2024. október 10., csütörtök
NAGYBECSKEREKI RÁDIÓ

Szorongva várják a privatizációt

A Nagybecskereki – Zrenjanini Rádióban a napokban ünnepelték fennállásuk 36. évfordulóját. Az ünneplés azonban nem volt önfeledt. Beárnyékolta a létbizonytalanságot sejttető privatizálás, amelynek végső határideje 2015. június 30-a. Három végkimenetel lehetséges: vagy privatizálják a rádiót addig, vagy a részvényeket kiosztják a foglalkoztatottaknak, ha viszont a foglalkoztatottak nem vállalnák a rádió vezetését, akkor bekövetkezne a felszámolás.

Közszolgálati rádió nélkül marad Nagybecskerek? (Fotó: Kecskés István)

Közszolgálati rádió nélkül marad Nagybecskerek? (Fotó: Kecskés István)

A Nagybecskereki Rádió körzeti rádió, egyben közszolgálati is, az alapítója pedig Nagybecskerek Város önkormányzata. Ez a státus azonban hamarosan a törvény erejével megszűnik. A helyi rádió ugyan továbbra is rendszeresen közvetíti a városi képviselő-testület üléseit, az önkormányzatban azonban nemigen hallani markánsabb megnyilatkozást a rádió privatizálásával kapcsolatban.

– A vállalatunknak 28 dolgozója van, és a potenciális tulajdonosokkal való beszélgetések alkalmával ezt hangsúlyozzák legnagyobb problémának. Eddig a szándéknyilatkozatot csak a FIT BEK Consulting küldte el. A médiumok többsége erről tájékoztatott, de ez csak egy szándéknyilatkozat és semmi több – mondja Goran Starčević, a Nagybecskereki Rádió igazgatója.

A Nagybecskereki Rádió a nyolcvanas évek elejétől naponta egyórás, vasárnap pedig másfél órás magyar műsort sugároz. Hétvégenként van szlovák és román nyelvű adásuk is. A magyar műsort két állandó munkaviszonyban levő újságíró készíti. Voltak külső munkatársak is, de a tiszteletdíjak elmaradása miatt az utóbbi két-három évben lemorzsolódtak.

– Hogy mi lesz a rádióval? Nem tudjuk. Mi itt a szerkesztőségben szorongva várjuk a júniust. Az önkormányzatból nemigen hallunk híreket, hogy terveznek-e valamit velünk. Egymás között beszélgetve arra a megállapításra jutottunk, hogy a fölszámolás mellett a következő legrosszabb megoldás az volna, ha a dolgozók vennék meg. Mert ismerjük egymást, és sajnos úgy érezzük, hogy nincs közöttünk az az összetartás, amely megtartaná a rádiót – hallottuk Molnár Arankától, a magyar műsor szerkesztőjétől.

A nagybecskereki önkormányzat kénytelen lesz lemondani alapítói jogáról. Nagy a valószínűsége annak, hogy az új tulajdonost – a közérdek helyett – elsősorban a bevétel ösztönözi majd. A magyar műsor esetleges megszűnésével pedig Közép-Bánát magyarsága még egy helyi média nélkül maradna.