2024. november 22., péntek

Középkori templomra bukkantak

Befejeződött a bácsfeketehegyi ásatás aktuális szakasza – Valószínűleg egy korabeli település is lehet a közelben – A tartományi művelődési titkárság 50 millió dinárt fordít kulturális öröks

A bácsfeketehegyi szennyvíztisztító építésekor, négy évvel ezelőtt, középkori sírokat tártak fel ezen a területen. A történészek feltételezték, hogy a közelben egy templomromnak is lennie kell, hiszen abban az időszakban a templom köré temetkeztek. Az ásatás az idén folytatódott, és a régészek sikeresen feltárták egy középkori templom romjainak egy részét. Az ásatás ma fejeződik be, ezért tegnap a helyszínre látogatott Kudlik Zoltán, a tartományi művelődési titkárság segédtitkára, Sárközi István, a Magyar Nemzeti Tanács Végrehajtó Bizottságának elnöke, Szűcs Balázs, a Szabadkai Községközi Műemlékvédelmi Intézet igazgatója és Sándor István, Kishegyes község alpolgármestere. A vendégeknek Perica Špehar professzor, az ásatás vezetője számolt be az elért eredményekről.

Az ásatások a tartomány és Kishegyes község önkormányzatának támogatásával kezdődtek meg – mondta el a médiának Perica Špehar professzor.

– Az ásatást a belgrádi Bölcsészettudományi Kar a Szabadkai Községközi Műemlékvédelmi Intézettel közösen végzi. Erről a helyszínről már korábban is volt tudomásunk, és amikor épült a szennyvíztisztító, akkor mintegy 100 sírt tártak fel. Ez arra ösztönzött bennünket, hogy elvégezzük a terület geofizikai elemzését. Ez alapján láttuk, hogy egy templomrom helyezkedik itt el, amely 20–25 méter hosszú és 12–15 méter széles. Most a templom területén folytattunk ásatást, mintegy 100 négyzetméteres területen.

A templomfal egy feltárt része. Az Árpád-korral kapcsolatos templomromot találtak itt, emellett valószínűleg egy középkori település nyomai is megtalálhatók a környéken (Lakatos János felvétele)

A templomfal egy feltárt része. Az Árpád-korral kapcsolatos templomromot találtak itt, emellett valószínűleg egy középkori település nyomai is megtalálhatók a környéken (Lakatos János felvétele)

– A templom északi falát tártuk fel, 5,5–6 méter hosszan, valamint az apszis északi részét. A feltárás helyszínén találtunk olyan sírokat is, amelyek a templom építése előtt keletkeztek, vagyis egy korábbi templomhoz tartozhattak. Ennek meglétére utal az is, hogy kerámiatörmeléket találtunk. Végezetül sírokat találtunk a templom falain belül is, amelyek akkor keletkezhettek, amikor a templom már elveszítette funkcióját – mondta el az ásatás vezetője, majd arról is szólt, hogy 600 méterrel a templomromtól egy másik templomrom és temető található, amely a 15–16. századból származik, a mostani pedig a 12–14. századból.

A most feltárt templom tűz áldozatává vált, valószínűleg a tatárjárás idején – nyilatkozta a médiának Szűcs Balázs.

– Ez mindig is lakott terület lehetett, a közelben valószínűleg egy nagyobb település maradványaira is rá fogunk bukkanni. Most az a tervünk, hogy további pályázatok során ezt megtaláljuk a környéken. A templomromtól valószínűleg 200 méter körüli távolságra lehet. Korábban már feltártunk egy temetőrészt, nagyjából 100 sírral, de ez a teljes temetőnek csak 10 százaléka lehet. Ez azt jelenti, hogy itt hatalmas temetkezési terület volt, vagyis nagyon régóta éltek itt emberek, valamint sok település lehetett a környéken a 15. század előtt – mondta el az igazgató, majd arról is szólt, hogy bronzkarikákat találtak az ásatás helyszínén, amit a kereszténység felvétele előtt nők és férfiak is viseltek, utána viszont főleg a nők. Ez azt bizonyítja, hogy ez honfoglalás korabeli magyar település lehetett, mert a díszek arra utalnak – fogalmazott Szűcs, majd arról is szólt, hogy az ásatások folytatódni fognak, és a cél egy régészeti park kialakítása.

Az ásatásoknak főként helytörténeti fontosságuk van, ugyanakkor az egyetemes magyar történelem egy nagyon fontos időszakát tárják fel – fogalmazott Kudlik Zoltán.

Egy feltárt bronzkarika, amelyet a kereszténység felvétele előtt nők és férfiak is viseltek, utána viszont főleg a nők (Lakatos János felvétele)

Egy feltárt bronzkarika, amelyet a kereszténység felvétele előtt nők és férfiak is viseltek, utána viszont főleg a nők (Lakatos János felvétele)

– Az Árpád-korral kapcsolatos templomromot találtak itt, emellett valószínűleg egy középkori település nyomai is megtalálhatók a környéken. Fontos, hogy ezeket a munkálatokat folyamatosan támogassa a tartományi művelődési titkárság. A titkárság az idén emelte a keretösszegét, majdnem 50 millió dinárt osztottunk ki kulturális örökségvédelemre. Ebből 1 milliót kapott ez a projekt, amelynek nemcsak a feltárás a célja, hanem az is, hogy előbb-utóbb bemutatásra kerüljenek az itt feltárt leletek, és a templomromot látogatni lehessen – fogalmazott a segédtitkár.
Kishegyes község önkormányzata örül annak, hogy a község területén számos történelmi jelentőségű ásatás zajlott, zajlik – mondta el a médiának Sándor István.

– Kishegyesen egy óriási területet lefedő ásatás zajlott a vasúti nyomvonal mentén, most pedig sikerült folytatni a bácsfeketehegyi ásatást. Ez a munka egy korábban feltárt lelőhely folytatása, amelyhez az önkormányzat pályázott és önrészt biztosított. Szeretnénk, hogy ez a folytonosság megmaradjon, és minél többet tudjunk meg erről a területről – mondta az alpolgármester.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Perica Špehar bemutatja az ásatás helyszínét a vendégeknek (Lakatos János felvétele)