Csütörtökön késő délután a logopédia európai napja alkalmából Segítenék, de hogyan? címmel minikonferenciát tartottak az óbecsei Testvériség Általános és Középiskola szervezésében a Than Emlékházban.

Csernik Ilma előadásában a mozgás fontosságáról beszélt (Kancsár Izabella felvétele)
Kurczinák Kiss Szilvia, az oktatási intézmény igazgatónője kiemelte, hogy a rendezvénnyel elsősorban a szülőket célozták meg.
– Első alkalommal szerveztük meg ezt a minikonferenciát. Az elmúlt évek tapasztalatai azt mutatják, hogy egyre több a problémás gyermek. Egyre több probléma mutatkozik az iskolaelőkészítő csoportokban a beszéd- és a mozgásfejlődés területén, és sok esetben pszichés okok állnak a háttérben. Ezeket a problémákat a szülőknek valahogy fel kellene ismerniük, kezelniük kellene, hiszen ők azok, akik első körben találkoznak az eltéréssel, a mássággal. Ezt a programot edukatív jelleggel szerveztük meg a szülők számára. A minikonferencián öt előadó ad elő, akik minden területet érintenek. Nagyon örülünk annak, hogy a szülők mellett nagy számban érkeztek óvónők, tanítónők és tanárok is – fogalmazott az igazgatónő.
A rendezvényen magyar és szerb nyelvű előadásokat hallhattak az érdeklődők. A minikonferencián előadott Ana Grabež gyógypedagógus, logopédus, Živana Stajić gyógypedagógus, szomatopedagógus, Mihajlović Zita pszichológus, Csernik Ilma TSMT-terapeuta és Ric Judit gyógypedagógus, logopédus.
– Előadásomban a logopédus, a pedagógus és a szülő közötti együttműködésre hívtam fel a figyelmet. Két tévhitet szerettem volna eloszlatni. Az egyik az, hogy a szülők sokszor azt hiszik, hogy ha már bejutottak a logopédiai fejlesztésre, onnantól kezdve nekik már semmi dolguk nincs, úgy állnak hozzá, hogy majd a logopédus helyreteszi a gyereket, illetve a beszédét. A másik pedig, hogy a szülők gyakran azt gondolják, hogy ha nem jutottak be a logopédushoz, vagy nincs a közelben szakember, akkor semmit nem tehetnek a gyermekük beszédének fejlődéséért. Pedig nagyon sokat tehetnek, hiszen a szülő a gyermeke legjobb beszédfejlesztője. A szülő a megszületéstől kezdve kommunikál a gyermekkel, és miután a gyermek kimondja az első hangokat, a szülő erősíti meg azokat. A kisgyermek azért kezd el beszélni, mert örül annak, hogy a szüleinek ez tetszik, így tud velük kommunikálni. A logopédiai fejlesztés során a szülő gyakorol a legtöbbet a gyermekkel. A logopédus a szülők mellett együttműködik az orvosokkal, a védőnőkkel, a pszichológusokkal, más gyógypedagógusokkal, hiszen sok esetben egyre összetettebb beszédfejlődési zavarokkal is foglalkozunk – mondta Ric Judit.

Nyitókép: Ric Judit előadásában a logopédus, a pedagógus és a szülő közötti együttműködésre hívta fel a figyelmet (Kancsár Izabella felvétele)