt, hogy az összes fiatal megkóstolta az üvegből a bort, este pedig a bálban közösen ünnepelték meg nagykorúságukat. Tavaly, tavalyelőtt és az idén is néhány édesanya önkéntes munkájának köszönhetően ismét májusfák tarkítják a falu utcáit. Az idén Sijuk Csilla,Nagy Teodóra,Bacsik Lőrinc Natália,Megyeri Melinda,Vidács Hajnalka, valamint két fiatal lány, Bugyi Réka és Vastag Evelin összesen százharminc szalagfűzért készített.

A bánáti Muzslyán sem múlhat el május elseje májusfaállítás nélkül. Ezt a szokást – immár három évtizede – legfőképp a falu Part nevezetű részében élők őrzik, de májusfát állítottak a Petőfi Sándor MME székháza előtt is. A partiakat ezen a május elsején is trombitaszó ébresztette a májusfa állítására. Összejött a szomszédság, hogy felállítsák az előző nap virággal, kendőkkel, nemzeti színű szalagokkal feldíszített hétméteres májusfát, tetején a partiak lobogójával. A Parton pünkösd vasárnapjáig áll a májusfa, amikor zeneszó mellett, újradíszítik, majd lebontják.
Hosszú kihagyás után az idén a szomszédos Lukácsfalván is állítottak májusfát és remélik, hogy ezentúl itt is sikerül majd újjáéleszteni ezt a szép hagyományt. A kezdeményezők a tavaly decemberében alakult nyugdíjas egyesület tagjai voltak. A májusfát a kertészfalu központjában, a művelődési ház előtt állították fel, ahol a részvevők egész napos közösségi találkozót szerveztek.

A kishegyesiek vasárnap délután állítottak májusfát, a tűzoltóotthon melletti portán. A szokásoknak megfelelően zenekar kíséretében állítottak fel a fát a Maronka Károly Önkéntes Tűzoltó Testület tagjai, amire igen sokan kíváncsiak voltak. A májusfa állításról dr. Szőke Anna néprajzkutató beszélt az ott lévőknek, felelevenítve az egykori szokásokat. Bácsfeketehegyen a májusfaállításra vasárnap délután került sor, ezúttal is a Vajdaság utcában, a kerekeskútnál.

Nyitókép: Szalaggal, virággal díszített májusfaállítás Magyarcsernyén (Vidács Hajnalka felvétele)