2024. augusztus 2., péntek

Magaslesekről figyelnék a határt

Az adai községben eredményes volt a csőszszolgálat és a termelők közös járőrözése a lopások megelőzése végett

A csőszszolgálat mintegy három éve működik a jelenlegi formájában Ada községben, ahol a szolgálat vezetőjével együtt hét ember feladata felügyelni az adai, moholi, törökfalui és a völgyparti határt. Két éven át egy belgrádi ügynökségen keresztül működött a csőszszolgálat, amelyet tavaly az adai önkormányzat a Standard kommunális közvállalat keretében szervezett meg.

Az őszi hónapokban a község határában a mezőőrökkel több mint száz termelő járőrözött, és sikerrel óvta meg a termést a tolvajoktól. Dragoljub Bajić szolgálatvezető szerint történtek kisebb lopások, de jelentősebb kár nem keletkezett.

– A korábbi két évben a csőszszolgálat szerény eredményeket ért el. Nem volt elég pénzünk, hogy megfelelő módon felszereljük a csőszszolgálatot, többek között járművekkel. Ennek ellenére igyekeztünk feltalálni magunkat, hogy megfelelő módon felügyeljük a község határát – közölte Dragoljub Bajić. – A hozamot illetően szűkös esztendő van mögöttünk. A község határára jellemző, hogy nagy területen található kukorica. A betakarítás előtt már tudtuk, hogy hat emberrel nagyon nehéz lesz megőrizni a terményt a tolvajoktól. A korábbi években is jól együttműködtünk a termelőkkel, a rendőrséggel, a tűzoltókkal és a helyi közösségekkel. Tavaly viszont találkozókat szerveztünk Adán és Moholon a mezőgazdasági termelőkkel, akiknek a segítségét kértük a határ őrizéséhez. Moholon a termelők részvételével törzskart alakítottunk, majd Adán is megalakítottuk a stábot a Farmer mezőgazdasági egyesület közreműködésével. A törzskar minden napra kijelölt egy embert, aki meghatározott számú személyt gyűjtött maga mellé, és a csőszökkel részt vettek a járőrözésben és a határ őrzésében. Az önkormányzat, valamint az adai és a moholi helyi közösségek havonta üzemanyaggal járult hozzá a csőszszolgálat munkájukhoz. Szeptember elejétől újabb három csőszt alkalmaztunk három hónapos munkaszerződéssel. Így kilenc csősz teljesített szolgálatot, három-három az adai és a moholi határban, további két személy a törökfalui, egy pedig a völgyparti határban. Ezzel felügyeltük Ada község egész területét, és éjszakai őrjáratokat is szerveztünk. A termelők belátták, hogy a csőszszolgálat gyengén felszerelt, ezért Bakai Dávid adai földműves rendelkezésünkre bocsátotta Renault 4-es típusú gépkocsiját, amit Mišo Manojlović vezetésével a Farmer leregisztrált. Hamarosan Vastag Gábor moholi termelő is a szolgálat rendelkezésére bocsátotta Zastava 101-es gépkocsiját. Az őszi hónapokban az őrjáratokban 60-70 ember vett részt Adáról, illetve ugyanennyi Moholról. A határban teljes mértékben sikerült megőrizni a terményt, bár voltak kisebb lopások, de jelentősebb kár nem keletkezett – mondta a csőszszolgálat vezetője, aki hozzátette, hogy a rendőrség készségesen segítette a munkájukat, akárcsak a tűzoltóság, amely eloltotta az akarva vagy akaratlanul okozott tarlótüzeket.

Dragoljub Bajić megjegyezte: a csőszszolgálat arra törekedett, hogy a termelők között közvetítsen a felmerült gondok megoldásában és a károk rendezésében, amelyek permetezés, szántás, illetve más esetekben keletkeztek. Igyekeztek a károkozó és a károsult termelőket saját érdekükben egyezségre bírni. Tíz hónap alatt 94 alkalommal sikerült megegyezéssel rendezni a károkat. A csőszszolgálat vezetője elmondta: ez a hozzáállás elnyerte az emberek tetszését. Hiszen azt is megtehették volna, hogy jegyzőkönyvet készítenek az esetekről, majd feljelentést tesznek a szabálysértési bíróságon. Ennek azonban nem sok értelme van, hiszen a bírósági és egyéb költségeket is a termelőknek kell viselni, ami több tízezer dinárba kerül, a kártérítésről már nem is beszélve.

A csőszszolgálat munkáját az idén szeretnék folytatni. Dragoljub Bajić elmondta: a helyi önkormányzat a csőszszolgálat működtetéséhez a tartományi mezőgazdasági titkárságnál pályázott támogatásért, amire számítanak, illetve biztosítanak összeget a községi költségvetésből is. A csőszök vezetője beszélt az idei tervekről is. Ezek között szerepel az is, hogy a vadászegyesület közreműködésével tavaszra két magaslest építenének az adai és a moholi határban. Mint mondta, ezzel sokat spórolnak az őrjáratok költségein. A magaslesek elrettentő erővel hathatnak a tolvajokra is, ugyanakkor ezekről ellenőrizhetnék a vidéket, és mindössze egy akciócsoportot kellene létrehozniuk, amely szükség esetén beavatkozik.