Magyarkanizsa egyetlen és évek óta töretlen népszerűségnek örvendő könnyűzenei fesztiválja, a Kanizsa Feszt július 5-én és 6-án, pénteken és szombaton várja látogatóit a vásártéren. Nemcsak a zene kap főszerepet, hanem a közösségi élmény is. A családokat megmozgató eseményen a gyerekektől az idősebbekig bárki találhat magának érdekes programot. A közösségi napok keretében több foglalkozás, előadás, látnivaló is lesz, míg az este a zenéé. Visszatérő vendégek is vannak a Kanizsa Feszten, ami a fellépőket illeti, hisz a fesztiválozók hangot adnak kérésüknek, így több olyan együttes érkezik, amely már többször ellátogatott Magyarkanizsára. Dr. Forró Lajos fő szervezővel az idei programokról és a fesztivál céljáról beszélgettünk, hisz a szórakoztatás mellett az együvé tartozást is erősíti a kétnapos rendezvény. A Vajdasági Kulturális Központ Egyesület szervezésében idén is gazdag kínálattal várják a fesztiválozni vágyókat.
A sokéves tapasztalat mit mutat, mire van igény a Kanizsa Feszten?
– Külön kell választani azt a kérdést, hogy mire van igény, és hogy mire elég a támogatás. Manapság úgy az anyaországban, mint Szerbiában szinte lehetetlen komolyabb rendezvényt szervezni pályázati, szponzori vagy városi támogatás nélkül. Az egyik legnehezebb feladat, hogy az igényeket össze tudjuk hangolni a meglévő kerettel, hiszen az óhaj a jóra és az igényesre természetesen megvan a közönségben, de az anyagi lehetőségek behatárolják a szervezőket. Sajnos nálunk is visszaköszön a kivándorlás és a külföldi munkavállalás globális folyamata, aminek hatására egyre nehezebb igazán nagy létszámú rendezvényt szervezni. Nyilván némi sebtapaszt jelent, hogy a fesztiválra sokan érkeznek az anyaországból is, aminek nagyon örülök, mert ez lehetőséget teremt egyfajta békés nemzetegyesítésre.
Bejáródott szokás szerint nemcsak a könnyűzene, hanem a közösségi napok is nagy hangsúlyt kapnak. Miért tartják ezt fontosnak?
– Gyakorló apukaként ezt a részét szeretem a legjobban a Kanizsa Fesztnek. Nincs annál szebb látvány, mint amikor a gyerekek a szüleikkel együtt felhőtlenül szórakoznak, játszanak. Fontosnak tartom a közösségépítést és a hagyományok ápolását, ami a megmaradásunk záloga a Délvidéken. Reményeim szerint a Kanizsa Feszten szervezett családi nap hozzátesz ehhez.
Az ingyenes délutáni programok milyen szórakozást vagy épp tanulást nyújtanak?
– Természetesen a játékokba belopjuk azokat az elemeket, amelyek fontosak az ismeretek bővítéséhez. A Hungarikum utca egy utazás, amelyben az idelátogatók megismerkedhetnek a magyarság múltjának és jelenének egy szeletével, megkóstolhatják a magyar hungarikumnak választott ízeket. Fontosnak tartom a saját helyi értékeink bemutatását. Számomra mindig egy élmény megcsodálni a tragikus sorsú Losonc Rezső barátom faszobor-kiállítását. A szobrain keresztül ő is itt van velünk ilyenkor. A Délvidéki képeslapok formabontó kiállítás, amely lehetőséget teremt arra, hogy az idelátogatók egy időutazáson megismerjék a község múltját, megcsodálják a régi képeslapokon bemutatott épületeket. Igyekszünk úgy összeállítani a programot, hogy mindkét nap egész délután folyamatosan érjék impulzusok az idelátogatókat. Az említettek mellett lesz íjászat, bajvívás, tánc, agyagozás, rajz, kézműves-foglalkozás, szabadtéri társasjátékok, vízen járó labda, ugrálóvár, arcfestés, kézművesvásár, egész napos alkotóhely kicsiknek és nagyoknak, valamint az idén először bábszínház. Külön öröm számomra, hogy a bábtársulat jóvoltából gyerekkorom egyik kedvencét, Vitéz Lászlót csodálhatjuk meg, amint ellátogat Aranyországba. Azt a Vitéz Lászlót, akit egykoron a bábjátszás halhatatlanja, Kemény Henrik vitt színre a vásárokon. Szerintem a 2011-ben elhunyt művész is hungarikum, akit fontos megismertetni a gyerekekkel.
Hogyan alakult a fesztivál arculata az évek során, voltak, vannak-e változások?
– Az alapok nem változtak. A fesztivál a kezdetektől többféle zenei ízlést kielégített a rocktól a könnyűzenén át a mai modern zenéig. Az utóbbi években nőtt meg az igény, hogy napközben is legyenek programok. Ezt szolgálják a fesztiválon hangsúlyt kapó családi napok. A szórakozás mellett fontos, hogy emléket állítsunk azoknak, akik segítették a fesztivál megvalósulását, de már nincsenek közöttünk. Csaknem öt éve annak, hogy Bödő Róbert – Noyz tragikus hirtelenséggel távozott az élők sorából. Az ismert DJ, rádiós műsorvezető az első Kanizsa Feszttől egészen haláláig minden évben fellépett a fesztiválon, és szórakoztatta a közönséget. Mindannyian szerettük és tiszteltük. A szervezők éppen ezért az idei Kanizsa Fesztet az emlékének ajánlják, és az elektronikus színpadot róla nevezzük el.
Kik az idei zenei nagyágyúk?
– A gyerekek számára mindenképpen a pénteki Alma zenekar koncertet emelném ki, illetve szombaton Veliki Karlo bűvész előadását és a bábelőadást. Az esti programokat tekintve A Road zenekar 20 éves jubileumi koncertje pénteken 23 órától, illetve a Bijelo Dugme egykori énekesének, Alen Islamovićnak a szombaton 23.30-kor kezdődő koncertje emelkedik ki.
Milyen besorolásba illik a Kanizsa Feszt, milyen irányvonalat követ, és kiket céloz meg közönségként?
– Ezzel a szlogenünkkel tudok válaszolni: „A Kanizsa Feszt mindenkié”. Ami azt jelenti, hogy aki kilátogat a fesztiválra, az kortól függetlenül biztosan talál az ízlésének megfelelő szórakozást a programok között. Ha megnézzük a nagyszínpad, a Noyz színpad és a családi napok programjait, akkor láthatjuk, hogy a fenti szlogen szellemében állítjuk össze a helyszíneink programját.
Hol lehet belépőt venni, és mennyibe kerül?
– Jegyet a helyszínen lehet vásárolni. A kétnapos jegy ára 1800 dinár, a napijegy 1000-1000 dinárba kerül.
Magyarkanizsa életébe milyen színfoltot hoz a Kanizsa Feszt, és szervezőként hogyan látja, merre tart a vajdasági magyar fesztiválélet Magyarkanizsán?
– Azt, hogy a Kanizsa Feszt milyen színfoltot hoz a község és az egész délvidéki magyarság életébe, nem az én tisztem eldönteni. Erről inkább a Kanizsa Fesztre kilátogatókat kellene megkérdezni. Ami a jelenlegi délvidéki fesztiváléletet illeti, szerintem kiemelkedő. Az itteni fiataloknak számos fesztiválon van lehetőségük szórakozni a nyár folyamán. Azt is fontosnak tartom a közösségépítés szempontjából, hogy ezek a rendezvények ne konkurenciaként, hanem barátként tekintsenek egymásra. Ennek fényében történt meg az idén három nagy délvidéki fesztivál – a Lake Fest, a Green Future és a Kanizsa Feszt – összefogása. Amellett, hogy kölcsönösen ott vagyunk egymás fesztiválján, segítünk egymásnak a szponzorok szerzésében, illetve a fellépők szerződtetésében. Az idén néhány szerencsésnek lehetőséget teremtettünk arra, hogy fesztivál-aranykártyát nyerjen, amellyel mindhárom említett fesztiválra nyert belépést.