2024. július 17., szerda

Nincs magyar fordító a városházán

A nagybecskereki képviselő-testület egész napos ülésén sem sikerült véglegesíteni a napirendet

A nagybecskereki városi képviselő-testület pénteki ülésére az ellenzéki képviselők több mint száz módosító javaslatot nyújtottak be az előterjesztett 63 pont mellé. Emiatt egész nap tartott a napirend véglegesítése. A módosítási javaslatokat a haladók és a szocialisták által vezetett többség (35-en, a 67 tagú testületben) sorra elvetette. De ezzel eltelt az idő is, és nem lehetett érdemi vitát kezdeni a napirendi pontokról, köztük a jövő évi költségvetésről, sem pedig a közvállalatok igazgatóinak a kinevezéséről.

Az ülés szokatlan menetének a hátterében az állt, hogy az ellenzék obstruálta a helyi parlament munkáját, mert az ülés első két napirendi pontján képviselői mandátumok elvétele szerepelt. Goran Kaurićot, a DP frakcióvezetőjét és Vass Tibort, a VSZL képviselőjét azért akarják megfosztani a mandátumától, mert a korábbi hatalom tisztségviselőiként hat hónapig még kapnak juttatást. A hatalmi többség álláspontja szerint viszont a törvény nem engedi meg azt, hogy valaki a helyi parlament képviselője legyen, közben a közigazgatásban is legyen munkaviszonya. A demokraták és a ligások előre bejelentették, hogy minden jogi és politikai eszközt felhasználnak ahhoz, hogy képviselőiket ne fosszák meg mandátumaiktól, ami szerintük botrányos és szégyenletes eljárás lenne, egyben a választók akaratának a megmásítása is.

Az elvetett napirend-módosítások között volt Aleksandar Martonnak (VSZL) a kezdeményezése, hogy tisztázódjon, ki adott utasítást arra, hogy a helyi parlament legutóbbi ülésén a galériába terelt újságírókra rázárják az ajtót, valamint Dejan Čapo (VSZL) kérdése, hogy a teremből miért hiányzik Vajdaság zászlaja. Goran Tajdić (SZRP) is hiába javasolta a hatalmi többségnek, hogy vegyék le a napirendről az első két pontot.

Vass Tibor (VSZL) egyik javaslatát magyar nyelven mondta el, amit persze nem értett meg a hallgatóság többsége. A fordítást kérők számára Radovan Bulajić (SZSZP) a vkt elnöke azt mondta, hogy „arra most nincs lehetőség”. A képviselő emlékeztette a házelnököt, hogy a városban a szerb mellett hivatalos használatban van a magyar, a szlovák és a román nyelv is. Emlékeztette arra is, hogy az eskütételkor is ez történt (nem volt meg az eskü magyar szövege), ami után azt ígérték, hogy a jövőben majd lesz magyar fordító. Most megint azt mondják, hogy erre nincs lehetőség. Vass Tibor feltette a kérdést, hogy az elmúlt néhány hónap alatt miért nem ült össze egyszer sem a nemzetek közötti viszonyokkal foglalkozó bizottság, a helyi hatalomból pedig miért hiányoznak a kisebbségiek. Mint megjegyezte: ha netán megalakította volna a vajdasági magyar csetnikmozgalmat, akkor nyilván lenne képviselője ebben a hatalomban. A VSZL képviselői bejelentették, hogy a kisebbségi jogok nagybecskereki megsértéséről tájékoztatják a nemzetközi intézményeket.