Február harmadikán tanácsválasztás lesz Nagybecskerek több helyi közösségében, köztük Muzslyán is. A város legnagyobb magyar többségű helyi közösségének 11 tagú tanácsába 34 személyt jelöltek, a háromtagú ellenőrző bizottságba pedig nyolc jelölt közül választhatnak majd a voksolók. Ezúttal egyetlen szavazóhely lesz (a Magyar Házban), ahol 6900 szavazati joggal rendelkező helybélinek kell(ene) szavaznia. Ez a gyakorlatban kivitelezhetetlen, mivel a szavazás választói névjegyzék nélkül történik, ami lassítja az eljárást. Arról nem is beszélve, hogy a nagy távolság miatt sok idős személy képtelen lesz eljutni az urnáig.
ÁRAM NÉLKÜL
A választási előkészületek során pedig szerdán újabb kellemetlen meglepetés érte a muzslyaiakat: az Elektrovojvodina – előzetes bejelentés nélkül – adósság miatt megvonta a villanyáramot a helyi közösség irodájától, ahol szerdán nem volt fűtés, és a számítógépeket sem lehetett használni. Kiderült, hogy a városházán akadt meg a kifizetés, ahonnan azt ígérték, hogy befizetik az adósságot, és várhatólag mától újra lesz villany a helyi közösség épületében. Villanyáram nélkül maradt a Lehel Sportközpont is, ami miatt ideiglenesen szünetel a kézilabdázók és a labdarúgók felkészülése. Értesüléseink szerint Muzslyán villanyáram nélkül maradt több háztartás is. A muzslyaiak tisztában vannak azzal, hogy a kommunális szolgáltatásokat törleszteni kell, de az utóbbi években eddig mégsem volt rá példa, hogy a tél kellős közepén háztartásoktól vonták meg a villanyáram-szolgáltatást.
FALUGYŰLÉS HIDEGBEN
Kedden este a Magyar Ház fűtetlen termében alig 30-40 helybéli jelenlétében tartották meg a falugyűlést, amelyen beszámoltak a tanács elmúlt négyévi munkájáról. Az első két évére vonatkozólag még volt mit elmondani (2010 végéig ugyanis még volt helyi járulék, de utána nem sikerült meghosszabbítani), de az elmúlt két évben már csak tengődött a falu. Ebben az időszakban csak meghatározott célokra kaptak a várostól kisebb méretű támogatást, ugyanakkor pályázni sem bírtak sikeresen, mivel képtelenek voltak felmutatni a szükséges önrészesedést.
A JÁRADÉKBÓL SEM JUT A FALUNAK
A falunak két természeti kincse van a réten: a homok és az erdők, de ezek hasznosításából Muzslya semmit sem kap.
– Megpróbáltuk legalizálni a falu közelében levő homokost, és a szerződés meghosszabbítását ahhoz kötöttük, hogy a természeti kincsből járadékot fizessenek a falunak. Tárgyaltunk a polgármesterrel, a Vojvodinaputtal, a felügyelőségekkel, de sikertelenül. Ráadásul a homokot szállító kamionok tönkretették az utat a falu több utcájában. Hasonló sorsra jutottunk az erdőgazdálkodási közvállalat ügyében is, amely évente hárommillió dinárt fizet a városnak, de ebből Muzslya semmit sem kap – mondta Hallai Zoltán tanácselnök.
BESZŰKÜLT LEHETŐSÉGEK
A helyi járulékról szóló sikertelen szavazás után, a gazdasági helyzet további romlása mellett nem volt célszerű a referendum megismétlése. Annál is inkább, mivel a korábbi négyezer helyett jelenleg alig kétezer helybélinek van munkahelye. Mindez kihatott a faluban működő 24 civil szervezet munkájára. A Muzslyai Újság is már csak fekete-fehér nyomtatásban jelenik meg – rendszertelenül. A Zeppelin Rádió újraindítása pedig továbbra is csak óhaja a helybélieknek. A szokásos évi rendezvények, mint a búcsú vagy az aratóverseny is szűkös anyagi keretek mellett képesek megszervezni.
Anyagiak hiányában és a beszűkült hatáskör mellett nyilvánvalóan a helyi közösségek választásának már nem lesz akkora tétje, mint amekkora eddig volt. Ha ez a tendencia folytatódik, akkor a helyi közösségek munkája teljesen beszűkül, és félő, hogy a polgároknak nem lesz majd hol elintézniük ügyes-bajos dolgaikat.