2024. szeptember 6., péntek

Ricsaj Népművészeti Találkozó Óbecsén

Tizenharmadik alkalommal rendezték meg az óbecsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkörben november 18-án és 19-én a Ricsaj Népművészeti Találkozót. A kétnapos találkozó célja a magyar népi kultúra népszerűsítése, valamint alkalmat nyújt a gyermekeknek a szereplésre, ismerkedésre és tanulásra. A rendezvényen a gyerekek betekintést nyertek őseink hagyományaiba, életmódjába, ismerkedtek a kultúránkkal, és szórakozhattak a magyar népművészet világa adta zenével, táncokkal. A rendezvény támogatója a budapesti Nemzeti Kulturális Alap, a Magyar Nemzeti Tanács és az óbecsei önkormányzat, a társszervezője pedig az Öko-Becse civil szervezet volt.

Bottal táncoltak a fiúk

Bottal táncoltak a fiúk

A Ricsaj első napján ovis játszóházban szórakoztunk a gyerkőcökkel, majd egy bemutatót tartottunk, amelyen hangszereket, viseleteket és régi tárgyakat mutattunk be az éreklődőknek. Az esti népzenei műsor során a Fokos zenekar és a Petőfi kultúrkör gyermekénekcsoportjainak közös koncertjét élvezhették a jelenlévők, majd gyermektáncház koronázta meg a napot – mondta Cseszák Balázs, a rendezvény szervezője.

Szombaton délután kirakodóvásár várta az érdeklődőket, majd a gyermek-táncegyüttesek gálaműsorára került sor. Ünnepi köszöntőt Szilágyi Miklós, a Magyar Nemzeti Tanács tagja mondott, aki elismerően szólt a szervezők munkájáról, illetve arra biztatta a gyermekeket, hogy tanulják meg őseink zenéjét és táncát. A műsorban fellépett a péterrévei Pintyőke táncegyüttes, a dr. Kiss Imre Művelődési Kör tánccsoportja, a kelebiai Kisvackor és Vackor csoportok, a magyarkanizsai Turbolya táncegyüttes a Tisza Néptáncegyesületből, a törökbecsei Apróka táncegyüttes a Jókai Mór Magyar Művelődési Egyesületből, a Suttyó táncegyüttes a szentamási Pitypang Néptáncegyesületből, illetve a házigazdák közül a Petrence és Csiperke táncegyüttesek, valamint Fenyvesi Zénó és Károlyi Egon, akik a Vajdasági Gyermek Szólótánc Versenyen részesültek díjban. A műsor után táncoktatás és kézműves-foglalkozások várták az érdeklődő gyerekeket, akik gyöngyfűzéssel és fafaragással ismerkedhetnek meg, de készíthettek karkötőt, ezenkivül volt gipszfestés és népi motívumok festése is.

Szombaton, az esti gálaműsoron, a Megbibirtyölöm, avagy Űjjé babám a hasamra című táncszínházi előadásra került sor a kishegyesi Petőfi Sándor Művelődési Egyesület Rizgetős Táncegyüttese és a Fokos zenekar, valamint óbecsei és topolyai táncosok részvételével. A Burány Béla gyűjtése nyomán készült darab elkalauzolt bennünket egy sejtelmes, bár gyakran leplet lerángató világba, ahol az autentikus folklór elemei boncolgatjàk a szerelem minden apró csinját-binját. Mindezt úgy, hogy önfeledten kacagtat bennünket a nézőtéren – fejezte be Cseszák Balázs.