2024. augusztus 2., péntek

Jubilált a szakképzés Adán

Az adai Műszaki Iskola megünnepelte fennállásának ötvenéves évfordulóját

Nagyszabású rendezvénnyel ünnepelték meg péntek este Adán a Műszaki Iskola fennállásnak ötvenéves jubileumát, amelyen bemutatták az intézmény történetét összefoglaló emlékkönyvet, és díszoklevéllel jutalmazták a középiskola egykori és jelenlegi dolgozóit, támogatóit és partnereit. A rendezvényen Miklós Nándor iskolaigazgató, majd Várkonyi Zsolt, a Magyar Nemzeti Tanács Közigazgatási Hivatalának elnöke, Molnár László, Makó város önkormányzatának tanácsnoka, Tóbiás József tartományi parlamenti képviselő, Goran Matić, Ada község polgármester-helyettese, Rákos Rózsa, a községi tanács művelődési ügyekkel megbízott tagja és Sándor Tibor, a Certop magyarkanizsai kirendeltségének igazgatója köszöntötte az egybegyűlteket.

– Az adai Műszaki Iskola fennállásának, működésének 50. évfordulóját ünnepli, hiszen 1962 tavaszára elkészült az iskolaépület, a minisztériumtól megkapta a működési engedélyt, így az év őszén megnyitotta kapuit az első technikusgeneráció előtt – mondta ünnepi beszédében Miklós Nándor.

– Azóta eltelt 50 év. Az intézményben dolgozó mindenkori pedagógusok, szaktanárok, mesterek, munkatársak következetesen, felelősséggel és a hivatás kívánta alázattal tették a dolgukat. Közben nem is volt érzékelhető, hogy milyen nemes, emberformáló, életre felkészítő munkát folytatnak. Az elmúlt fél évszázadot értékelve, megdöbbentve látjuk, hogy van mit ünnepelnünk. Hiszen ez idő alatt közel tízezer diák szerzett itt középiskola diplomát. Tehát ennyi fiatal sajátította el a szakmát, hogy megélhetést biztosítson maga és családja számára, illetve jó alapot kapott a továbbtanuláshoz. Köszönet érte a tanároknak, mérnököknek, mestereknek, akik munkájukkal, egyéniségükkel hozzájárultak a fiatalok ezreinek kibontakozásához és az iskola arculatának formálásához – közölte az iskolaigazgató.

A jubileum alkalmából látott napvilágot az intézmény történetét összefoglaló emlékkönyv, amelyet az ünnepségen mutattak be. A magyar és szerb nyelvű, több mint négyszáz oldalas kiadványt Miklós Nándor vezetésével Csincsik Rózsa, Kuzma Verona és Lajkó Sára szerkesztőbizottság állította össze, bár elkészítéséhez több mint százan járultak hozzá. Az emlékkönyv öt részből áll. Az első rész az iskola történetét tekinti át, majd bemutatja az iskola arculatát és a szakokat. Szó esik benne a diákok eredményeiről, a versenyekről, a kirándulásokról, az iskola kapcsolatairól, a diákparlament munkájáról, akárcsak az intézmény minőségirányítási rendszeréről. A kötet szerves részét képezik azok az írások, amelynek szerzői egykori vagy mai diákok és tanárok. Személyes hangvételű visszaemlékezéseik és élményeik hitelesen mutatják be a középiskola múltját és jelenét. A kiadvány fontos része az iskolában diplomát szerzett tanulók, illetve az intézmény dolgozóinak névsora. Az emlékkönyv végén szereplő képanyag pedig bemutatja az iskola életét. A kötetben szereplő képanyagból, illetve az intézményt bemutató fotópályázat alkotásaiból az évforduló alkalmából kiállítás is nyílt az iskolában. Az iskola és az Integrál Pedagógus Egyesület közösen hirdette meg a diákok számára a fotópályázatot, amelyen Teleki Anita és Szalma Éva alkotása nyerte el az első helyet.

Az ünnepségen díszoklevéllel jutalmazták az iskola azon egykori és jelenlegi dolgozóit, köztük azokat, akik legalább 25, illetve legalább 15 évet töltöttek az intézményben, illetve azokat a partnereket és a támogatókat is, akik az elmúlt évtizedekben segítették a középiskolát. A jubileumi rendezvényt az adai Cseh Károly Általános Iskola kórusa és a Műszaki Iskola diákjainak alkalmi műsora tette ünnepélyesebbé.